Chcesz odblokować swój telefon komórkowy? Narażasz się na sądowy proces i wysoką grzywnę. Na mocy przepisów, które weszły w życie 26 stycznia usunięcie blokady z telefonu komórkowego stało się nielegalne.
Odblokowywanie telefonów komórkowych od lat jest praktyką powszechną wśród milionów użytkowników na całym świecie. Blokadę kart SIM uniemożliwiającą korzystanie z usług innych sieci telefonicznych niż ta, w której zakupiony został telefon często usuwają m.in. osoby podróżujące za granicę, chcące uniknąć wysokich opłat za roaming. Z odblokowanych telefonów korzystają także ci, którzy dany model sprzedawany przez jedną sieć – jak np. iPhone – chciały używać korzystając z usług innej sieci.
Od soboty 26 stycznia 2013 odblokowywanie telefonów komórkowych stało się niezgodne z prawem. Konkretnie z Digital Millenium Copyright Act z 1998 roku. Ustawa ta „zabrania tworzenia i rozpowszechniania technologii przy użyciu, których mogą być naruszone cyfrowe mechanizmy ograniczeń kopiowania”.
Choć przepisy te ustanowione zostały z myślą o producentach telefonów i ochronie przed nieuczciwą konkurencją, w praktyce uderzają w zwykłych użytkowników.
Usunięcie blokady jest możliwe tylko po uzyskaniu zgody sieci telefonicznej, która sprzedała dany telefonu. Szanse na uzyskanie takiej zgody są bardzie niewielkie. Opłaty za międzynarodowy roaming to dla operatora czysty zysk, którego dobrowolnie się nie pozbędzie. Sprzedaż odblokowanych iPhonów przez lata uszczuplała zyski AT&T, jedynej sieci która miała je w swoje ofercie. I o ile przez lata operator ten nie mógł w żaden sposób bronić się przed odblokowywaniem popularnych smartfornów od wczoraj się to zmieniło.
Indywidualnemu użytkownikowi, który usunie blokadę telefonu grozi sądowy proces i grzywna w wysokości maksymalnie 2,5 tys. dolarów. Jeżeli do złamania przepisów dojdzie w celu uzyskania korzyści majątkowej – odsprzedania odblokowanego telefonu z zyskiem – kary są znacznie surowsze: nawet pół miliona dolarów grzywny i więzienie.
Ci użytkownicy, którzy swoje telefony odblokowali przed 26 stycznia 2013 roku nie muszą się obawiać konsekwencji prawnych. Zdjęcie blokady z telefonu po tej dacie może okazać się jednak bardzo kosztowne.
mp
Odblokowanie telefonu komórkowego jest nielegalne
Chcesz odblokować swój telefon komórkowy? Narażasz się na sądowy proces i wysoką grzywnę. Na mocy przepisów, które weszły w życie 26 stycznia usunięcie blokady z telefonu komórkowego stało się nielegalne.
- 01/27/2013 02:00 PM
Reklama