Wydarzenia sportowe

-

Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 10 lutego,

Od porażki z Białorusią 2:3 rozpoczęli polscy hokeiści na lodzie udział w olimpijskim turnieju kwalifikacyjnym w Rydze. W drugim spotkaniu pierwszego dnia imprezy drużyna łotwy wygrała ze Słowenią 2:1.

Czterech reprezentantów Polski wystąpi w piątkowym konkursie indywidualnym Pucharu świata w skokach narciarskich we włoskim Pragelato. W kwalifikacjach najlepszy był Adam Małysz, który uzyskał 140,5 m i otrzymał notę 135,9 pkt.

Austriak Hermann Maier zdobył złoty medal w slalomie gigancie mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim, które odbywają się w Bormio i Santa Caterinie.

Na rok przed zimową olimpiadą w Turynie (10-26 lutego 2006) wśród organizatorów i we władzach MKOl panuje pełen optymizm. Nadzorujący przygotowania z ramienia rządu włoskiego Mario Pescante zapewnił, że zakończono 70 procent prac.

Prokuratura Rejonowa łódź-Polesie wszczęła śledztwo w sprawie molestowania seksualnego nieletnich zawodników przez jednego z łódzkich trenerów karate – poinformował PAP w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w łodzi Krzysztof Kopania.

Słynny brazylijski piłkarz Ronaldo wynajął samolot dla swoich kolegów z Realu Madryt, by mogli wziąć udział w jego ślubie z modelką Danielą Cicarelli. Ceremonia odbędzie się w najbliższy poniedziałek, w dniu świętego Walentego, pod Paryżem – poinformowała hiszpańska gazeta sportowa Marca.

Michael Jordan, uznawany za koszykarza wszech czasów oświadczył, że chce zostać właścicielem jednego z klubów występujących w zawodowej lidze NBA.

Jeżeli piłkarska reprezentacja Niemiec zdobędzie w przyszłym roku tytuł mistrza świata, każdy z zawodników otrzyma premię w wysokości 250 tysięcy euro – poinformował magazyn piłkarski Kicker.

Trener Paweł Janas uzupełnił skład kadry, która pod nazwą Liga Polska zagra w sobotę we Wronkach towarzyski mecz z Białorusią. Zespół rywali w większości będzie złożony z zawodników młodzieżowej drużyny narodowej. W czwartek selekcjoner zdecydował się na powołanie Macieja Scherfchena z Lecha Poznań, Pawła Brożka z Wisły Kraków i Bartosza ślusarskiego z Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wlkp.

Podwójnym sukcesem Rosjanek zakończył się bieg biathlonowy na 15 km na olimpijskiej trasie we włoskim San Sicario, zaliczany do klasyfikacji Pucharu świata. Wygrała Anna Bogali przed Olgą Pylewą, a trzecie miejsce zajęła Niemka Kati Wilhelm. Najlepsza z reprezentantek Polski – Magdalena Gwizdoń dostała trzy minuty kary za niecelne strzały i zajęła 35. miejsce, tracąc do Bogali ponad pięć minut. Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu świata umocniła się Pylewa.

Rozstawiona z numerem drugim Francuzka Amelie Mauresmo pokonała rodaczkę Mary Pierce 6:4, 6:3 w drugiej rundzie turnieju WTA tenisistek w Paryżu (pula nagród 585 tysięcy dolarów).

W dziewiątej rundzie szachowego turnieju arcymistrzów na Bermudach, Bartłomiej Macieja (Polonia Plus GSM Warszawa) zremisował partię z ubiegłorocznym triumfatorem imprezy, Brazylijczykiem Giovannim Vescovi. Mistrz Polski ma 3,5 punktu i zajmuje ostatnie, szóste miejsce.

Tegoroczne mistrzostwa świata w pływaniu na basenie 50-metrowym odbędą się jednak w Montrealu – postanowiła nieoczekiwanie w czwartek we Frankfurcie nad Menem Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA).

W pierwszym meczu olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego w Rydze polscy hokeiści przegrali z Białorusią 2:3 (0:2, 1:0, 1:1). Dla drużyny polskiej bramki zdobyli: Mariusz Czerkawski i Michał Garbocz, dla Białorusi: Dmitrij Mialeszka, Rusłan Salej i Oleg Antonenko.

Katarzyna Karasińska (NKS Aesculap Jelenia Góra) zajęła w słoweńskiej miejscowości Rogla drugie miejsce w slalomie zaliczanym do Pucharu Europy w narciarstwie alpejskim. Polka jest liderką pucharowej klasyfikacji w tej konkurencji.

Rozgrywki hokejowej ligi NHL nie odbędą się w tym sezonie, jeżeli właściciele klubów i organizacja hokeistów NHLPA nie zbliżą do końca tygodnia swych stanowisk w sprawie nowej, wzajemnej umowy – oświadczył komisarz NHL Gary Bettman.

Piłkarze Meksyku i USA znajdują się na czele stawki drużyn rywalizujących w fazie finałowej strefy CONCACAF o awans do mistrzostw świata w 2006 roku. W pierwszej serii meczów Meksykanie wygrali 2:1 w Kostaryce, natomiast Amerykanie także 2:1 pokonali drużynę Trynidadu i Tobago.

Prawie 1,5 mln złotych wynosi budżet mistrzostw świata w pięcioboju nowoczesnym kobiet i mężczyzn, które 3-9 sierpnia mają się odbyć w Warszawie. Na razie organizatorzy mają obiecane od sponsorów niespełna pół miliona złotych.

Marek Leśniewski nadal będzie trenerem kadry kolarskiej młodzieżowców (do lat 23), którą kieruje od dwóch lat. Selekcjonerem reprezentacji elity kobiet został 29-letni Michał Krawczyk, zastępując Marka Szerszyńskiego – postanowił w czwartek Polski Związek Kolarski.