Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 17:56

„Ustawa Kariny” umożliwi odbieranie broni sprawcom przemocy domowej w Illinois

Projekt „Ustawy Kariny”, który pozwala na konfiskowanie broni osobie, przeciwko której złożony został nakaz ochrony w związku z przemocą domową, został zatwierdzony przez stanowy parlament i trafił na biurko gubernatora J.B. Pritzkera. 10 stycznia oczekiwał na jego podpis.

Autor: Governor JB Pritzker/Facebook

Karina’s Bill (HB4469), czyli Ustawa Kariny została tak nazwana na cześć 48-letniej Kariny Gonzalez, matki z dzielnicy Little Village na południowym zachodzie Chicago, która została zastrzelona przez swojego męża w lipcu 2023 r. po tym, jak wniosła przeciwko niemu nakaz ochrony. Jose Alvaer zastrzelił również ich 15-letnią córkę Danielę i ranił 18-letniego syna Manny’ego.

Gonzalez złożyła wniosek o nakaz ochrony, ponieważ mąż znęcał się nad nią werbalnie. Dwa tygodnie później mąż ją zastrzelił.

Zgodnie z panującym wówczas prawem, nakaz ochrony obejmował unieważnienie pozwolenia na broń (karty FOID) mężczyzny, lecz nikt nigdy nie odebrał mu posiadanego przez niego pistoletu Glock 17 z magazynkiem 9 mm.

Zgodnie z nową ustawą, wraz z unieważnieniem karty FOID broń musi być usunięta z domu agresora, przeciwko któremu wnoszony zostaje nakaz ochrony.

Legislacja została przegłosowana 6 stycznia br. w Senacie Illinois większością głosów 43 do 10, a następnego dnia przeszła w Izbie reprezentantów stosunkiem głosów 80:33. W piątek, 10 stycznia projekt czekał na podpis gubernatora Pritzkera.

„Mamy nadzieję, że ta ważna zmiana doda sił ofiarom na całym świecie i pomoże zapewnić, że żadna rodzina nigdy więcej nie będzie musiała doświadczać tego rodzaju tragedii” – powiedział ocalały z tragedii syn Kariny Gonzalez, Manny Alvarez w komunikacie prasowym.

Projekt ustawy był sponsorowany przez posłankę stanową Maurę Hirschauer i senator stanową Celinę Villanuevę. Zgodnie z zapisami, pozwolenie na broń oraz posiadana broń muszą być przekazane organom ścigania w chwili, gdy doręczony zostaje nakaz ochrony. Jeżeli broń oraz pozwolenie na nią nie są natychmiastowo dostępne, muszą być przekazane organom ścigania w ciągu 24 godzin.

Dodatkowo, według nowej ustawy, jeśli sędzia uzna, że osoba, przeciwko której wniesiony został nakaz ochrony, stanowi bezpośrednie zagrożenie, może wydać sądowy nakaz przeszukania i zajęcia jej broni. Egzekucja tego nakazu przez funkcjonariuszy musi nastąpić w ciągu 96 godzin (4 dób).

Do tej pory sędziowie w Illinois nie mieli podstawy prawnej, aby nakazać organom ścigania zabranie broni osobie, której doręczali zakaz zbliżania się do kogoś innego. Ustawa Kariny eliminuje także lukę prawną, która pozwalała posiadaczom unieważnionych kart FOID przekazanie swojej broni innym legalnym posiadaczom broni, w tym mieszkającym w tym samym domu.

Projekt ustawy został pierwszy raz przedstawiony we wrześniu 2023 r., lecz spotkał się ze sprzeciwem ze strony zwolenników posiadania broni, w tym Illinois State Rifle Association. Uważali oni, że projekt narusza prawo do sprawiedliwego procesu, a wiele nakazów ochrony w ostateczności jest umarzanych.

Według zwolenników ustawy, po zmianie przepisów nowe prawo da sędziom i organom ścigania silniejsze i sprecyzowane opcje eliminacji broni w sytuacjach zagrożenia, a tym samym zapobieganie tragediom. Jak twierdzą, ofiary przemocy domowej, które otrzymują nakazy ochrony, bardzo często są jeszcze bardziej zagrożone, gdy ich oprawca dowiaduje się, że traci kontrolę nad swoją ofiarą. Badania dowiodły, że wskaźnik złamania nakazu ochrony jest wysoki i wynosi około 40-50 proc.

„Karina’s Bill jest kluczowym krokiem naprzód w celu ochrony ofiar przemocy domowej przed bronią palną” – powiedziała w komunikacie prasowym Amanda Pyron, dyrektor wykonawcza Network Advocating Against Domestic Violence, organizacji działającej na rzecz zapobiegania przemocy domowej. Według danych organizacji, w 2023 r. w całym stanie 93 osoby zginęły w incydentach przemocy domowej z użyciem broni palnej. To o 63 proc. niż w 2019 r.

„Ofiary, które chcą opuścić przemocowe związki, powinny wiedzieć, że gdy zwrócą się do sądu o ochronę, będzie ona skuteczna, zwłaszcza gdy w grę wchodzi broń palna. Ustawa Kariny przybliża nasz stan do tego celu” – podsumowała w oświadczeniu Pyron.

Joanna Marszałek
[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama