Wydarzenia sportowe

-

Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 4 maja

Trener piłkarzy Chelsea Londyn Jose Mourinho w dzień po porażce 0:1 w półfinale Ligi Mistrzów z Liverpoolem, zgodził się podpisać nowy, pięcioletni kontrakt z zespołem mistrza Anglii.

Koszykarki Lotosu Gdynia zdobyły mistrzostwo Polski po zwycięstwie w Krakowie nad Wisłą 76:66 (16:13, 25:17, 14:17, 21:16). Stan rywalizacji play off 3-1 dla Lotosu.

Prezes światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Dick Pound uważa, że MKOl i oficjalne laboratorium igrzysk w Atenach pozwoliły amerykańskiemu kolarzowi Tylerowi Hamiltonowi, wskutek serii błędów, uniknąć kary za doping i zachować złoty medal olimpijski.

Brazylijczyk Murilo Fischer z włoskiej grupy Naturino odniósł w środę drugie z rzędu zwycięstwo etapowe i zdobył koszulkę lidera wyścigu kolarskiego Uniqa Classic w Austrii. Tak jak we wtorek, Fischer najszybciej finiszował z peletonu.

Ubiegłoroczny mistrz świata i Europy juniorów do lat 18 Radosław Wojtaszek (PTSz. Płock) zdobył w Poznaniu złoty medal 62. mistrzostw Polski w szachach. Jest drugim, po Tomaszu Markowskim (Polonia Plus GSM Warszawa), najmłodszym mistrzem kraju.

Norweg Thor Hushovd (Credit Agricole) wygrał w środę w Marcq-en- Baroeul pierwszy etap kolarskiego wyścigu Cztery Dni Dunkierki (153,7 km). Na trzecim miejscu finiszował Jarosław Zarębski, a piąte miejsce zajął Marcin Lewandowski (obaj Intel Action).

Rozstawiony z numerem pierwszym Amerykanin Andy Roddick pokonał Hiszpana Alberta Costę 6:4, 7:5 w meczu drugiej rundy turnieju tenisistów w Rzymie (pula nagród 2 miliony euro).

Podczas mityngu lekkoatletycznego w japońskim mieście Shinozuka reprezentant gospodarzy Daichi Sawano uzyskał trzeci tegoroczny wynik na świecie w skoku o tyczce – 5,83 m. Sawano poprawił o trzy centymetry własny rekord Japonii.

Sędzia boczny w półfinałowym spotkaniu Ligi Mistrzów Chelsea – Liverpool Słowak Roman Slysko w wywiadzie udzielonym w środę dziennikowi London Evening Standard potwierdza, że bramka strzelona Chelsea w czwartej minucie spotkania przez Luisa Garcię była zdobyta prawidłowo.

Lucjan Błaszczyk przegrał z Chińczykiem Ma Linem 0:4 (7:11, 11:13, 5:11, 7:11) w 1/8 finału indywidualnych mistrzostw świata w tenisie stołowym w Szanghaju.Ma Lin zajmuje drugie miejsce w światowym rankingu. Błaszczyk spotkał się z nim po raz pierwszy w karierze. Poza turniejem znalazł się trzykrotny mistrz Europy, Białorusin Władimir Samsonow. Samsonow odpadł w 1/8 finału przegrywając z Oh Sang Eunem z Korei Płd. 3:4 (9:11, 9:11, 11:4, 7:11, 11:9, 11:7, 8:11).

Warszawa będzie w dniach 6-14 sierpnia 2005 roku organizatorem 12. światowych Igrzysk Polonijnych. Program 12. światowych Igrzysk Polonijnych obejmuje rywalizację w siedemnastu dyscyplinach sportu.

Złoty medal 62. mistrzostw Polski w szachach zdobył w Poznaniu 18-letni Radosław Wojtaszek (PTSz. Płock). Mistrz świata i Europy juniorów uzyskał w trzynastu rundach 9,5 punktu. Srebrny medal wywalczył Bartosz Soćko – 9 pkt, a brązowy Robert Kempiński (obaj Polonia Plus GSM Warszawa) – 8,5 pkt.

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) poinformowała, że grający w mistrzostwach świata w Wiedniu Białorusin Timofiej Filin stosował niedozwolone środki dopingujące. Obie próbki wykazały, że dopuszczalny w organizmie poziom nandrolonu został w przypadku Filina przekroczony 250 razy. 20-letni napastnik Dynama Mińsk został wykluczony z mistrzostw, ale jego zespół nie poniesie żadnych konsekwencji.

Kierowca McLarena, Kolumbijczyk Pablo Montoya, który z powodu kontuzji barku odniesionej pod koniec marca nie wystartował w dwóch poprzednich eliminacjach mistrzostw świata Formuły 1 – w Grand Prix Bahrajnu i San Marino, weźmie udział w niedzielnym wyścigu o Grand Prix Hiszpanii na torze w Barcelonie.

Oświęcimska Prokuratura Rejonowa odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie rzekomego pomówienia czterech hokeistów Dworów-Unii Oświęcim o „sprzedanie” meczu – dowiedziała się środę PAP od zastępcy prokuratora rejonowego Jerzego Utraty.

Zapaśnicy Legii Warszawa zmierzają konsekwentnie do tytułu drużynowych mistrzów Polski w stylu klasycznym. Po pokonaniu na wyjeździe Zagłębia Wałbrzych 4:3, mają 18 punktów i wyprzedzają o 6 pkt KS Olimpię Siłę Mysłowice, która miała w tej rundzie wolny los oraz o 8 pkt Zagłębie Wałbrzych.

Reprezentant Ukrainy Wiktor łozowik i Alicja Banasiak (TKKF Beskidek Bielsko-Biała) zwyciężyli w Rudzie śląskiej w 7. międzynarodowym biegu 12-godzinnym, który odbywał się na pętli o długości 1186 m. Startowała również walcząca z nowotworem Barbara Szlachetka (AZS AWF Wrocław).

Rekordowa liczba 9048 golfistów w wieku od 14 do 82 lat zgłosiła się do eliminacji, poprzedzających tegoroczny turniej wielkoszlemowy US Open w Pinehurst (stan Północna Karolina), w dniach 16-19 czerwca.

Trzecie miejsce zajęła drużyna weteranek śląska w memoriale piłkarek ręcznych Rodinova rozgrywanym w słoweńskiej Izoli.

Grupa uzbrojonych mężczyzn porwała matkę występującego w barwach Corinthians brazylijskiego piłkarza Marinho. To piąte tego typu porwanie w ostatnich miesiącach.