Atak w zaułku
W wywiadzie dla „Dateline” z 2022 roku Alahverdian zaprzeczył, jakoby dopuścił się napaści seksualnej lub oszustwa na tle seksualnym. Cho
wcześniej przyznał się do winy w sprawie o napaść w Rhode Island i został skazany za wykroczenie seksualne w Ohio. W stanie Utah, gdzie władze zidentyfikowały go jako Nicholasa Rossiego, oczekuje obecnie na proces w dwóch odrębnych sprawach o gwałt.
Przez pewien czas mężczyzna urodzony jako Nicholas Alahverdian występował pod nazwiskiem Nicholas Rossi. Trafił do rodziny zastępczej a z czasem zaczął pracować jako asystent ustawodawczy w parlamencie stanowym Rhode Island. Jego energia i intelekt zrobiły wrażenie na ustawodawcach. „Czytał ustawy, których większość przedstawicieli i senatorów nie czytała” – powiedział jeden z byłych posłów. Z czasem zaczął agitować na rzecz reform systemu opieki zastępczej nad dziećmi, który, jak twierdził, nie chronił ich przed biciem i torturami.
Alahverdian przewodził wiecom, organizował konferencje prasowe i złożył pozew federalny, oskarżając urzędników stanowych m.in. o spisek. W styczniu 2008 roku, gdy miał 21 lat, opuścił Rhode Island, by rozpocząć studia i zamieszkał w Dayton w stanie Ohio. Tam nawiązał poprzez Internet kontakt z Mary Grebinski, której powiedział, że jest od niedawna w tym w mieście i szuka przyjaciół. Kobieta zeznała potem, że gdy któregoś razu Nicholas odprowadzał ją do domu, zapędził ją w ślepy zaułek i zaatakował seksualnie, po czym przepraszał i błagał, by nie zgłaszała tego władzom.
Alahverdian, który zapewniał, że wszystko odbyło się dobrowolnie, został oskarżony o publiczne znieważenie oraz nadużycie seksualne i został ukarany grzywną. Został też zarejestrowany jako przestępca seksualny. Później pozwał Grebinski w sądzie federalnym o zniesławienie i inne zarzuty, twierdząc, że ukarała go „procesem karnym z powodu jej pozamałżeńskich związków”. Jednak sędzia oddalił ten pozew, stwierdzając, że roszczenia Alahverdiana nie mają podstaw.
We wrześniu 2008 roku Alahverdian został oskarżony o zgwałcenie swojej 21-letniej byłej dziewczyny. Kobieta, zidentyfikowana w dokumentach jako K.P., powiedziała władzom, że poznała Alahverdiana za pośrednictwem serwisu Myspace i spotykała się z nim przez krótki czas, ale zerwała, gdyż stawał się coraz bardziej agresywny i pożyczył od niej pieniądze, a zwrotu pożyczki odmówił. Jak wynikało z jej zeznań, 13 września poszła do jego domu, by domagać się zwrotu pieniędzy. Wtedy to miał ją zgwałcić. Mimo że ofiara zgłosiła się do szpitala, gdzie przeprowadzono odpowiednie testy, Nicholasa o nic formalnie nie oskarżono z niejasnych przyczyn proceduralnych.
W listopadzie 2010 roku, kilka dni po powrocie Alahverdiana do rodzinnego stanu i zawarciu związku małżeńskiego, został on aresztowany po rzekomej napaści na żonę, która oskarżyła go o to, że powalił ją na ziemię, złapał za szyję i uderzył w twarz. Tym razem mężczyzna został zatrzymany, a przed sądem przyznał się do winy i dostał wyrok więzienia w zawieszeniu. Później było szereg dalszych oskarżeń o przestępstwa na tle seksualnym.
Gwałt w Utah
3 marca 2020 roku lokalna stacja telewizyjna ogłosiła śmierć Alahverdiana, mówiąc, że zmarł po długiej walce z rakiem. Na sali obrad stanowego parlamentu jeden z ustawodawców wspominał go jako „bardzo, bardzo inteligentnego człowieka”, który był stanowczym orędownikiem zmian mających poprawić sytuację dzieci przebywających w domach zastępczych. Jak wynikało z nekrologu, Alahverdian miał umrzeć 29 lutego 2020 roku w wieku 32 lat. Został skremowany, a jego prochy rozrzucono na morzu. Tyle że wszystkie te doniesienia były fałszywe.
W styczniu 2022 roku władze stanu Utah ogłosiły, że starają się o ekstradycję mężczyzny uważanego za Alahverdiana, a aresztowanego w Szkocji pod nazwiskiem Arthur Knight. Prokuratorzy twierdzili, że uciekł on ze Stanów Zjednoczonych, by uniknąć oskarżenia o gwałt popełniony 14 lat wcześniej w stanie Utah. Jednak w wywiadach dla „Dateline” i innych mediów Alahverdian zaprzeczył, by dopuścił się napaści seksualnej na kogokolwiek, i nalegał, że nie jest Alahverdianem ani Nicholasem Rossim. Mówił z brytyjskim akcentem i pojawił się na wózku inwalidzkim z butlą tlenową i maską, które, jak twierdził, były niezbędne po chorobie na COVID. Oświadczył, że jest Arthurem Knightem, sierotą z Irlandii, który został biznesmenem i ożenił się z kobietą, którą poznał w londyńskim muzeum w 2011 roku.
W listopadzie 2022 roku szkocki sędzia nadzorujący sprawę ekstradycji orzekł, że Arthur Knight i Nicholas Alahverdian to ta sama osoba – był to wniosek, do którego doszedł po przejrzeniu zdjęć i odcisków palców. Na początku tego roku Amerykanin został deportowany do Stanów Zjednoczonych i aresztowany w stanie Utah pod zarzutem dokonania gwałtu.
Dwa miesiące temu Alahverdian przyznał się przed sądem do swojej prawdziwej tożsamości, ale twierdził, że przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, ponieważ „jacyś ludzie” w Rhode Island grozili, że go zabiją. Sędzia nie zgodził się na zwolnienie podsądnego za kaucją, co oznacza, iż pozostanie w więzieniu aż do procesu, który ma się odbyć we wrześniu przyszłego roku.
Andrzej Heyduk