Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 27 grudnia 2024 12:17
Reklama KD Market

BBB ostrzega przed fałszywymi aplikacjami

fot. Unsplash.com

Oszustwa związane z aplikacjami mobilnymi stają się coraz bardziej powszechne – potwierdzają to skargi składane za pośrednictwem BBB Scamtracker. Od haseł po dane bankowe – te ważne informacje każdy z nas przechowuje w swoim telefonie. Niestety czyhają na nie oszuści, którzy wykorzystują różne techniki, jak reklamy pop-up i e-maile, aby zdobyć nasze dane osobowe za pośrednictwem aplikacji.

Zaufane sklepy z aplikacjami mobilnymi, w tym Apple i Google, nie eliminują zagrożenia związanego z oszustwami dotyczącymi aplikacji, ale zapewniają wyższy poziom ochrony. Prawdopodobieństwo pobrania aplikacji, która będzie wysyłała spam lub ujawni twój numer telefonu, jest znacznie większe, jeśli pobierzesz ją z nieoficjalnego lub mało znanego sklepu z aplikacjami.

Aby uniknąć oszustwa, BBB zaleca, aby pobierać aplikacje tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami. Pod uwagę warto wziąć następujące zalecenia:

Nie kieruj się wyłącznie wysoką oceną użytkowników (ilością gwiazdek) przy podejmowaniu decyzji o pobraniu aplikacji. Pamiętaj, że nieuczciwi twórcy aplikacji mogą generować lub kupować fałszywe oceny (rating).  Do oszustwa może dojść, kiedy aplikacja ma tysiące pięciogwiazdkowych ocen, ale bez pisemnych komentarzy i setki jednogwiazdkowych ocen z negatywnymi komentarzami. Twórcy oszukańczej aplikacji mogli zakupić dobre recenzje, aby ukryć złe recenzje. Nawet pisemne recenzje mogą być zakupione, co prowadzi nas do następnej wskazówki.

Czytaj dobre i złe recenzje (reviews). Oszuści mogą umieszczać dobre recenzje na szczycie listy, a także fałszywie oznaczać je jako „pomocne”. Mogą również płacić ludziom, aby stworzyć pisemne oceny, z których będzie wynikać, że aplikacja jest świetna. Przyjrzyj się bliżej pozytywnym kontom recenzentów i zadaj sobie pytanie, czy wyglądają one tak, jakby pochodziły od prawdziwej osoby, która rzeczywiście korzystała z aplikacji. I nie zatrzymuj się po przeczytaniu kilku dobrych recenzji. Poświęć czas, aby sprawdzić negatywną ocenę, aby dowiedzieć się, czego ludzie nie lubią w danej aplikacji. Zwróćmy uwagę na wpisy użytkowników informujące, że zostali „oszukani” lub aplikacja nie spełniała swoich funkcji. Trzymaj się z daleka od takich aplikacji.

Przeczytaj politykę prywatności aplikacji przed jej pobraniem. Poświęć kilka minut na przeczytanie warunków korzystania z usługi i polityki prywatności aplikacji (privacy policy). Zwróć uwagę na to, do jakich danych osobowych będzie miała dostęp aplikacja i jak będzie je wykorzystywać. Jeśli uprawnienia nie mają sensu (na przykład jeśli aplikacja do prognozy pogodowy potrzebuje dostępu do twoich kontaktów), to może to być sygnał ostrzegawczy. Ponadto każda aplikacja, która nie posiada polityki prywatności, prawdopodobnie nie jest bezpieczna w użyciu.

Upewnij się, że pobierasz prawdziwą wersję aplikacji, której konkretnie szukasz. Jedną z popularnych taktyk stosowanych przez oszustów jest tworzenie podróbek aplikacji, aby nakłonić ludzi do ich pobrania. Jeśli szukasz popularnej aplikacji, pamiętaj, że może ona nie pojawić się jako pierwsza na liście po wyszukaniu. Aplikacje oszustów często zawierają opisy, które nie mają sensu lub błędy ortograficzne i gramatyczne.

Zwracaj uwagę na darmowe wersje próbne (free trials). Oszuści bardzo często oferują darmową wersję próbną aplikacji. Liczą na to, że zapiszesz się na darmowy okres próbny, a potem zapomnisz go anulować. Wiele oszukańczych aplikacji pobiera opłaty za tygodniowe, a nie miesięczne, subskrypcje. Nawet jeśli jednorazowo pobierana jest opłata tylko w wysokości kilku dolarów, to z czasem suma wzrasta. Zawsze gdy zapisujesz się na darmową wersję próbną, od razu ją przetestuj i zrezygnuj z niej, jeśli nie planujesz korzystać z usługi, zanim zostaniesz obciążony kosztami.

Regularnie porządkuj listę aplikacji. Nieaktualne aplikacje są szczególnie narażone na ataki hakerów. Dzieje się tak dlatego, że mogą one mieć problemy z bezpieczeństwem, które nie zostały rozwiązane przez aktualizacje. Jeśli nie korzystałeś z aplikacji od kilku miesięcy lub zauważyłeś, że nie była ona ostatnio aktualizowana przez twórcę, prawdopodobnie najlepiej będzie ją usunąć.

Monitoruj działanie aplikacji mobilnej po jej pobraniu. Jeśli zdecydujesz się pobrać aplikację po przeczytaniu recenzji i polityki prywatności, nadal powinieneś monitorować jej działanie.

Zgłaszaj oszukańcze aplikacje. Jeśli stwierdzisz, że aplikacja jest oszustwem, zgłoś to. W sklepie Google Play możesz oznaczyć aplikację jako nieodpowiednią, a następnie wyjaśnić powód. W ostatniej aktualizacji systemu iOS firmy Apple możesz teraz na stronie z opisem dowolnej aplikacji wybrać opcję „zgłoś problem”, a następnie „zgłoś oszustwo lub wyłudzenie”. 

Możesz także zgłosić oszustwa związane z aplikacjami do BBB Scamtracker.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama