Jeśli masz telefon, komórkę lub telefon stacjonarny, automatyczne, nagrane wcześniej wiadomości głosowe, tzw. „robocalls”, mogą zrujnować ci dzień. W ostatnim czasie w Chicago wzrosła liczba skarg dotyczących fałszywych rabatów energetycznych oraz ogromnych oszczędności związanych ze zmianą dostawcy energii. Jeśli odbierasz telefon i słyszysz nagraną wiadomość zamiast żywej osoby, to jest to „robocall”. Jeśli nagranie jest wiadomością handlową i nie wyraziłeś pisemnej zgody na otrzymywanie połączeń od firmy, rozmowa jest nielegalna.
Coraz większa liczba konsumentów narzeka na niechciane telefony typu „robocalls”, ponieważ internetowe systemy telefoniczne sprawiają, że oszuści mogą wykonywać nielegalne połączenia z dowolnego miejsca na świecie, a także ukrywać się przed organami ścigania, wyświetlając fałszywe informacje o tożsamości rozmówcy. Oszuści nie stosują się do zasad robocallingu.
Federalna Komisja Handlu donosi, że wniosła ponad sto pozwów sądowych przeciwko ponad 600 firmom i osobom odpowiedzialnym za miliardy nielegalnych rozmów telefonicznych i innych naruszeń zasady dotyczącej niewykonywania telefonów na numery z krajowego rejestru „Nie Dzwoń” (Do Not Call).
Konsumenci mogą nie zdawać sobie sprawy, że trzy lata temu uchwalono nowe przepisy mające na celu ochronę przed tego typu automatycznymi połączeniami. Ponieważ jednak samo wykonywanie połączeń nie jest nielegalne, konsumenci muszą wiedzieć, co jest dozwolone, a co nie.
Jakie rodzaje „robocalls” są dozwolone?
Dozwolone są nagrane wiadomości dotyczące kandydatów ubiegających się o urząd lub organizacji charytatywnych, które proszą o datki. Dozwolone są wiadomości o charakterze wyłącznie informacyjnym, na przykład przypomnienie z apteki lub gabinetu lekarskiego albo wiadomość od firmy, która kontaktuje się z tobą w celu ściągnięcia długu. Wstępnie nagrane wiadomości od banków, operatorów telefonicznych i organizacji charytatywnych również są zwolnione z tych zasad, jeśli banki, operatorzy lub organizacje charytatywne same wykonują te połączenia.
Skąd mam wiedzieć, czy „robocall” jest nielegalny?
Jeżeli ktoś próbuje promować sprzedaż towaru lub usługi, rozmowa jest nielegalna. Jeśli nagranie jest wiadomością o sprzedaży, a ty nie wyraziłeś pisemnej zgody na otrzymywanie połączeń od firmy po drugiej stronie, rozmowa jest nielegalna. Uważaj na „robocalls”, które są rażąco nielegalne, ponieważ w większości przypadków jest to oszustwo. Ponadto, jeśli jesteś wpisany do krajowego rejestru Do Not Call i nadal otrzymujesz nagraną wiadomość o sprzedaży, możesz mieć pewność, że firma łamie prawo i próbuje cię oszukać.
Jakie są moje prawa? Telemarketer musi mieć twoją pisemną zgodę, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, na otrzymanie połączenia lub wiadomości. Firma nie może usprawiedliwiać rozmowy wyłącznie na podstawie „ustalonych relacji biznesowych” z tobą. Kupując produkt lub kontaktując się z firmą z pytaniem, nie dajesz jej prawnej zgody na zadzwonienie do ciebie. Nowe przepisy wymagają również, aby telemarketerzy pozwolili ci na rezygnację z otrzymywania dodatkowych telefonów telemarketingowych natychmiast podczas wcześniej zarejestrowanego połączenia telemarketingowego poprzez automatyczne menu.
Obowiązują surowe kary dla sprzedawców i telemarketerów, którzy łamią zasady i przekazują wcześniej zarejestrowane wiadomości konsumentom, którzy nie wyrazili pisemnej zgody na ich przyjęcie. Mogą oni zostać ukarani karą w wysokości do 16 tys. dolarów za każde połączenie.
Przed odpowiedzią na niechciane rozmowy telefoniczne BBB doradza:
-
Nigdy nie podawaj żadnych informacji finansowych. Jeśli nie zainicjowałeś połączenia, nie podawaj przez telefon nieznanym rozmówcom konta bankowego, karty kredytowej lub numeru ubezpieczenia społecznego. Oszuści mogą wykorzystywać technologię, aby wyglądało to tak, jakby ich rozmowy pochodziły od legalnych firm lub organizacji.
-
Odłóż słuchawkę. Nie naciskaj 1, aby rozmawiać z operatorem na żywo i nie naciskaj żadnego innego numeru, aby usunąć swój numer z listy. Jeśli odpowiesz naciskając dowolny numer, prawdopodobnie doprowadzi to do zwiększenia liczby robocallów.
-
Rozważ skontaktowanie się z operatorem telefonicznym. Poproś swojego operatora o zablokowanie numeru oraz o informację, czy pobiera on opłaty za tę usługę. Pamiętaj, że telemarketerzy łatwo i często zmieniają informacje o tożsamości rozmówcy, więc może nie warto uiszczać opłaty za zablokowanie numeru, który się zmieni.
-
Zaufaj swojemu instynktowi. Jeśli coś wydaje ci się nie w porządku, zakończ połączenie.
Zgłoś robocalls.do BBB Scam Tracker na www.bbb.org/scamtracker. Zgłoś skargę do FTC na swojej stronie internetowej lub dzwoniąc pod numer 1-888-382-1222.
Steve Bernas pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych. Tłumaczyła: Katarzyna Korza