REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoNowe programy pomocowe w Illinois dla kupujących domy

Nowe programy pomocowe w Illinois dla kupujących domy

-

Gubernator J.B. Pritzker ogłosił utworzenie dwóch nowych programów pomocowych dla osób z mniejszości rasowych oraz o niskim i średnim dochodzie: SmartBuy i Opening Doors. Programy zaprojektowane zostały w porozumieniu z Illinois Housing Development Authority (IHDA).

„Jedną z największych przeszkód w zakupie domu jest konieczność oszczędzania  pieniędzy na zaliczkę, co jest jeszcze trudniejsze, gdy ktoś jest obarczonym kredytem studenckim i zajmuje się rodziną” – powiedział gubernator J.B. Pritzker ogłaszając start programów. „Programy SmartBuy i Opening Doors pomogą wypełnić lukę finansową, która w przeszłości uniemożliwiała niektórym społecznościom posiadanie domu” –  czytamy w komunikacie prasowym biura gubernatora.

REKLAMA

Badania wykazały, że zakup domu jest nadal nieosiągalny dla niektórych społeczności. Dobrze pokazują to analizy WBEZ i City Bureau z czerwca 2020 r., w których wyliczono, że na każdego dolara pożyczki udzielonej przez banki w „białych” dzielnicach zaledwie 12 centów udzielono w dzielnicach afroamerykańskich, a w latynoskich – 13.

Drugim czynnikiem utrudniającym zakup domu jest fakt, że 17 proc. mieszkańców stanu Illinois – ponad 2 miliony ludzi – ma zadłużenie z tytułu pożyczek studenckich. Średnia długu wynosi 29 855 dolarów. Badanie przeprowadzone w 2018 roku przez University of Illinois wykazało, że niespłacone studenckie kredyty mają negatywny wpływ na akumulację majątku wszystkich pożyczkobiorców (niezależnie od ich rasy), ale wpływ ten jest szczególnie istotny dla pożyczkobiorców ze środowisk mniejszości rasowych.

Oba programy J.B. Pritzkera zostały stworzone z wykorzystaniem środków przeznaczonych dla IHDA w ramach planu finansowego Governor Pritzker’s Rebuild Illinois i będą trwały do czasu wyczerpania funduszy. Pożyczkobiorcy muszą spełnić wszystkie kryteria kwalifikacyjne ustanowione dla programów IHDA DPA, pośród nich znajduje się warunek szczególny – od kupujących wymaga się wyższego wykształcenia. Program nie jest przeznaczony wyłącznie dla kupujących dom po raz pierwszy i mogą w nim partycypować kupujący z każdego powiatu w stanie.

Program SmartBuy

IHDA Mortgage SmartBuy zapewni bezpieczną, przystępną 30-letnią, stałą stopę procentową pierwszego kredytu hipotecznego z odroczonym terminem spłaty 5 tys. dolarów na przedpłatę i/lub pomoc w pokryciu kosztów closingu. Ponadto, program zapewni 15 proc. ceny zakupu (do 40 tys. dolarów) pomocy na spłatę pożyczek studenckich. Przez okres 3 lat, jeśli kredytobiorcy będą chcieli sprzedać nieruchomość, będą musieli sprzedać ją innemu kredytobiorcy w ramach limitów dochodu i ceny zakupu IHDA. Program ma pomóc około 500 do 1000 pożyczkobiorców.

Program Opening Doors

IHDA Mortgage Opening Doors lub Abriendo Puertas jest zaprojektowany tak, żeby zwiększyć dostępność zakupu domu dla osób z niskim i średnim dochodem w całym stanie Illinois. IHDA zapewni 30-letni pierwszy kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową i 6 tys. w przedpłatach i/lub pomocy na pokrycie kosztów closingu. Pomoc w postaci przedpłaty jest umarzana po pięciu latach. Program ma pomóc około 6 tys. pożyczkobiorców.

Oba programy dostępne są również dla imigrantów objętych inicjatywą odroczonej deportacji (Deferred Action for Childhood Arrivals, DACA), które płacą setki milionów w podatkach federalnych, stanowych i lokalnych, ale nie mogą znaleźć kredytodawców hipotecznych czy programów, w ramach których mogliby zakupić domy.

Programy rozpoczęły się 1 grudnia 2020 roku i będą kontynuowane do momentu wyczerpania funduszy. Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronie www.ihdamortgage.org.

Katarzyna Korza 

[email protected]

REKLAMA

2094188368 views

REKLAMA

REKLAMA

2094188652 views

REKLAMA

2095985101 views

REKLAMA

2094188902 views

REKLAMA

2094189040 views

REKLAMA

2094189181 views