Kupiłeś nowy samochód, a tu nieszczęście – wypadek. Samochód, nawet jeżeli został poprawnie naprawiony, utracił znacząco na wartości, często nawet wiele tysięcy dolarów. Stratom poniesionym na skutek wypadku zapobiec można dzięki ubezpieczeniu, popularnie określanemu jako Diminished Value. Jest to polisa, dzięki której otrzymamy odszkodowanie za utraconą na skutek wypadku wartość samochodu.
Kiedy żądać odszkodowania
Większość stanów przewiduje taką możliwość, choć między przepisami w poszczególnych stanach istnieją znaczące różnice. Stan Illinois jest pod tym względem dosyć przyjazny, pozwala bowiem żądać odszkodowania przez okres pięciu lat od momentu wypadku. Niestety nie możemy żądać takiego odszkodowania od naszego ubezpieczyciela. Odszkodowanie takie przysługuje nam tylko wtedy, jeżeli ktoś inny jest winien wypadku, a wypłaca je ubezpieczyciel sprawcy wypadku. W Illinois możemy żądać odszkodowania nawet wtedy, gdy sprawca nie miał ubezpieczenia lub jego polisa nie była wystarczająca, aby pokryć wszystkie straty. W takiej sytuacji możemy użyć części własnego ubezpieczenia, określanego jako „Uninsured and underinsured motorist” czyli ubezpieczenia przed nieubezpieczonym i niewystarczająco ubezpieczonym kierowcą.
Jak ustalana jest wysokość odszkodowania
Nie jest tajemnicą, że firmy ubezpieczeniowe starają się ograniczyć wysokość odszkodowania w takim wypadku, dlatego warto wiedzieć jak obliczana jest wysokość odszkodowania.
Kalkulacja wg formuły 17c
Jest to najczęściej stosowana i z reguły najgorsza, z punktu widzenia poszkodowanego, formuła. Jej określenie 17c bierze się z orzeczenia sądowego w Georgii, przeciwko firmie State Farm. Formuła ta została zatwierdzona w konkretnym przypadku, ale firmy ubezpieczeniowe korzystają z niej często. Opiera się ona na następującym wzorze:
Utrata wartości 17c = BBV x Współczynnik zniszczenia x Modyfikator przebiegu
BBV to 10 proc. wartości samochodu wycenionego na podstawie Kelly Blue Book. Jest to maksymalna suma, jaką może wypłacić firma ubezpieczeniowa za utratę wartości.
Współczynnik zniszczenia uzależniony jest od tego, co zostało zniszczone i może mieć pięć wartości:
1– bardzo poważne uszkodzenia ramy,
0,75 – poważne uszkodzenia ramy i paneli nadwozia,
0,5 – uszkodzenia ramy i paneli,
0,25 – drobniejsze uszkodzenia paneli,
0 – nieuszkodzona rama i panele.
Modyfikator przebiegu – pomimo że Kelly Blue Book uwzględnia już przebieg przy ocenianiu wartości samochodu, to przebieg ten jest ponownie uwzględniany w obliczaniu modyfikatora wg następującej formuły:
1 – 0-19 999 mil,
0,8 – 20 000-39 999 mil,
0,6 – 40 000-59 999 mil,
0,4 – 60 000-79 999 mil,
0,2 – 80000-99 999 mil,
0 – 100 000 i więcej mil.
Kalkulacja rzeczywistej utraconej wartości samochodu
Ponownie bierzemy pod uwagę wartość samochodu wg Kelley Blue Book przed wypadkiem, a następnie mnożymy tę wartość przez współczynnik 0,67. Wiele firm adwokackich przyjmuje, że wartość samochodu po poważniejszym wypadku jest pomniejszona o 33 proc. Tak obliczone odszkodowanie jest oczywiście o wiele wyższe, ale też i trudniejsze do uzyskania. Dlatego też, przy staraniach się o takie odszkodowanie powinniśmy starannie uzasadnić rzeczywistą wartość samochodu po wypadku. Dobrze jest udać się do dealera samochodowego i poprosić o wycenę naszego samochodu w przypadku, gdy chcielibyśmy wymienić go na inny. Powinniśmy taką wycenę uzyskać na piśmie i porównać cenę z wartością samochodu sprzed wypadku.
Możemy również pojechać do salonu CarMax, który wyceni samochód i da nam uzasadnienie na piśmie.
Jak i kiedy żądać wypłaty odszkodowania
W stanie Illinois roszczenia takie mogą być składane w ciągu pięciu lat od wypadku.
Proces roszczenia ubezpieczeniowego jest jednak skomplikowany. Kluczową kwestią przy składaniu wniosku o ubezpieczenie jest posiadanie odpowiedniej dokumentacji oraz dokumentacji pomocniczej przygotowanej profesjonalnie. Roszczenia zgłoszone nieprawidłowo mogą prowadzić do opóźnień, a nawet odmowy. Przed złożeniem wniosku o odszkodowanie dobrze jest skonsultować się z profesjonalistą, który jest doświadczony w procesie roszczeń ubezpieczeniowych.
Co zrobić jeżeli ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania
Oczywiście najprostszym rozwiązaniem, ale też i zwykle najmniej opłacalnym, jest zatrudnienie adwokata. W praktyce opłacalne to jest tylko w przypadku drogich, egzotycznych samochodów, których utrata wartości jest bardzo znacząca. Można również skorzystać z usług jednej z wielu firm, które zajmują się takimi sprawami i zatrudniają rzeczoznawców, którzy poprawnie wyceniają wartość samochodu po wypadku. Koszt takiej usługi wynosi zwykle od 100 do kilkuset dolarów.
Andrzej Babinicz
warszawiak z pochodzenia, wychowany w Bytomiu. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL. Pracował w Centralnym Biurze Projektów Bistyp w Warszawie. W 1979 r. wyemigrował do Chicago. Pracował m.in. dla Franka Bella - niezależnego dealera Fiata i MG. Po wycofaniu się fiata z rynku amerykańskiego od 1981 roku pracował dla firmy Chrysler. Od 1987 r. prowadził pogadanki motoryzacyjne w różnych polonijnych programach radiowych. W 1991 r. wydał poradnik zatytułowany: "Samochód w Ameryce". W latach 1997-2016 prowadził ze swoim wspólnikiem Robertem Rogalskim salon samochodowy w Chicago. Poza samochodami jego pasją są podróże po świecie, zwłaszcza do Afryki.
[email protected]
Tel: 773-796-7015,
autowusa.com
facebook.com/AutowUsa
twitter.com/autowusa
fot.pxhere.com
Reklama