Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 22:03
Reklama KD Market

Efektywne zarządzanie czasem  kluczowe dla sukcesu w transporcie

W firmach transportowych efektywne zarządzanie czasem  jest kluczowe dla utrzymania płynnego przepływu towarów. Jednym z krytycznych aspektów, który często utrudnia tę wydajność jest “detention time” czyli czas oczekiwania.

Autor: Adobe Stock

Czas oczekiwania odnosi się do okresu, w którym ciężarówka i jej kierowca czekają na załadunek lub rozładunek dłużej niż poprzednio uzgodniony czas z nadawcą bądź odbiorcą.To opóźnienie może mieć znaczące konsekwencje finansowe i operacyjne dla wszystkich zainteresowanych stron, nadawców, odbiorców i kierowców.
Według najnowszych badań przedstawionych przez American Transportation Research Institute – ATRI, detention time kosztował branżę transportową 15 miliardów dolarów w 2023 roku.
Raport ATRI opublikowany 10 września przedstawia statystyki które pokazują jak negatywny wpływ mają opóźnienia na wydajność i bezpieczeństwo. Dodatkowo badanie określa bezpośrednie koszty które ponoszą firmy transportowe, kierowcy i ogólnie cały łańcuch dostaw.
Raport potwierdza również fakt, że kierowcy którzy doświadczyli opóźnień podczas załadunku lub rozładunku w konsekwencji bardzo często przekraczają dozwoloną prędkość, co stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa drogowego.
Warto dodać, że standardowa definicja opóźnienia która jest stosowana w badaniach ATRI to dowolny czas przestoju kierowcy dłuższy niż 2 godziny.
Łącznie , na podstawie danych zgłaszanych zarówno przez pojedynczych kierowców jak i przez firmy transportowe, ponadnormowy czas oczekiwania wahał się w granicach od 117 do 209 godzin rocznie, w zależności od sektora.
Chociaż 94,5 % przewoźników wystawia rachunki za opóźnienia, to płatności są realizowane za mniej niż połowę tych faktur. W rezultacie branża transportowa straciła 3,6 miliarda dolarów w bezpośrednich kosztach i 11,5 miliarda dolarów na utraconej wydajności z powodu dłuższego przetrzymywania / opóźnień kierowców w 2023 roku.
Na szczęście w ostatniej dekadzie można było zaobserwować nieznaczną poprawę.  Według ATRI pomiędzy rokiem 2014 a 2023 ilość załadunków i rozładunków z opóźnieniami spadła o 6,5 punktu procentowego. ATRI stwierdziło również, że w tym samym okresie czasu, znaczące opóźnienia trwające dwie godziny lub dłużej stały się znacznie mniej powszechne, spadając o 11,4 punktu procentowego.
Problem ten potrzebuje ciągłych i skutecznych rozwiązań ponieważ pomimo wspomnianej poprawy w 2023 roku kierowcy nadal mieli znaczące opóźnienia, wynoszące 39,3 %. Na 9,9% przystanków , czyli prawie na co dziesiątym rozładunku lub załadunku, kierowcy mieli czas oczekiwania wynoszący ponad dwie godziny.
Jak widać choć sytuacja powoli się poprawia, wciąż istnieje potrzeba dalszych działań. Zarówno firmy transportowe jak i klienci muszą podjąć wspólne wysiłki, aby zminimalizować czas oczekiwania kierowców. Lepsza  komunikacja , efektywne planowanie oraz inwestycje w technologie mogą przyczynić się do poprawy sytuacji i ograniczenia negatywnych skutków opóźnień.

 

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks & TransLab. 
We put Truckers first.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama