Motocyklowe MŚ

-

Australijczyk Casey Stoner (Ducati) wywalczył pierwszy w karierze tytuł mistrza świata w wyścigach motocyklowych w klasie MotoGP. 21-letni motocyklista zajął szóste miejsce w niedzielnym wyścigu na torze Motegi zapewniając sobie zwycięstwo w końcowej klasyfikacji. Wygrał jego kolega z zespołu Ducati Włoch Loris Capirossi.

Niedzielny wyścig, 15. z 18. eliminacji MŚ, rozpoczął się na mokrym torze, później nawierzchnia wyschła, co spowodowało konieczność zmiany ogumienia. Walczący ze Stonerem o tytuł Włoch Valentino Rossi, siedmiokrotny mistrz świata, za późno zdecydował się na zjazd do boksu, wypadł z toru i w efekcie ukończył wyścig na 13 miejscu.

Zwycięzca Grand Prix Japonii Loris Capirossi wyprzedził Francuza Randy De Puniet (Kawasaki) i Hiszpana Toni Eliasa (Honda). Włoski motocyklista triumfował na należącym do Hondy torze Motegi trzeci rok z rzędu. Wyścigu nie ukończył, po upadku, Hiszpan Dani Pedrosa, który rywalizuje z Rossim o drugie miejsce w końcowej klasyfikacji.

Casey Stoner, nowo kreowany mistrz świata w „królewskiej” klasie wyścigów motocyklowych, który urodził się w małym australijskim miasteczku Kurri-Kurri (Nowa Południowa Walia), bardzo wcześnie rozpoczął przygodę z motocyklem. Już jako czterolatek wystartował w pierwszych zawodach, w kategorii do dziewięciu lat, a mając sześć lat sięgnął po pierwszy tytuł mistrza Australii. W wieku czternastu lat miał na koncie 41. tytułów mistrza kraju w różnych kategoriach młodzieżowych.

Jako czternastolatek Stoner przeniósł się do Wielkiej Brytanii, bowiem w jego rodzinnym kraju przepisy pozwalają startować w wyścigach drogowych dopiero po ukończeniu 16 lat. W 2000 roku wygrał brytyjskie mistrzostwa markowe Aprilia 125 ccm i znalazł uznanie szefów włoskiej stajni wyścigowej i w 2001 roku zadebiutował w wyścigach Grand Prix.

W 2003 roku sięgnął po pierwsze zwycięstwo, wygrywając wyścig w Walencji. Od tego czasu zanotował 15. zwycięstw w mistrzostwach (8 w MotoGP, 5. w klasie 250 ccm, 2. w 125 ccm), a na podium stawał 32 razy.

Stoner, który przy wzroście 170 cm waży 58 kg, mieszka w Monako. Jest wielbicielem gier komputerowych, w wolnym czasie lubi także jeździć na rowerze.