Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 16:35
Reklama KD Market
Reklama

Uważaj na quizy na Facebooku

Uważaj na quizy na Facebooku

Popularne quizy w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku, mogą w rzeczywistości być wykorzystywane przez cyberprzestępców do wyłudzenia od nas cennych informacji. Niewinna zabawa polegająca na udzielaniu odpowiedzi może się skończyć kradzieżą danych osobowych i finansowych. W związku z tym Better Business Bureau przestrzega przed udziałem w takich quizach publikowanych w mediach społecznościowych.  

Nie wszystkie quizy w mediach społecznościowych są oszustwami polegającymi na zbieraniu danych, BBB ostrzega jednak użytkowników, aby uważali na to, co udostępniają w sieci i sprawdzali ustawienia prywatności konta.

Konkretne, osobiste informacje na twój temat są kopalnią złota dla oszustów. Dane z mediów społecznościowych i odpowiedzi z quizów mogą być wykorzystane do kradzieży tożsamości lub umożliwić oszustowi podszywanie się pod ciebie.

Jak działa oszustwo?

Na twoim profilu na Facebooku lub innej platformie mediów społecznościowych pojawia się zabawny quiz. Należy odpowiedzieć na kilka pytań np. dotyczących waszych znajomych. Może to też być krótki test osobowości.

Te quizy wydają się zabawne i niegroźne, ale ich celem może być zebranie informacji. „Jaki był pierwszy samochód, którego byłeś właścicielem?”, „Jakie jest nazwisko panieńskie twojej matki?” lub „Jak nazywa się ulica, na której się wychowałeś?” – to powszechne pytania zabezpieczające dla kont ubezpieczeniowych, bankowych i kart kredytowych. Jeżeli odpowiemy na te pytania w ramach quizu, podzielimy się informacjami, których oszuści mogą użyć do włamania się na nasze konto i kradzieży danych osobistych i finansowych.

Jak uniknąć oszustw w mediach społecznościowych?

Bądź sceptyczny. Zanim odpowiesz na quiz, zorientuj się, kto go stworzył. Czy jest to quiz firmy, której ufasz? Tylko dlatego, że coś wydaje się być zabawne i niewinne, nie oznacza, że nie wiąże się z tym żadne ryzyko.

Dostosuj ustawienia prywatności. Zapoznaj się z ustawieniami prywatności konta w mediach społecznościowych, bądź rygorystyczny w kwestii wszelkich udostępnianych informacji i pamiętaj o tym, z kim się nimi dzielisz.

Usuń dane osobowe z profilu. Nie udostępniaj swojego numeru telefonu ani adresu domowego na kontach w mediach społecznościowych.

Nie udzielaj odpowiedzi na popularne pytania dotyczących dostępu do haseł. Zachowaj ostrożność, jeżeli pytania w quizie dotyczą nazwiska panieńskiego matki, ulicy, na której się wychowałeś, poprzednio posiadanych samochodów, ulubionych potraw lub nazwy szkoły średniej.

Monitoruj prośby o dodanie do znajomychNie akceptuj próśb o dodanie do znajomych od osób, których nie znasz. Uważaj także na drugą prośbę o dodanie do znajomych od osoby, z którą jesteś już połączony, bo drugi profil może być stworzony przez oszustów próbujących uzyskać dostęp do twoich danych i listy znajomych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie BBB.org. Aby być na bieżąco z oszustwami, śledź nas na @ChicagoBBB w mediach społecznościowych. 

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama