czwartek, 10 października 2024 17:37

MŚ w pływaniu - awans Wasick do finału 50 m st. dowolnym z drugim czasem

Katarzyna Wasick z drugim czasem (23,41) awansowała do finału 50 m stylem dowolnym pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie w Abu Zabi. W eliminacjach w swoich konkurencjach odpadli Jakub Majerski i Krzysztof Chmielewski.

Wasick w eliminacjach uzyskała 23,63, co dało jej zwycięstwo w jej wyścigu, a spośród wszystkich startujących drugi czas. Najszybciej popłynęła Sarah Sjoestroem - 23,31. Sytuacja powtórzyła się w półfinałach. Polka poprawiła swój czas o 0,22 i była najlepsza w swojej grupie, ale w całej stawce półfinalistek znów przodowała Szwedka, która uzyskała 23,30. Finał odbędzie się we wtorek.

To koronna konkurencja 29-letniej Wasick - w ubiegłym roku wywalczyła na 50 m st. dowolnym wicemistrzostwo Europy, a w bieżących srebrny medal ME na krótkim basenie. W Abu Zabi startowała wcześniej na dystansie dwukrotnie dłuższym - by stanąć na najniższym stopniu podium zabrakło jej 0,07 s.

Rekord świata w finale 50 m st. grzbietowym ustanowiła Margaret MacNeil. Kanadyjka przepłynęła ten dystans w 25,27.

Rywalizujący na 1500 m st. dowolnym Krzysztof Chmielewski miał ósmy czas (14.51,21) w swoim wyścigu eliminacyjnym, a łącznie 15.

Startujący na 100 m st. dowolnym Jakub Majerski z kolei był - odpowiednio - dziewiąty (48,25), a w całej stawce 28.

W poniedziałek w finale męskiej sztafety 4x50 m st. zmiennym Polacy - w składzie: Kacper Stokowski, Marcin Cieślak, Jakub Majerski i Paweł Juraszek - zajęli szóste miejsce (1.33,13). Zwyciężyli ex aequo Rosjanie oraz Amerykanie.

Tego dnia błyszczeli zarówno zawodnicy młodego pokolenia, jak i ci schodzący powoli ze sceny. Srebrne krążki wywalczyli 16-letnia Chinka Yiting Yu na 200 m st. zmiennym oraz starszy o dwa lata Rosjanin Ilia Borodin na 400 m st. zmiennym. Ten drugi przy okazji ustanowił rekord Europy - 3.56,47. Z kolei na 50 m st. motylkowym triumfował 41-letni Brazylijczyk Nicholas Santos.

Biało-czerwoni wciąż nie zdobyli medalu w Abu Zabi. Impreza zakończy się we wtorek. Tego dnia na 200 m st. grzbietowym zaprezentuje się Radosław Kawęcki.