REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Opinie "FT": Spór o ustawę medialną grozi wykluczeniem Polski z konkursu Eurowizji

“FT”: Spór o ustawę medialną grozi wykluczeniem Polski z konkursu Eurowizji

-

fot.Christian Charisius/EPA
fot.Christian Charisius/EPA

Polskim nadawcom publicznym grozi wykluczenie z Europejskiej Unii Nadawców (EBU), jeśli złamany zostanie statut tej organizacji. Konsekwencją może być usunięcie z konkursu Eurowizji – informuje “Financial Times”, powołując się na szefa EBU Jean-Paula Philippot.

REKLAMA

EBU zrzesza publicznych nadawców w Europie i jest organizatorem dorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Organizacja zaznaczyła, że przygląda się skutkom podejmowanych działań, które dają polskim władzom prawo zatrudniania i zwalniania wyższego kierownictwa państwowych mediów – pisze w środę brytyjski dziennik. Zaznacza, że jedynie członkowie EBU, “którzy muszą być w stanie wykazać swoją niezależność”, mogą uczestniczyć w konkursie gromadzącym 180 mln widzów.

Także “Washington Post”, pisząc o sporze Warszawy z UE m.in. na tle mediów publicznych, informuje, że “niektórzy już pytają, czy nowa ustawa medialna będzie miała wpływ na udział Polski w innej (obok UE – PAP) instytucji tak bliskiej europejskim sercom: konkursowi Eurowizji”.

“Jeśli (Polska) złamie statut EBU, będziemy mieli z nią problem” – przyznał przewodniczący EBU na łamach “FT”.

Londyński dziennik zastrzega, że choć EBU jest bardzo krytyczna wobec sytuacji wokół mediów publicznych w Polsce, to na razie nie rozważa jeszcze konkretnych kroków przeciwko polskim nadawcom. Philippot ocenia, że obecnie “w Polsce mamy silnych publicznych nadawców”. “Nasze obawy dotyczą przyszłości: tego, co wydarzy się w ciągu najbliższych kilku dni, tygodni, miesięcy” – wyjaśnia.

Jak pisze “Financial Times”, ostrzeżenie jest “najnowszą odsłoną napięć wywołanych przez nową ustawę, przedstawioną przez nowy, ultrakonserwatywny rząd”. Przypomina, że kwestia ta już wywołała spór z Brukselą. Dziennik odnotowuje też, że planowana druga ustawa medialna “idzie nawet dalej niż pierwsza, która dotyka wysokiego kierownictwa publicznego nadawcy radiowego i telewizyjnego”.

Konkurs Piosenki Eurowizji jest organizowany przez EBU od 1956 r.

Po udziale w tym konkursie karierę rozpoczęło wiele międzynarodowych gwiazd, m.in. ABBA, Céline Dion, Julio Iglesias, Olivia Newton-John.

W 1994 roku pierwszą w historii reprezentantką Polski podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji była Edyta Górniak z utworem „To nie ja!”; zajęła drugie miejsce, jak dotąd najwyższe spośród polskich uczestników.

W ubiegłorocznym finale Eurowizji, który odbył się w Wiedniu, reprezentantka Polski Monika Kuszyńska zajęła 23. miejsce na 27 uczestników. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks