Wydarzenie sportowe w skrócie, czwartek 17 lipca

-

Do 260 sportowców wzrosła liczba reprezentantów Polski na Igrzyska XXIX Olimpiady Pekin 2008. W czwartek prezes PKOl Piotr Nurowski do składu ekipy powołał dwóch lekkoatletów – 400-metrowca Daniela Dąbrowskiego (AZS Łódź) i skoczka w dal Marcina Starzaka (AZS AWF Kraków)

Oskarżony m.in. o korupcję minister sportu w rządzie PiS Tomasz Lipiec może opuścić areszt, jeśli do końca lipca wpłaci 80 tys. zł – zdecydował w czwartek warszawski sąd okręgowy, uwzględniając zażalenie jego obrońców na decyzję sądu niższej instancji.

Włoch Riccardo Ricco z ekipy Saunier Duval jest trzecim kolarzem przyłapanym na dopingu w tegorocznym Tour de France – poinformowali organizatorzy wyścigu na starcie 12. etapu w Narbonne.

Agata Pietrzyk (LUKS Kraśnik) zdobyła w Koszycach złoty medal zapaśniczych mistrzostw Europy juniorek w stylu wolnym w wadze 59 kg.

Aurelia Trywiańska (AZS AWF Warszawa) wynikiem 12,90 w biegu na 100 m przez płotki oraz Małgorzata Pskit (AZS AWF Wrocław) na dystansie 400 m przez płotki (55,59) zajęły w mityngu EAA w Lucernie czwarte lokaty.

Z trzytygodniowym opóźnieniem, w sobotę w Pekinie po raz pierwszy zostaną uruchomione trzy nowe linie metra, stworzone specjalnie na potrzeby sierpniowych igrzysk olimpijskich. Pierwsze przejazdy mają być jednak tylko testowe.

Wicemistrzyni świata na 25-metrowym basenie na 400 m stylem zmiennym, Włoszka Alessia Filippi w mistrzostwach kraju w Treviso pobiła rekord Europy na nieolimpijskim dla kobiet dystansie 1500 m stylem dowolnym – 15.52,82.

W pierwszym meczu 1. rundy kwalifikacyjnej Pucharu UEFA Chazar Lenkoran (Azerbejdżan) przegrał z Lechem Poznań 0:1 (0:0).

Reprezentacja Polski awansowała do sobotniego finału Drużynowego Pucharu Świata w wyścigach żużlowych, zajmując drugie miejsce w czwartkowym turnieju barażowym w duńskim Vojens. Zwyciężyli żużlowcy Szwecji.

Mark Cavendish (Team Columbia) wygrał w czwartek, po finiszu z peletonu, 12. etap kolarskiego Tour de France prowadzący z Lavelanet do Narbonne (168,5 km). Liderem pozostał Australijczyk Cadel Evans (Silence-Lotto).

Ukrainka Wiktoria Tereszczuk zdobyła w Moskwie złoty medal mistrzostw Europy w pięcioboju nowoczesnym. Najlepsza z reprezentantek Polski – Marta Dziadura (Legia Warszawa) – zajęła 23. miejsce.

Jędrzej Skłodowski spisuje się najlepiej z polskich pilotów szybowcowych w mistrzostwach świata we włoskim Rieti. W klasie światowej zajmuje po dziesięciu konkurencjach czwarte miejsce. Liderem tej klasy został w czwartek Austriak Mario Schupfer.

Trener Raul Lozano ogłosił skład reprezentacji siatkarzy na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Ostatnie wątpliwości szkoleniowiec miał na pozycjach rozgrywającego, środkowego i libero, które zajęli Paweł Woicki, Marcin Możdżonek i Krzysztof Ignaczak.

Katarzyna Szotyńska zajmuje czwarte miejsce po ośmiu wyścigach odbywających się w belgijskim Nieuwpoort żeglarskich mistrzostw Europy w klasie Laser Radial.