Młodość Mistrzu jest rzeźbiarką,
Co wykuwa żywot cały.
Choć przeminie sama szparko,
Cios jej dłuta wiecznotrwały.
(Zygmunt Krasiński)
Na ten dzień setki uczniów polskich szkół sobotnich czekało 11 lat. I wreszcie nadszedł ten jeden, jedyny, niepowtarzalny, tak długo oczekiwany dzień, honorujący wysiłek młodzieży, ich rodziców i nauczycieli. Dzień, w którym pożegnali polską szkołę uroczystą mszą graduacyjną. Dnia 22 maja, w przepiękne tonące w słońcu popołudnie, 515 maturzystów z 26 polskich szkół sobotnich działających w obrębie metropolii chicagowskiej zapełniło wraz z rodzicami i wychowawcami jedną z najpiękniejszych polskich świątyń w Chicago kościół Matki Boskiej Anielskiej, aby wspólnie podziękować Bogu za szczególny dar łaski zdania egzaminu dojrzałości.
Tegoroczna ceremonia graduacyjna organizowana przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce była niezwykle uroczysta i wielce dostojna. Zapoczątkował ją przemarsz ubranych w białe togi, z białoczerwonymi wstążeczkami na piersiach maturzystów z poszczególnych szkół. Kroczący w rytm amerykańskiego marsza wojskowego Pomp. Circumstance orszak maturzystów napawał zgromadzonych radością i dumą. Dla samych absolwentów było to wielkie i niepowtarzalne przeżycie.
Mszę św. graduacyjną celebrowało trzech księży: kapelan Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, o. Władysław Gryzło, proboszcz parafii św. Jacka, ks. Michał Osuch oraz ks.z parafii św. Józefa Robotnika w Wheeling. O. Władysław Gryzło w swojej homilii skierowanej do maturzystów podziękował im za ich wysiłek i wytrwałość w zdobywaniu wiedzy. Podkreślił niepowtarzalność i wielkość każdego z ludzi oraz niezwykłą wrażliwość młodzieży na wiedzę i mądrość. Zwrócił uwagę na znaczenie słowa ojczyzna dla Polaków, które szczególnego wymiaru nabiera na emigracji i uczulił młodych ludzi, aby w swojej ziemskiej wędrówce mieli za przewodnika Boga.
Pięknym i niezwykle wzruszającym fragmentem Mszy św. była procesja darów mszalnych, którą rozpoczęli przedstawiciele szkoły M. SkłodowskiejCurie niosąc chleb i uczennica ze szkoły Andersa niosąca w darze kwiaty. W dalszej kolejności przedstawiciele poszczególnych szkół nieśli pozostałe dary mszalne oraz dyplomy Zrzeszenia Nauczycieli Polskich i Konsulatu RP. Po zakończonej Mszy św. był czas na przemówienia, gratulacje i wręczanie przepięknych, pamiątkowych dyplomów.
W imieniu graduującej młodzieży głos zabrała uczennica szkoły M. Kopernika, Magda Puniewski, która podziękowała nauczycielom, rodzicom za trud włożony w wychowanie i wszelką pomoc, dzięki której ukończenie polskiej szkoł na emigracji i zdanie matury było możliwe. Obecna na uroczystości konsul RP Dorota Szonert podkreśliła rolę matury jako symbolicznego kroku w dorosłość i wyraziła przekonanie, że praca i wiedza obecnych maturzystów zaowocuje w przyszłości. Natomiast prezes ZNP Janusz Boksa zwrócił uwagę na rolę szkoły polskiej w wychowywaniu i kształceniu młodzieży na emigracji. Podkreślił, że polska szkoła przekazuje wartości chrześcijańskie i narodową tradycję. Odwołując się do autorytetu Wielkiego Apostoła świata, papieża Jana Pawła II, przypomniał, że polska młodzież była zawsze obiektem Jego szczególnej troski i modlitwy.
Kierownik szkoły M. Kopernika, odpowiedzialnej za zorganizowanie tegorocznej studniówki, Danuta Wyrwas, gratulując młodzieży wspaniałych osiągnięć, zaapelowała aby polonijna młodzież nigdy nie odcinała się od swojego wspaniałego dziedzictwa kulturowego i pielęgnowała narodowe tradycje. Ostatnim punktem uroczystości było rozdanie dyplomów. Wręczali je delegacjom poszczególnych szkół konsul RP Dorota Szonert i prezes ZNP Janusz Boksa.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować tę przepiękną i niepowtarzalną uroczystość oraz czuwali nad jej sprawnym przebiegiem. Dziękujemy bohaterom tej uroczystości maturzystom polskich szkół sobotnich i ich rodzicom za kultywowanie polskich narodowych tradycji, pielęgnowanie mowy ojców. Dziękujemy nauczycielom i wychowawcom za trud, poświęcenie i serce włożone w przekazywanie wiedzy i wychowywanie przyszłych liderów Polonii.
Niech słowa wielkiego Polaka, niekwestiowanego moralnego autorytetu naszych czasów, papieża Jana Pawła II przyświecają Waszym, Drodzy Nauczyciele i Absolwenci, działaniom i życiu: "Proszę Was, Wychowawcy, którzy jesteście powołani, aby wpajać młodemu pokoleniu autentyczne wartości życia, uczcie dzieci i młodzież tolerancji, zrozumienia i szacunku dla każdego człowieka. Wychowujcie młode pokolenie w klimacie prawdziwego pokoju. To jest Ich prawem. To jest Waszym obowiązkiem. Wy, Młodzi, którzy nosicie w sercach wielkie aspiracje, uczcie się żyć w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu, solidarnie pomagajcie jedni drugim. Podtrzymujcie w Waszych sercach dążenie do dobra i pragnienie pokoju".
Anna Siek
Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce