Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 14:30
Reklama KD Market

Sekrety zimowej jazdy kierowców zawodowych

Sekrety zimowej jazdy kierowców zawodowych

Większość Stanów Zjednoczonych znajduje się w strefach, gdzie zmiany pór roku są odczuwalne. Wraz z nadejściem zimowych miesięcy warunki drogowe drastycznie się pogarszają i zmuszają kierowców do zmiany techniki prowadzenia pojazdów. A jazda podczas opadów śniegu, czy po oblodzonych drogach jest wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców CDL.

Wśród braci truckerskiej uważa się, że prawdziwym chrztem dla nowicjuszy jest przejazd zimową porą autostradami takich stanów jak Montana, Wyoming czy Dakota podczas śnieżycy. To naprawdę nie lada wyzwanie.

Jednak weterani dróg nie trzymają w tajemnicy sekretów bezpiecznej zimowej jazdy i chętnie się nimi dzielą. A oto kilka porad, które z powodzeniem mogą być wykorzystane rownież przez kierowców osobówek.

Zwolnij. Przyczyną większości wypadków jest nadmierna prędkość. Jazda z szybkością obowiązująca na danym odcinku drogi może i jest legalna, ale często nieodpowiednia do panujących zimowych warunków, śniegu i oblodzenia. Jeśli musisz jechać, dostosuj prędkość do warunków drogowych. Nie spiesz się. Ta wskazówka powinna zawsze być na czele porad dotyczących bezpiecznej zimowej jazdy.

Utrzymuj bezpieczne odległości. Utrzymuj odpowiednią odległość od pojazdu poruszającego się przed tobą. Bezpieczną, czyli taką, która pozwoli w nagłym wypadku na wyhamowanie i uniknięcie kolizji.

Zaparkuj ciężarówkę. Jeżeli uznasz, że warunki drogowe są zbyt niebezpieczne, zaparkuj. O swojej decyzji poinformuj dyspozytora firmy, niech przełoży datę rozładunku/załadunku. Jak mawiają doświadczeni truckerzy, lepiej się spóźnić, niż nie dojechać wcale!

Miej pod ręka żwirek dla kota. Nie ma nic lepszego, żeby poprawić przyczepność opon jak żwirek dla kota. Kiedy parkujesz, ciepłe opony rozpuszczają śnieg, który po chwili zamienia się w lód, a to może spowodować ślizganie. Parę garści żwirku wrzuconych pod opony rozwiąże ten problem w ciągu kilku minut.

Młotek i szpachelka. Te narzędzia przydają się do oczyszczenia zbiorników sprężonego powietrza (system hamulcowy), które potrafią bardzo szybko zamarznąć.

Obserwuj koła naczepy. Zwracaj wyjątkową uwagę na koła naczepy, szczególnie w momencie podczepiania. Kiedy poprzedni kierowca zrzucił ją, hamulce były rozgrzane. Duży mróz plus woda, która dostała się do hamulców spowodują ich zamarznięcie i zablokowanie.

Sprawdzaj światła naczepy. Każdy postój po jeździe zaśnieżonymi drogami powinien być zakończony kontrolą tylnych świateł naczepy oraz tablicy rejestracyjnej. Z reguły na tych elementach zbiera się najwiecej śniegu, przez co stają się niewidoczne. Może to być bardzo niebezpieczne, szczególnie po zmroku.

Nie rób postojów na poboczach autostrady. To wyjątkowo istotna uwaga w sytuacjach, kiedy widoczność jest ograniczona. Zdarzały się incydenty, kiedy w takich okolicznościach kierowca podążający autostradą pomyłkowo wziął zaparkowaną ciężarówkę za bedącą w ruchu i najechał na jej tył.

Upewnij się, że wszystkie systemy są sprawne. Przed każdym wyjazdem w trasę, obejdź ciągnik i naczepę dookoła. Sprawdź, czy odmrażacz i nagrzewnice prawidłowo działają. Skontroluj wycieraczki, silniczek do wycieraczek, światła przednie i tylne itd. Upewnij się, że pojemnik z płynem do szyb jest pełen, odpowietrz zbiorniki ze sprężonym powietrzem, sprawdź wszystkie hamulce. Zadbaj, aby lusterka i szyby były czyste.

Maksymalnie wypełnione zbiorniki paliwa . Dzięki temu, po pierwsze uzyskasz pewność, że w przypadku gdyby została zablokowana droga (np. z powodu śnieżycy) i będziesz zmuszony do przymusowego postoju, to nie zabraknie ci paliwa. Po drugie, poprzez zalanie zbiorników do końca maksymalnie zwiększysz ciężar ciągnika, a to zdecydowanie poprawi przyczepność opon na śliskiej nawierzchni.

Dodatki do diesla. Jedną z najczęstszych przyczyn niemożności uruchomienia ciężarówki w zimowe poranki jest zamarznięte paliwo. Na każdym truck stopie można nabyć specjalne płyny, które po dodaniu do paliwa zapobiegają zamarzaniu.

W kolejnym odcinku podpowiemy, jakie niezbędne rzeczy powinien mieć zimą w swoim ekwipunku kierowca CDL pokonujący dalekie trasy.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama