Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 15:43
Reklama KD Market

Kierowco, przepytaj przyszłego pracodawcę

Kierowco, przepytaj przyszłego pracodawcę
fot. Depositphotos.com

Z reguły każdy pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej ma przygotowany stały zestaw pytań. Są one tak skonstruowane, ażeby późniejsza lub też natychmiastowa analiza odpowiedzi kandydata pozwoliła na podjęcie prawidłowej decyzji odnośnie zatrudnienia. Jednakże interview nie powinno być jednostronne.

W takim sektorze przemysłu jakim jest transport drogowy, kierowcy odgrywają kluczową rolę. W większości firm transportowych są traktowani godnie i wynagradzani należycie, ale niestety zdarza się, że niektórzy przewoźnicy nie spełniają pokładanych w nich wymagań i kierowcy po kilku dniach rezygnują z pracy. Dlatego na rozmowę warto przyjść przygotowanym, z pytaniami które rozwieją wszelkie wątpliwości i pozwolą zdecydować, czy dana firma transportowa jest odpowiednia i czy ja jako kierowca będę do niej pasował.

Poniżej przedstawiamy pytania, które powinny pozwolić na podjęcie prawidłowej decyzji:

1. Czy firma posiada polisę dotyczącą czasu spędzanego w domu? Ile i jakie dni w tygodniu, miesiącu są wolne od pracy.?

2. Jakie są główne trasy i do jakich stanów firma przewozi większość ładunków? Wielu przewoźników ma trasy dedykowane (stałe), ale niektórzy operują na zasadzie od ładunku do ładunku i jeżdżą po wszystkich stanach.

3. Czy jest oferowana zapłata za przestoje niezależne od kierowcy? Wielokrotnie zdarza się nieplanowany postój u klienta lub pomiędzy kolejnymi ładunkami. Nie jest to wina kierowcy, więc za stracone godziny powinno być oferowane wynagrodzenie.

4. W jaki sposób wynagradzany jest kierowca za przejechane mile – godzinowo a może za procent od ładunku?

5. Czy i jakie świadczenia są oferowane? Jeszcze parę lat temu takie pytanie było niedorzeczne. Tylko giganci na tym rynku oferowali świadczenia. Obecnie, kiedy o każdego kierowcę trzeba walczyć, coraz więcej przewoźników oferuje ubezpieczenia zdrowotne, plany emerytalne, ubezpieczenie na życie itp.

6. Po jakim czasie nowo zatrudniony kierowca ma prawo do świadczeń? Z reguły jest to trzymiesięczny okres próbny, ale wiele firm rządzi się swoimi prawami.

7. Jakimi ciężarówkami dysponuje firma transportowa? Bardzo ważne pytanie, w szczególności dla kierowców długodystansowych. Czy sprzęt jest nowy? Jak duża jest kabina sypialna – jedno czy dwa łóżka? Czy jest lodówka?

8. Czy ciężarówka przypisana jest tylko jednemu kierowcy? Jest to często stosowana praktyka. Dzięki temu kierowca traktuje sprzęt jak własny i dba nie tylko o stan techniczny, ale również o wygląd zewnętrzny. Są jednak przewoźnicy, u których ciężarówka musi zarabiać 24/7 i jest sprzętem przechodnim.

9. Kto płaci za usługi lumpera? Lumper to pracownik do wynajęcia wykonujący załadunki i rozładunki. Działa na zasadzie niezależnego wykonawcy i trzeba mu zapłacić z własnej kieszeni.

10. Czy firma oferuje bonusy? Aby zmotywować kierowców, pracodawcy często oferują bonusy np. za ilość bezpiecznie przejechanych mil. Obecnie, kiedy na rynku transportowym brakuje rąk do pracy, bardzo popularne stały się również bonusy tzw. „sign-on”, czyli premia motywacyjna dla nowego pracownika. Warto o nią zapytać.

11. Jaka jest hierarchia służbowa? Jaka jest struktura organizacyjna i do kogo kierowca może się zwrócić o każdej porze dnia i nocy?

12. Czy istnieje klauzula dotycząca przebywania zwierząt, członków rodziny czy przyjaciół na pokładzie ciężarówki? Ze względu na dodatkowe koszty ubezpieczenia niektóre firmy transportowe nie wyrażają zgody na przebywanie osób trzecich na pokładach pojazdów komercyjnych. W przypadku zwierząt polisy są bardziej łagodne, ale nierzadko kierowca jest proszony o uiszczenie depozytu na wypadek wyrządzonych szkód.

13. Jaka jest polityka firmy dotycząca tankowania paliwa? Każda firma rządzi się na tym polu własnymi prawami, tworząc indywidualne systemy. Niektórzy oferują firmowe karty paliwowe, czasami kierowcy płacą własnymi kartami, a następnie dostają zwrot. Nierzadko można korzystać tylko z określonych stacji paliw.

14. Które z opłat są odpowiedzialnością kierowcy, a które firmy transportowej? Motele, pożywienie, opłaty za przejazdy autostradami, myjnie, drobne naprawy itd.

Po przedstawieniu tych kilkunastu pytań, które sugerują, że przyszły kierowca zna się na rzeczy i może być wartościowym członkiem zespołu, powinno paść pytanie przez wielu uważane za podstawowe:

15. Jak wysokie jest wynagrodzenie? Prawdopodobnie wielu kierowców udając się na rozmowę kwalifikacyjną ma już pojęcie, ile chcieliby zarabiać. Jednak czasami zderzenie z rzeczywistością może być bolesne, dlatego polecamy, aby sprawdzić obecne wysokości zarobków na portalu internetowym www.payscale.com

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We put Truckers first!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama