Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 20:26
Reklama KD Market
Reklama

Prognozy na nowy rok w branży transportowej

Prognozy na nowy rok w branży transportowej

Branża transportu drogowego jeszcze nigdy w historii nie miała tak dobrego okresu jak ostatnich kilkanaście miesięcy. Z początkiem nowego roku wielu zastanawia się, czy pozytywne trendy utrzymają się przez kolejnych dwanaście miesięcy. Znawcy tematu już ogłosili swoje prognozy dotyczące kilku najważniejszych sektorów w przemyśle transportowym.

Łańcuch dostawAmerican Trucking Association oraz analitycy z HIS Global Insight przewidują wzrost tonażu ładunków o 24% w 2022 roku. Z kolei TruckStop.com i Bloomberg informują, że 74% kierowców ciężarówek spodziewa się wzrostu stawek za ładunki, bądź w najgorszym przypadku ich stagnacji na obecnym poziomie. Nie jest to bezpodstawny optymizm. Wystarczy spojrzeć na statystyki, które wskazują większą ilość przewiezionych ładunków w trzecim kwartale 2021 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku 2020, a popyt ciągle rośnie.

Ceny paliwWedług U.S. Energy Information Administration (EIA), początkowe miesiące tego roku to niestety wzrost cen paliw, po czym krótka stabilizacja i z końcowymi miesiącami powinniśmy obserwować stopniowe spadki cen. Departament Energii prognozuje, że w pierwszym kwartale 2022 roku średnia ceny galona diesla (w handlu detalicznym) w całym kraju osiągnie pułap $3,39, po czym pod koniec roku spadnie do $3,13 za galon.

Niedobór kierowcówZ problemem niedoboru kierowców szefowie firm transportowych będą musieli zmagać się również w 2022 roku. Aby sprostać wymaganiom rynku, na dzień dzisiejszy przemysł transportowy musiałby zatrudnić 96 tys. nowych kierowców. Jeśli zapotrzebowanie na przewóz towarów będzie ciągle wzrastało, to według analityków z ATA, niedobór komercyjnych kierowców w roku 2022 może osiągnąć zawrotną liczbę 240 tys.

Brak półprzewodnikówOgólnoświatowy niedobór półprzewodników zakłócił proces produkcji nie tylko samochodów osobowych, ale również ciężarówek. W czerwcu 2021 roku produkcja tych największych pojazdów komercyjnych osiągnęła najniższy poziom i zamknęła się sumą 14 920 sztuk. Natomiast liczba zamówień na nowe ciężarówki niemalże się potroiła, do 262 100 sztuk. Firma IHS Markit przeprowadziła analizy, z których wynika, że sytuacja na rynku półprzewodników powinna ulec poprawie już z końcem marca tego roku.

Reasumując, w 2022 roku dominacja transportu drogowego nad pozostałymi formami transportu powiększy się do 70% wszystkich ładunków. Można śmiało postawić tezę, że przez kolejnych dwanaście miesięcy kierowcy zawodowi będą mili pełne ręce roboty, a zarobki powinny osiągać kolejne rekordowe pułapy. Takie jest odwieczne prawo popytu i podaży!

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama