Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 03:04
Reklama KD Market

Diagnoza choroby przewlekłej

Diagnoza choroby przewlekłej
fot. Depositphotos.com

Choroby przewlekłe na zawsze zmieniają warunki i styl życia. Zmuszają do zmiany diety, poruszania się, oddychania, myślenia i sposobu interakcji z rodziną i przyjaciółmi. Z produktywnego i w pełni funkcjonującego członka społeczeństwa, w jednej chwili możesz stać się niepewnym, co do jutrzejszego dnia. Do tego czujesz się zobligowany by ciągle powtarzać ludziom, dlaczego nie możesz uczestniczyć w życiu na takim samym poziomie, co dawniej. 

Choroba przewlekła, zdefiniowana jest jako stan chroniczny, który utrzymuje się co najmniej rok i wymaga ciągłej opieki medycznej. Do takich chorób należy między innymi: cukrzyca, artretyzm, nowotwory, choroby układu krążenia i wylew krwi do mózgu. Są to najczęstsze przyczyny niepełnosprawności i śmierci w Stanach Zjednoczonych. Ale istnieją też mniej zrozumiane i bardzo powszechne choroby, jak choroby autoimmunologiczne czy chroniczny ból, które równie mocno obdzierają cię z twojego dawnego ja. 

Choroby przewlekłe a depresja

Psychiczne skutki chorób przewlekłych różnią się w zależności od wieku, rodzaju choroby i sytuacji życiowej chorego. Najczęściej po usłyszeniu diagnozy, pacjenci przeżywają szok, niedowierzenie, złość, a czasem nawet zaprzeczają temu, co usłyszeli. Następnie pojawia się nadzieja, że podjęte leczenie szybko przywróci im zdrowie. Gdy jednak to nie następuje, pojawia się rozpacz, pacjent się poddaje, jest bierny i pesymistycznie nastawiony do życia, wycofuje się z życia towarzyskiego, a w niektórych przypadkach dochodzą też myśli samobójcze. Ostatnią fazą jest przystosowanie się – pacjent zyskuje świadomość ograniczeń, jakie przed nim stoją, ale też wyznacza sobie nowe cele.

Niestety, cierpienia fizyczne związane z chorobą mogą również doprowadzić do stanów depresyjnych. Do tego dochodzą hospitalizacje chorego, a więc konieczność wycofania się z życia bliskich, poczucie izolacji, niekorzystne zmiany w wyglądzie zewnętrznym, ograniczenie sprawności fizycznej oraz wysokie koszty leczenia i rehabilitacji.

Jak sobie poradzić z diagnozą?

 Ciężka choroba zmusza do przewartościowania życia, jego celu i priorytetów. Znajdź czas na czynności, które są ważne dla ciebie, kontakty z bliskimi, i to wszystko co nadaje twojemu życiu znaczenia. Rozwijaj umiejętności i strategie potrzebne do walki z chorobą. Spróbuj stosować techniki relaksacyjne, znajdź swoje zaciszne miejsce, gdzie możesz się wyłączyć na chwilę z troski o przyszłość, spaceruj, zacznij pisać dzienniczek, który pomoże ci zorganizować przemyślenia i refleksje, jeśli musisz podjąć trudną decyzję, napisz wszystkie za i przeciw i rozważ je bez pośpiechu, znajdź spirytualne źródło wsparcia, angażuj się w codzienne czynności, na ile możesz. Stosuj te strategie, które wcześniej w życiu stosowałeś, gdy nadchodziły ciężkie chwile, one pomogą ci i teraz.

Poznaj jak najwięcej faktów na temat choroby. Gdy będziesz dobrze poinformowany, podejmiesz najwłaściwszą decyzję, co do leczenia. Na następną wizytę lekarską zrób listę pytań i wątpliwości i nawiąż rozmowę na ten temat. Dowiedz się od lekarza, na czym polega choroba, jakie są opcje leczenia, czego oczekiwać w trakcie leczenia, jakie są skutki uboczne leczenia, jakie są szanse na całkowite wyleczenie, jakie badania trzeba jeszcze zrobić, czego możesz się spodziewać, czy są predyspozycje genetyczne i jeśli tak, to w jakim stopniu dzieci i inni członkowie rodziny mogą być zagrożeni.

 Wyrażaj swoje emocje i uczucia, rozmawiaj. Nie zamykaj się w sobie, twoja rodzina i bliscy są po to, aby cię teraz wspierać. Dyskutowanie o tym, co słyszysz w gabinecie lekarskim i jak na to reagujesz pomaga spojrzeć na sytuację z innej, zdrowszej, perspektywy. Pomaga również zapamiętać fakty usłyszane, czy przeczytanie na temat choroby. Niektórzy bliscy mogą też wspomóc cię w podjęciu ważnej decyzji na temat leczenia lub podzielić się swoimi przeżyciami. Zawsze utrzymuj szczery dialog, brak szczerości lub próba „ochronienia” bliskich przed złymi wiadomościami powodują tylko poczucie wyobcowania i izolacji

Czas na zmiany

Teraz jest najlepszy czas na zmiany. Po otrzymaniu diagnozy choroby chronicznej i zanim przejdziesz przez leczenie to moment, w którym możesz przygotować się na oczekiwane zmiany w kondycji fizycznej. Rozważ, jak leczenie wpłynie na twoje codzienne obowiązki. Jeśli będziesz musiał spędzić jakiś czas w szpitalu, zaplanuj kto i jak pomoże ci wypełnić twoje zadania. Nie bój się prosić o pomoc. Teraz jej potrzebujesz. Jeśli będziesz musiał brać wolne w pracy, porozmawiaj z szefem i wykorzystaj dni chorobowe i urlop. Nie walcz ze zmęczeniem, twój organizm mówi ci, że potrzebuje odpoczynku i korzystaj z tego bez poczucia winy. Jeśli jesteś zmęczony, to odpocznij.

Aktywność fizyczna i dobra dieta pozwolą ci podnieść poziom energii. Ostatnie badania mówią, że ludzie, którzy utrzymują aktywność fizyczną, łatwiej radzą sobie w przypadkach choroby chronicznej. Staraj się utrzymać swój dotychczasowy styl życia, ale bądź otwarty na zmiany, które będziesz musiał wprowadzać w zależności od etapu choroby i leczenia. Możesz zamówić wizytę u dietetyka, to pomoże ci zrozumieć, jaka będzie optymalna dieta dla twojego schorzenia. Koncentruj się na tu i teraz, jeśli przyszłość jest niepewna, planowanie jej może być zbyt przytłaczające. 

Nie jesteś stworzony do tego, aby w samotności przeżywać swoje udręki. Potrzebujesz wokół siebie ludzi, którzy będą rozumieć przez co przechodzisz. Poszukaj kogoś wśród znajomych lub rodziny, kto walczy z chorobą chroniczną, dowiedz się jakie stosował metody, co mu pomogło. Zapisz się do grupy wsparcia, da ci to poczucie, że nie jesteś sam, są inni, którzy przechodzą przez to samo i wspierają się nawzajem. W takich grupach możesz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, słuchając doświadczeń innych. Ludzie w twoim życiu są bardzo ważni, nie pozwól sobie na odtrącenie ich lub ukrywanie się przed nimi. To tylko wzmocni twoje poczucie, że jesteś ofiarą sytuacji i wyzwoli falę negatywnych emocji, które nie są przydatne w walce z chorobą chroniczną. Musisz stworzyć sobie przyjazną atmosferę przynależności, akceptacji i wsparcia, aby skutecznie walczyć z chorobą. Pamiętaj, że stan twojej psychiki ma ogromne znaczenie w procesie wyzdrowienia. W tej walce ważną rolę odegra zdrowa psychika, umiejętności radzenia sobie ze stresem i pozytywne myślenie.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama