Szef MSZ Zbigniew Rau, który w tym roku przewodniczy OBWE, rozpoczął w środę trzydniową wizytę na Ukrainie. Odwiedzi Kijów i Charków; spotka się m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, szefem dyplomacji Dmytrem Kułebą i specjalnym przedstawicielem OBWE na Ukrainie Mikko Kinnunenem.
W czwartek minister Rau będzie rozmawiał z prezydentem Zełenskim na temat działań mających na celu deeskalację i rozwiązanie trwającego wokół Ukrainy kryzysu. Tego dnia oraz w piątek zaplanowano także rozmowy z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych; w czwartek Rau i Kułeba złożą też kwiaty pod Ścianą Pamięci Żołnierzy Poległych za Ukrainę.
Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał w środę, że podczas rozmów omówionych zostanie wiele spraw, przede wszystkim kwestia aktualnej sytuacji bezpieczeństwa i nienaruszalności granic w otoczeniu OBWE, czyli także trwających w tej chwili zagrożeń dla ukraińskiej suwerenności.
"Tematem rozmów będzie rozwój wydarzeń na wschodzie kraju, w tym omówienie działań mających na celu deeskalację i rozwiązanie trwającego kryzysu, a także dalsza współpraca OBWE z Ukrainą (...). Poruszymy kwestię suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy, wyrazimy poparcie dla ukraińskiej suwerenności w granicach prawach międzynarodowego, co jest bardzo ważną sprawą" - powiedział Jasina.
Przypomniał, że na Ukrainie od 2014 roku działa misja OBWE, która nadzoruje m.in. sytuację w okolicach Ługańska i Doniecka. Zapowiedział, że Rau spotka się m.in. ze specjalnym przedstawicielem OBWE na Ukrainie Mikko Kinnunenem.
Jasina dodał, że w piątek poza rozmowami w Kijowie i Charkowie planowana jest wizyta Raua "na terenie ogarniętym bezpośrednim zagrożeniem". Zaznaczył, że z obiektywnych powodów i na prośbę strony ukraińskiej nie podaje dokładnie miejsca tej wizyty. Rzecznik MSZ dodał też, że planowane jest spotkanie z przedstawicielami ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego. Zapowiedział, że będą dwa briefingi prasowe: jeden bezpośrednio po rozmowie Raua z Kułebą oraz drugi - w jednym z wybranych miejsc na terenie wschodniej Ukrainy.
Jasina dodał, że minister Rau prywatnie odwiedzi przed zakończeniem wizyty Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach na przedmieściach Charkowa, gdzie spoczywają jego przodkowie.
Pod koniec 2021 roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Kreml domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania. Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji. (PAP)