0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaOpinieMedia: impeachment to historyczne wydarzenie, ale Trump nie straci urzędu

Media: impeachment to historyczne wydarzenie, ale Trump nie straci urzędu

-

Postawienie przez Izbę Reprezentantów USA prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia całkowicie zdominowało amerykańskie media. Większość z nich zgadza się, że jest to historyczne wydarzenie, ale wskazuje na nikłe szanse na usunięcie prezydenta z urzędu przez Senat.

“Postawiony w stan oskarżenia” i “Trump oskarżony” – to tytuły na pierwszych stronach portali najważniejszych amerykańskich gazet.

REKLAMA

Po “zaciekłych kłótniach” Izba Reprezentantów zatwierdziła zarzuty wobec Trumpa – pisze w jednym z pierwszych komentarzy dziennik “New York Times”. Jak podkreśla, Trump jest dopiero trzecim przywódcą USA, o losach którego prezydentury decydować będzie Senat.

Artykuły impeachmentu prezydenta przegłosowano po “gorzkiej debacie, która ciągnęła się przez cały dzień do wieczora i odzwierciedlała głęboką polaryzację amerykańskiej polityki w erze Trumpa” – dodaje gazeta.

I odnotowuje, że szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi nie wykluczyła w środę zwlekania z przesłaniem artykułów impeachmentu do Senatu. W ten sposób – jak pisze “NYT” – “zostawiłaby je jako dźwignie w negocjacjach dotyczących warunków procesu”. Amerykański Senat kontrolowany jest przez Republikanów – partię, którą reprezentuje Trump.

Konserwatywny “Wall Street Journal” uznaje, że debata poprzedzająca głosowania w Izbie Reprezentantów “obnażyła głębokie partyjne podziały w Waszyngtonie oraz całym kraju”. Zauważa, że dwóch Demokratów – Jeff Van Drew i Collin Peterson – opowiedziało się przeciwko artykułom impeachmentu.

Niekryjący niechęci do Trumpa dziennik “Washington Post” ocenia, że środowe głosowania “pozostawiły niezmywalny ślad na jego prezydenturze”. “Oczekuje się, że Senat uniewinni Trumpa, gdyż skazanie i usunięcie z urzędu wymaga 67 głosów w tej izbie, a Demokraci i ich sojusznicy mają (w niej) jedynie 47 mandatów” – zauważa.

Podobnie pisze “Los Angeles Times”. Dziennik z Kalifornii spekuluje, że “prawdopodobnie w styczniu” Trump zostanie ułaskawiony przez Senat. Utrzymuje zarazem, że postawienie go w stan oskarżenia, co spotkało przed nim jedynie dwóch prezydentów USA, “na stałe zniszczy jego dziedzictwo”.

O “doniosłym kroku”, który “spowoduje długotrwałe reperkusje w kraju głęboko podzielonym przez zadziorną osobę w Białym Domu” pisze portal The Hill. Trump “prawie na pewno dołączy do wąskiego klubu prezydentów” – Andrew Johnsona i Billa Clintona – którzy, “zostali oskarżeni, ale pozostali na stanowisku” – dodaje.

Izba Reprezentantów USA przegłosowała w środę dwa artykuły impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych; pierwszy z artykułów zarzuca prezydentowi nadużycie władzy, drugi utrudnianie pracy Kongresu. Tym samym Trump został postawiony w stan oskarżenia; o jego usunięciu z urzędu decydować będzie Senat.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

fot. MICHAEL REYNOLDS/POOL/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

2127190573 views

REKLAMA

REKLAMA

2127190590 views

REKLAMA

REKLAMA

2128986910 views

REKLAMA

2127190600 views

REKLAMA

2127190604 views

REKLAMA

2127190608 views