Sezon grypowy 2019-20 jest na dobrej drodze, aby być jednym z najgorszych w ostatnich dekadach. Rozpoczął się wcześniej, a liczba chorych szybko się powiększa. Wirus w tym roku jest wyjątkowo groźny dla dzieci.
Lekarze przestrzegają, że grypa wiąże się z ryzykiem wystąpienia różnych powikłań, które mogą być bardzo niebezpieczne. W całym kraju odnotowano ponad 30 zgonów dzieci, w tym jednego w Illinois.
W 50 stanach w tym sezonie na grypę i choroby grypopodobne zachorowało blisko 9,7 mln osób. Hospitalizacji wymagało ponad 87 tys. z nich – wynika z danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Grypa przyczyniła się do śmierci 4800 chorych.
Śmiertelne żniwo zbiera w tym sezonie wśród dzieci. Do połowy stycznia już odnotowano 32 przypadki zgonów dzieci z powodu grypy i jej powikłań, w tym jednego w Illinois. To dwa razy więcej w porównaniu od ubiegłorocznego sezonu.
W tym roku wyjątkowo aktywny jest wirusy typu B (Victoria), który jest groźny właśnie dla dzieci. Szczepy tego typu co 2-4 lata są przyczyną epidemii.
Doktor Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, poinformował, że tegoroczna szczepionka przeciw grypie nie chroni w pełni przed szczepem wirusa B. Dodał, że nie należy rezygnować ze szczepień, bo ich skuteczność oceniana jest na co najmniej 58 proc.
Tegoroczna szczepionka jest „dopasowana” do szczepu zwanego H1N1 – innego niż panujący w tym sezonie. Niedopasowania szczepionek, tak jak obecnie w przypadku wirusa typu B / Victoria, zdarzały się już wcześniej z powodu mutacji. Wirus grypy bardzo często mutuje się i naukowcy muszą przewidzieć, jakie jego odmiany będą w obiegu i jak należy zaprojektować szczepionkę.
Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje silną gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. Może też mieć przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.
Do najczęstszych powikłań należą: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego i niewydolność oddechowa. Istnieje również ryzyko powikłań neurologicznych: zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych, których następstwa mogą być nieodwracalne.
Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich, jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby. Do osób podwyższonego ryzyka zalicza się także pacjentów po przeszczepach, z chorobami kardiologicznymi, onkologicznymi, układu oddechowego, układu moczowego oraz cukrzycą.
Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i niekasłanie w dłonie, by wirusa nie przenosić na inne osoby. Grypa przenoszona jest drogą kropelkową, wystarczy zatem kichnąć lub kaszlnąć, by wirus grypy przeniósł się na drugą osobę. Lekarze radzą, aby dbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, co ma znaczący wpływ na odporność.
Joanna Trzos
[email protected]
Reklama