Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że wcześniej czy później elektryczne pojazdy zawładną rynkiem motoryzacyjnym. Również w sektorze transportu drogowego wszystko wskazuje na szybką i nieuniknioną dominację elektrycznych pojazdów komercyjnych nie tylko klasy 8, ale przede wszystkim lżejszych ciężarówek służących do tzw. last mile delivery, czyli bezpośrednich dostaw do sklepów.
Specjaliści od tej najnowszej technologii na szczęście nie spoczęli na laurach i ponownie miło zaskoczyli tak transportowców, jak i obrońców klimatu.
Na ich celowniku znalazły się mianowicie naczepy lodówki, z których każda wyposażona jest w silnik spalinowy napędzający kompresor produkujący zimne powietrze. O ile silniki te nie należą do największych, to jednak ich wpływ na klimat jest odczuwalny, gdyż potrafią pracować (produkując spaliny) nieprzerwanie nawet przez kilka tygodni. Duże firmy produkujące żywność często przetrzymują towar w przyczepach chłodniach nawet po kilkanaście dni, traktując je jak stacjonarne lodówki.
ConMet eMobility, firma zajmująca się technologiami produkcji czystej energii, ma rozwiązania, które pomogą uporać się z tym problemem. Udało im się wynaleźć silniki o zerowej emisji spalin dla przyczep chłodni. Jest to unikalny i niespotykany pomysł, gdyż silniczki umieszczone są w kołach i czerpią energię, kiedy są one w ruchu oraz z wytwarzanego podczas hamowania ciepła. Energia przekazywana jest do akumulatorów o dużej pojemności, a następnie rozprowadzana do różnych elementów pojazdu.
Korzyści z użytkowania naczep o zerowej emisji spalin są ogromne:
⁃ eliminują potrzebę zakupu paliwa – diesla⁃ poprawiają ogólną wydajność paliwową pojazdów⁃ redukują zużycie hamulców⁃ pozwalają na wjazd na tereny zabudowane, na których obowiązują restrykcje dotyczące emisji spalin oraz hałasu⁃ a podłączone do ciężarówki o elektrycznym napędzie, tworzą całkowicie zeroemisyjny skład.
System jest na tyle integracyjny, że pozwala na przerobienie istniejących już spalinowych przyczep chłodni na elektryczne. Kierowcy operujący zeroemisyjne przyczepy lodówki nie potrzebują dodatkowego szkolenia, gdyż system jest całkowicie zautomatyzowany i raz zainstalowany pozwala na natychmiastowe korzystanie z czystej energii.
Założyciele ConMet eMobility są bardzo zmotywowani do wprowadzenia na rynek transportowy tych transformacyjnych technologii. Wszyscy chętni, którzy chcieliby sprawdzić skuteczność oraz wydajność lub dowiedzieć się więcej o elektrycznych naczepach chłodniach, mogą odwiedzić stronę www.conmet.com/emobility lub skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami firmy pod adresem [email protected]
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!