Podwyżka stóp procentowych jest kwestią czasu
Amerykańska Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe. Informacji o ile i kiedy można spodziewać się jeszcze w tym tygodniu.
W najbliższy wtorek po spotkaniu Fedu zapewne znane będą szczegóły. Eksperci pdkreślają, że bank centralny stoi przed dużym wyzwaniem; zbyt szybka podwyżka stopy procentowej, znajdującej się w tej chwili na rekordowo niskim poziomie, może zniechęcić inwestorów i kupców, z drugiej strony, utrzymywanie jej zbyt długo, prowadzi do coraz większej inflacji.
W najbliższy wtorek po spotkaniu Fedu zapewne znane będą szczegóły. Eksperci podkreślają, że bank centralny stoi przed dużym wyzwaniem; zbyt szybka podwyżka stopy procentowej, znajdującej się w tej chwili na rekordowo niskim poziomie, może zniechęcić inwestorów i kupców, z drugiej strony, utrzymywanie jej zbyt długo, prowadzi do coraz większej inflacji.
Coraz częściej z samej Rezerwy Federalnej wypływają informacje o przygotowaniu zmiany polityki procentowej. Jednak, jak mówi Terry Connelly ze Szkoły Biznesu uniwersytetu Golden Gate w San Francisco "rynek nie jest jeszcze gotów na zmiany". Podobnego zdania jest szef nowojorskiego Banku Rezerw Federalnych, William Dudley. Według niego, proces normalizacji ekonomicznej, po największej od lat 30-tych recesji, jest jeszcze bardzo słaby.
Ekonomiści przewidują, że sygnały płynące z Fedu można przekładać na terminy od trzech do sześciu miesięcy. Innymi słowy, według nich, wzrostu stóp należy się spodziewać nie wcześniej niż w czerwcu, ale nie póżniej niż jesienią tego roku. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższy wtorek amerykańska Rezerwa Federalna utrzyma stopy na tym samym poziomie.
W grudniu 2008 roku w USA Fed obniżył stopy procentowe do rekordowo niskich poziomów – do przedziału 0–0,25%. Tak taniego nominalnie pieniądza jeszcze nigdy nie było. Stało się tak dlatego, iż jednym z głównych objawów obecnego kryzysu stał się brak płynności na rynku międzybankowym. Z jednej strony obniżka była spodziewana ze względu na wejście gospodarki w recesję i umożliwiały to spadające w szybkim tempie ceny – głównie energii i żywności, a z drugiej rynek bankowy wymagał dodatkowej interwencji. Tak więc zdecydowano się na odważny krok – dalej obniżyć stóp już się nie da.
MB (MSNBC,inf.wł.)
Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Więcej o autorze / autorach:
Data dodania:
03/15/2010 11:32 AM
Wyświetleń:
113