Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 10:22
Reklama KD Market

Przeżyjmy to jeszcze raz! Parada 3 Maja

Przeżyjmy to jeszcze raz! Parada 3 Maja

Inauguracja majowych obchodów


Oficjalna inauguracja obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyła się w konsulacie RP w Chicago 4 maja. Honory gospodarza pełnił konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki wraz z gośćmi z Polski – wicemarszałkiem Senatu RP Adamem Bielanem oraz minister Anną Marią Anders.

Wśród gości przybyłych na uroczystość znaleźli się m.in.: ambasador amerykański w Polsce Paul Jones, skarbnik stanu Illinois Michael Frerichs, rewident stanu Illinois Susana Mendoza, generał Gwardii Narodowej stanu Illinois (major general) Richard Hayes, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula. Konsul Zieliński przywitał reprezentantów placówek dyplomatycznych i konsulów generalnych z Argentyny, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Egiptu, Niemiec, Macedonii, Holandii, Pakistanu, Filipin, Szwecji, Rumunii i Serbii. Po zakończeniu oficjalnych przywitań odśpiewano hymny polski i amerykański.

Konsul generalny Piotr Janicki w swoim wystąpieniu przybliżył wagę ustawy zasadniczej z 1791 roku, przypominając historię i ówczesną sytuację na arenie międzynarodowej. Z kolei senator Anna Maria Anders opowiedziała o swoim pochodzeniu i o ojcu – generale Andersie.

Po zakończeniu części oficjalnej Krzysztof Przybył wręczył nagrodę Przyjaciel Polonii gubernatorowi stanu Illinois. Bruce Rauner mówił, jak ważna jest społeczność polsko-amerykańska w Illinois. Zobowiązał się także, że po ustaleniu budżetu, od Polski rozpocznie swoją podróż do Europy.

Konsul Janicki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, prezydenta Andrzeja Dudy i ministra Edukacji Narodowej udekorował: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – Jerzego Gnypa i Franciszka Szweda, Krzyżem Zesłańców Sybiru – Tadeusza Dunieckiego, Krzyżem Wolności i Solidarności – Franciszka Szweda, Medalem Komisji Edukacji Narodowej – Bernardę Redlińską oraz Helenę Sołtys.

Tegorocznymi laureatami nagrody Wybitny Polak w tym roku zostali: Andrzej Gołota, Piotr Fetela, Łucja Mirowska-Kopeć, Richard Walawender, a także Joseph Zurawski. Każdego roku przyznawana jest również w specjalnej kategorii Przyjaciel Polonii nagroda, która w tym roku trafiła, poza gubernatorem Illinois, do: Timothy C. Evansa, Csaba Zongora i Ariela Reboyrasa.

Po części oficjalnej zebrani mieli okazję wysłuchać krótkiego recitalu fortepianowego w wykonaniu Sławomira Dobrzańskiego.

Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski




Goście z Podkarpacia z rewizytą w Chicago


W lipcu zeszłego roku na Podkarpaciu, gdzie odbywało się Forum Polonii Amerykańskiej oraz Rada Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej, przebywało ponad stu przedstawicieli Polonii, Po raz pierwszy w ponad 70-letniej historii tej organizacji jej członkowie obradowali poza granicami USA.

Delegacji z Podkarpacia, która przyjechała do Chicago, by włączyć się w obchody rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja, przewodniczył wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Romaniuk, któremu towarzyszyli: Aneta Flis, dyrektor Kancelarii Zarządu UMWP, dyrektor kancelarii Zarządu, Joanna Bril, Teresa Kubas-Hul, Wiesław Lada, Wojciech radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Na spotkaniu, które odbyło się 5 maja w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago, wspominano ubiegłoroczną wizytę w Rzeszowie, rozmawiano także o najważniejszych dla regionu sprawach, planowano jego promocję za pośrednictwem polonijnych mediów.

Wicemarszałek Romaniuk prezesowi KPA Frankowi Spuli złożył propozycję cyklicznych wyjazdowych obrad Rady Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej, które mogłyby się odbywać w Rzeszowie co 5, 10 lat.

Przedstawiciele władz regionu zachęcali nie tylko do inwestowania na Podkarpaciu, ale także do odwiedzania tej części Polski, która ma ciekawą propozycję turystyczną. Za naszym pośrednictwem szczególne pozdrowienia i zaproszenie do odwiedzin przekazali także przedstawicielom Polonii z tego zakątka kraju.

(tz)


Doroczne wyróżnienia polonijnych policjantów


Stowarzyszenie Polsko-Amerykańskiej Policji po raz 53. obchodziło święto Konstytucji 3 Maja. Na uroczystym, charytatywnym bankiecie, który odbył się 5 maja, wręczone zostały doroczne wyróżnienia Polish American Police Association (PAPA).



Tytuł Człowieka Roku 2017 otrzymała Marilyn Mazewski, długoletnia członkini PAPA m.in. za swą działalność na rzecz stowarzyszenia i jego funduszu stypendialnego, który założyła w 2004 roku.

Oficer chicagowskiej policji Beata Staszewski otrzymała nagrodę dla wyróżniającego się przedstawiciela organów ścigania. Staszewska ma doktorat z psychologii klinicznej, pracuje jako terapeuta, pomagając polskim imigrantom i kolegom policjantom. Jest też wykładowcą w Akademii Policyjnej.

Wyróżnienia za męstwo i odwagę zdobyli: policjant stanowy Krzysztof Piotrowski, który podczas kilku rutynowych zatrzymań drogowych skonfiskował broń i narkotyki oraz sierżant policji chicagowskiej Bryan Topczewski, który udzielając pierwszej pomocy postrzelonemu 10-letniemu chłopcu, uratował mu życie.

Były prezes PAPA, oficer Thomas Surma, który odniósł ciężkie obrażenia w wyniku strzelaniny podczas akcji policyjnej, został uhonorowany za bohaterstwo.

Jako bardzo udaną ocenił imprezę prezes PAPA Martin Obręcki. – Cieszę się, że nasza organizacja ma tak wielkie poparcie w środowiskach polonijnych i amerykańskich oraz wśród organów ścigania, których przedstawiciele przybyli nie tylko z całej Ameryki, ale też z zagranicy, również z Polski – podkreślił.

W bankiecie, który odbył się w restauracji White Eagle w Niles udział wzięło ponad 400 osób. Dochód z imprezy przekazany został na fundusz stypendialny, wsparcie dla rodzin policjantów, które potrzebują pomocy oraz na inne cele dobroczynne. Więcej informacji na temat PAPA – do którego mogą należeć osoby cywilne, a nie tylko policjanci – w witrynie stowarzyszenia: polampolice.org.

Alicja Otap
[email protected]

fot.Andrzej Brach




Złożenie wieńców pod pomnikiem gen. Kościuszki


Sobotnie uroczystości w centrum Chicago związane z obchodami Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się już o godzinie 8 od tradycyjnego złożeniem kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przy Alei Solidarności. Na to spotkanie przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych z prezesem KPA i ZNP Frankiem Spulą na czele. Obecni byli także Diann Marsalek, marszałek parady, Bożysława Andersohn i ojciec Paweł Kosiński – wicemarszałkowie, zarząd ZPPA z prezesem Józefem Cikowskim i sekretarzem Haliną Studencką.

Z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki Sejm i Senat Polski ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. Nazwisko słynnego bohatera dwóch narodów znalazło się także w haśle tegorocznej parady w Chicago.

Utrudnienia komunikacyjne spowodowały opóźnienie uroczystości. Po złożeniu kwiatów i krótkich wystąpieniach wszyscy zebrani udali się na Daley Plaza, gdzie o godzinie dziewiątej zaplanowano podniesienie polskiej flagi.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka




Biało-czerwona na Daley Plaza


Nic nie napełnia większą dumą, niż widok biało-czerwonej flagi dumnie powiewającej na Daley Plaza w Chicago. Sobotnie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9 rano. W najbardziej rozpoznawalnym punkcie miasta pojawili się goście z Polski z wicemarszałkiem Senatu Adamem Bielanem, senator Anną Marią Anders, delegacją z Podkarpacia; byli także przedstawiciele konsulatu RP z Chicago, prezes KPA i ZNP Frank Spula, członkowie Komitetu Organizacyjnego parady. Na porannej uroczystości pojawił się także ambasador amerykański w Polsce Paul Jones i pułkownik Grzegorz Barabieda, narodowy przedstawiciel łącznikowy przy Sojuszniczym Dowództwie Transformacji NATO w Norfolk w Wirginii.



Zabrakło tylko flagi, która załopotała na maszcie przy ratuszu po tym, gdy większość gości już się oddaliła. Pozostali tylko motocykliści, garstka obserwatorów i pułkownik Barabieda i to oni zajęli się zamocowaniem i wzniesieniem flagi, której z nieznanych powodów dostarczenie na czas nie było możliwe.

Zaraz po oficjalnych wypowiedziach goście udali się do pobliskiego hotelu Hilton na śniadanie przygotowane jak co roku przez Chicago Society. Uczestniczyli w nim politycy i przedstawiciele administracji, przedsiębiorcy i przedstawiciele Polonii.

Obecnych przywitał Romuald Matuszczak z Chicago Society. Głos zabrali skarbnik stanu Illinois Michael Frerichs i pierwsza dama Illinois Diana Rauner. Podkreślano doniosłość faktu uchwalenia przez Polaków w 1791 r. drugiej na świecie, a pierwszej w Europie demokratycznej konstytucji. Nawiązywano także do dużego zaangażowania Polski na arenie międzynarodowej.

Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski


Chicagowska parada z okazji Konstytucji 3 Maja


Chicagowska Polonia udziałem w dorocznej paradzie uczciła w sobotę 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zdaniem organizatorów – Związku Klubów Polskich, to największe poza granicami Polski obchody trzeciomajowego święta, w których co roku bierze udział kilka tysięcy osób.

Tegorocznej trzeciomajowej paradzie w Chicago towarzyszyło hasło "Tadeusz Kościuszko – bohater Polski i Stanów Zjednoczonych". Pochód każdego roku jest okazją do zaprezentowania polskiej kultury, historii oraz pokazania reprezentacji polonijnych organizacji i biznesów w centrum miasta. W tym roku było to ponad 120 jednostek, w tym dzieci z polskich szkół, przedstawiciele uczelni, zespoły folklorystyczne, reprezentacje organizacji polonijnych, stowarzyszenia skupiające grupy zawodowe czy kluby zrzeszające imigrantów z różnych regionów Polski. Towarzyszyły im patriotycznie udekorowane platformy.

Po dwóch latach przerwy, kiedy parada odbywała się w śródmieściu Chicago, trasa przemarszu ponownie wiodła reprezentacyjną aleją Columbus Drive. Na wysokości słynnej fontanny Buckingham ustawiono trybunę honorową, na której zasiedli przedstawiciele władz polskich i amerykańskich, w tym gubernator Illinois Bruce Rauner.

Obecny w Chicago ambasador USA w Polsce Paul W. Jones w krótkim wystąpieniu skierowanym do uczestników parady wspomniał o sojuszu polsko-amerykańskim, do którego przyczyniają się także Polacy mieszkający w USA. "Jestem zaszczycony, że mogłem tutaj przybyć z Warszawy, by wziąć udział w tej wspaniałej paradzie w tym pięknym dniu, ale także miałem przyjemność w dwóch ostatnich dniach spotkać się z wieloma przedstawicielami Polonii, którzy wnoszą tak wiele w niesamowity sojusz pomiędzy naszymi krajami" - powiedział ambasador Jones. Podkreślił także osobisty wymiar wizyty, bo babcia jego żony w 1923 roku wyemigrowała z Polski właśnie do Chicago.

Przebywający z wizytą w Chicago wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS) wskazywał na "kluczową rolę amerykańskiej Polonii w najnowszej historii Polski".

W trzeciomajowych obchodach w Chicago brała także udział sekretarz stanu w kancelarii premiera RP senator PiS Anna Maria Anders, która w piątek wygłosiła przemówienie na forum Chicagowskiej Rady ds. Stosunków Globalnych (Chicago Council on Global Affairs) poświęcone m.in. polsko-amerykańskiej współpracy w ramach NATO.

(PAP)


Galeria zdjęć z Parady 3 Maja





Wiwat król, wiwat naród – koncert konstytucyjny w Ogrodzie Chopina w Chicago


Tuż po zakończonej paradzie Chicago Chopin Foundation wraz z Grant Park Conservancy zaprosiły Polonię do Ogrodu Chopina na Wielki Koncert Konstytucyjny. Dla miłośników polskiej historii i kultury przygotowano inscenizację i koncert muzyki, i pieśni Fryderyka Chopina.

W ramach programu, który poprowadził Zbigniew Banaś, Zespół Pieśni i Tańca „Polonia” przedstawił krótkie widowisko historyczne w reżyserii Iwony Puc, oparte na słynnym obrazie Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Tancerze w historycznych strojach brawurowo odtworzyli inscenizację uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zgromadzona publiczność doceniła kunszt i nienaganną polszczyznę wykonawców, nagradzając ich gromkimi brawami. Zasłużyli sobie na to, bo jak powiedziała Iwona Puc, wszyscy wykonawcy z wyjątkiem jednego, urodzili się w USA. Na zakończenie przedstawienia widzowie zostali zaproszeni do wspólnego poloneza. W pierwszej parze kroczył konsul Piotr Janicki.

W kolejnej odsłonie widowiska w Ogrodzie Chopina w recitalu fortepianowym wystąpił Konrad Binienda. Sporą atrakcja był także występ Marty Witosławskiej, solistki krakowskiej, która specjalnie na tę okazję przyleciała z Polski. Witosławska zaśpiewała pieśni Chopina. Jej talent i wdzięk osobisty szybko doceniła publiczność, śpiewając razem z nią.

Ostatnim punktem programu była loteria. Jej dochód przeznaczono na powstający ogród i pomnik Chopina.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka




Uroczysty bankiet na zakończenie sobotnich obchodów


Uroczyste sobotnie przyjęcie, które zorganizował Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja, odbyło się 6 maja w sali restauracji Jolly Inn.

Bankiet rozpoczęła ceremonia wprowadzenia flagi polskiej i amerykańskiej przez poczet sztandarowy Stowarzyszenia Ułanów im. Tadeusza Kościuszki. Hymny narodowe Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej zaśpiewała Aleksandra Podowska.

W gronie ponad 200 gości znaleźli się m.in.: Adam Bielan – wicemarszałek Senatu RP, Anna Maria Anders – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik ds. Dialogu Międzynarodowego, Bogdan Romaniuk – wicemarszałek województwa podkarpackiego, konsul generalny RP Piotr Janicki, przedstawiciele Polonii, liderzy organizacji polonijnych i władz lokalnych, duchowni z biskupem Andrzejem Wypychem, księdzem Ryszardem Miłkiem, kapelanem Związku Klubów Polskich, a także Julią Szumny, królową tegorocznej parady i damami dworu.

Bankiet wydany z okazji majowego święta stał się okazją do podziękowania przyjaciołom Polonii i uhonorowania tych, którzy od lat pracują dla polonijnego środowiska. Nagrodę specjalną i tytuł Przyjaciela Polonii otrzymał Ariel Reboyras – radny okręgu 30 w Chicago. Nagrodzony podziękował w języku polskim i złożył Polonii gratulacje.

Także Diann Marsalek – marszałek parady oraz wicemarszałkowie parady: Bożysława Andersohn i ojciec Paweł Kosiński SJ zostali uhonorowani za wieloletnie zaangażowanie i działalność na rzecz Polonii.

Nagrody wyróżnionym wręczył Jan Kopeć, prezes Komitetu Parady 3 Maja i Związku Klubów Polskich, któremu asystowała królowa Julia Szumny.

Podczas części oficjalnej bankietu nie zabrakło krótkich przemówień. Nie krył zadowolenia ze świętowania Konstytucji 3 Maja w Chicago Adam Bielan, wicemarszałek Senatu RP.

– To wielki honor móc być tutaj i móc reprezentować Senat w tym szczególnym dniu, dniu parady, z okazji uchwalenia przez Polskę Konstytucji 3 Maja. Przeżywam to bardzo emocjonalnie, bo byłem wielokrotnie w Chicago, ale nigdy nie miałem okazji być na państwa paradzie – powiedział.

Bielan podziękował Polonii za zaangażowanie w sprawy polskie i podkreślił, że ważne jest, aby Polonia była zjednoczona, aktywna politycznie i „żeby sojusz polsko-amerykański był jak najściślejszy, żeby Polska była bezpieczna”.

Polityk odczytał także list gratulacyjny marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego skierowany do Polonii.

Senator Anna Maria Anders podzieliła się osobistymi odczuciami: – Szanowni państwo chciałabym powiedzieć coś bardziej od serca. W Chicago byłam tyle razy, nie czuję się tutaj osobą obcą, czuję, że wy jesteście moją rodziną.

Podczas bankietu zostały ogłoszone wyniki trzeciej edycji konkursu na temat Konstytucji 3 Maja. W dwóch kategoriach plastycznej i literackiej laureatami I miejsc zostali – w konkursie plastycznym Ewelina Matson, uczennica polskiej szkoły im. św. Rafała Kalinowskiego w Munster w Indianie, zaś w konkursie literackim Grzegorz Libera, uczeń polskiej katolickiej szkoły im. św. Jakuba.

W części artystycznej wystąpił zespół taneczny Wawel, a z minirecitalem wystąpiła utalentowana skrzypaczka Nicole Kwasny. Bankiet prowadziły Marzena Zygmunt i Ewa Rumiński.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka




Uroczysta msza święta na Trójcowie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Biskup Andrzej Wypych był głównym celebransem mszy świętej za Ojczyznę odprawionej w kościele pw. Świętej Trójcy. Niedzielne nabożeństwo, pod patronatem Związku Narodowego Polskiego, odbyło się w ramach chicagowskich obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Nabożeństwo swoją obecnością uroczystość uświetnili m.in.: Adam Bielan, wicemarszałek Senatu, senator Anna Maria Anders, pułkownik Grzegorz Barabieda – narodowy przedstawiciel łącznikowy przy Sojuszniczym Dowództwie Transformacji NATO w Norfolk w Wirginii, Piotr Janicki, konsul generalny RP w Chicago, a także przedstawiciele organizacji polonijnych z prezesem Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą na czele.

Podczas nabożeństwa miała miejsce miła uroczystość. Dr Jan Jaworski, działacz katolicki, autor książki o Janie Pawle II, Kawaler Orderu św. Sylwestra, został udekorowany Złotym Krzyżem Ligii Katolickiej przez biskupa Andrzeja Wypycha za działalność w Centrum Jana Pawła II i utrwalanie pamięci i nauk tego wielkiego Polaka.

Po mszy i pamiątkowych zdjęciach goście honorowi wraz z wiernymi udali się na okolicznościowy poczęstunek przygotowany w salach parafialnych. Niestety, napięty grafik niedzielnych uroczystości nie pozwolił gościom na chwilę wytchnienia i na dłuższe rozmowy z Polonią. Prosto z kościoła udali się na otwarcie honorowej ulicy im. gen. Władysława Andersa w Niles. Córka generała Anna Maria Anders opuściła Trójcowo w asyście przedstawicieli Niezależnej Grupy Motorowej „Anders”, którą objęła swoim patronatem.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka



Pierwsza w USA honorowa ulica im. gen. Andersa


Uroczystość otwarcia ulicy im. gen. Władysława Andersa w podchicagowskim Niles była wzruszającą chwilą spotkania z weteranami spod Monte Cassino, senator RP Anną Marią Anders – córką generała i wielopokoleniową, polonijną społecznością.

Ulica Milwaukee, pomiędzy ulicami Main i Dempster, uchwałą stanowego parlamentu została nazwana ulicą im. gen. Władysława Andersa.

Jest to pierwsza ulica w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej nazwana imieniem polskiego generała, który podczas II wojny światowej, po zwycięskiej bitwie żołnierzy II Korpusu pod Monte Cassino, otworzył aliantom drogę na Rzym.

Pomysłodawcami nadania nazwy byli polonijni działacze, którzy pół roku temu zawiązali Komitet Pamięci gen. Władysława Andersa. Komitet w staraniach wsparł burmistrz Niles Andrew Przybylo. Sponsorami stosownej rezolucji byli posłowie stanowi: John C. D'Amico, Michael P. McAuliffe i Robert Martwick, a w Senacie senator Ira I. Silverstein.

Podniosła uroczystość odbyła się 7 maja 2017 r. na cmentarzu Maryhill w Niles, gdzie pochowanych zostało wielu żołnierzy generała Andersa. Ponad 350 przybyłych na ceremonię gości przywitał burmistrz Andrew Przybylo.

Wśród gości byli obecni Anna Maria Anders, córka generała Andersa, Adam Bielan, wicemarszałek Senatu RP, Piotr Janicki, konsul RP w Chicago, wojskowi z Sojuszniczego Dowództwa Transformacji NATO w Norfolk w Wirginii, Frank Spula prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, przedstawiciele lokalnych władz John D'Amico i Brad Schneider, weterani, liderzy organizacji polonijnych, harcerze, uczniowie i nauczyciele szkół polonijnych oraz członkowie grup motocyklowych i historyczno-rekonstrukcyjnych.

Anna Maria Anders osobiście przywitała weteranów spod Monte Cassino: podporucznik Zofię Biernadską, która po wylądowaniu we Włoszech, służyła w 318 Kompanii Kantyn Polowych i Bibliotek Ruchomych oraz kapitan Teodozję Musiałowicz.

Część oficjalną uroczystości rozpoczęły wprowadzenie flag i odśpiewanie hymnów narodowych. Flagę Polski wprowadził Zygmunt Goliński, komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Chicago, flagę amerykańską – żołnierze Gwardii Narodowej.

Michał Niemkiewicz, jeden z członków Komitetu Pamięci gen. Andersa zwrócił się do zebranych z prośbą, „aby każdy z tu obecnych, po zakończeniu uroczystości, opowiedział amerykańskim przyjaciołom o gen. Andersie i Sybirakach, po to, aby ten rozdział polskiej historii pozostał na zawsze żywy w zbiorowej pamięci”.

Podczas wykonania przez Chór Collegium Cantorum Polonia pieśni Feliksa Konarskiego „Czerwone maki na Monte Cassino” nikt nie krył łez wzruszenia.

Nadanie fragmentowi ulicy Milwaukee imienia Władysława Andersa było hołdem złożonym generałowi i tym, który stawili się na jego wezwanie, uwierzyli w ocalenie, powrót do wolnej Polski, zwyciężali Niemców pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, choć wówczas nie wiedzieli, że ich nadzieje nie od razu się spełnią.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka




Bankiet z Anną Marią Anders w Niles


Uroczyste przyjęcie z udziałem Anny Marii Anders z okazji otwarcia honorowej ulicy im. gen. Władysława Andersa w Niles odbyło się 7 maja, bezpośrednio po zakończeniu ceremonii na cmentarzu Maryhill.

Na bankiet do pobliskiej restauracji Lone Tree Manor przybyło blisko 200 gości.

Podczas części oficjalnej zostały przedstawione osoby, które weszły w skład Komitetu Pamięci gen. Władysława Andersa: Andrew Przybylo – burmistrz Niles, Arkadiusz Kogut z Niezależnej Grupy Motocyklowej „Anders”, Michał Niemkiewicz, Iwona Filipiak, Mark Dobrzycki, Krzysztof Zoltek, Daniel Pogorzelski, Aleksandra Cywinska, Joanna Kwas.

Każda z osób od Niezależnej Grupy Motocyklowej „Anders” otrzymała dyplom w dowód uznania „za pomoc i współpracę, która zaowocowała nadaniem przez stan Illinois honorowej ulicy gen. Władysława Andersa w Niles”. Dyplomy podpisali Anna Maria Anders i Arkadiusz Kogut, prezesa NGM Anders.

Ważnym akcentem uroczystego przyjęcia było wymienienie nazwisk wszystkich weteranów spod Monte Cassino, którzy mieszkają w Chicago: Zofii Biernadskiej, Teodozji Musiałowicz, Lucjana Pawłowskiego i Wacława Wierzbickiego.

Krótkie okolicznościowe przemówienia wygłosili Adam Bielan, wicemarszałek Senatu RP, konsul RP w Chicago Piotr Janicki i Anna Maria Anders.

Prowadzący bankiet – Iwona Filipiak i Krzysztof Zoltek przeczytali dwa listy gratulacyjne: jeden z Polski, z Instytutu Pamięci Narodowej, drugi z biura senatora Richarda J. Durbina.

Po części oficjalnej i uroczystym obiedzie senator Anna Maria Anders i konsul Janicki udali się na spotkanie z Polonią do kościoła św. Ferdynanda.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka




Anna Maria Anders spotkała się z Polonią


Otwarte spotkanie z senator Anną Marią Anders okazało się ważne i bardzo potrzebne środowisku. Różnorodność poruszanych zagadnień świadczyła o stałej gotowości zaangażowania Polonii w działania na rzecz Polski.

Spotkanie, choć ze znacznym opóźnieniem, odbyło się 7 maja w kościele św. Ferdynanda. Pomimo tego w parafialnej sali na gości oczekiwała najwytrwalsza grupa około 50 osób.

Spotkanie rozpoczął konsul RP w Chicago Piotr Janicki, który określił porządek, czas trwania spotkania oraz zapewnił zebranych, że na pytania natury konsularnej będzie odpowiadał osobiście.

Zanim rozpoczęła się seria pytań i komentarzy dotyczących polskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej Anna Maria Anders w osobistej refleksji wspominała ojca, mówiła także o kultywowanych przez męża i syna tradycjach żołnierskich.

Zadeklarowała też: „Uważam się za osobę do pewnego stopnia apolityczną (...) Jestem niepartyjna, popierana przez PiS”.

Do priorytetowych działań zaliczyła: zakończone sukcesem wysiłki na rzecz ustawy o repatriacji, zagwarantowanie Polsce bezpieczeństwa, krzewienie patriotyzmu, poprawę wizerunku Polski na świecie, a także budowanie silnych związków z Polonią, w szczególności amerykańską.

– Polska potrzebuje pozytywnej narracji. Musimy móc na was liczyć – mówiła senator Anders.

W drugiej części spotkania padały pytania, formułowane były prośby, nie zabrakło komentarzy do polityki wewnętrznej Polski.

Wśród poruszanych kwestii nawiązano także do decyzji ministra Witolda Waszczykowskiego o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków konsul honorowej w Ohio Marii Szonert-Biniendy.

Po części oficjalnej minister Anders podpisywała osobiste pamiątki: listy, książki, przyjęła także zaproszenie do wspólnych zdjęć.

Spotkanie zostało przygotowane przez konsulat RP w Chicago i parafię św. Ferdynanda.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka




Tylko na Jackowie: Ziemia Moniecka Way


Mieszkańcy Chicago pochodzący z Moniek w województwie podlaskim mają powód do dumy. Od niedzieli odcinek ulicy Milwaukee przy Central Park Avenue nosi nazwę Ziemi Monieckiej.

Niedzielną uroczystość rozpoczęła msza święta w bazylice pw. św. Jacka. Po nabożeństwie mieszkańcy Podlasia, zaproszeni goście oraz sympatycy spotkali się na skrzyżowaniu ulic Milwaukee i Central Park. Część oficjalną rozpoczął radny Ariel E. Reboyras, reprezentujący 30 okręg miejski, w skład którego wchodzi Jackowo. Przybyły na obchody trzeciomajowe burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski w krótkim przemówieniu opowiedział o problemach i sukcesach gminy, podziękował również pomysłodawcy wydarzenia – Bogdanowi Doli. Burmistrz Moniek wręczył także pamiątkowe plakietki zasłużonym dla polonijnej społeczności: proboszczowi parafii św. Jacka – Stanisławowi Jankowskiemu, kapelanowi Klubu Ziemi Monieckiej – ks. Tadeuszowi Dzieszce, radnemu Arielowi E. Reboyrasowi i Bogdanowi Doli.

W kilku słowach do zebranych zwrócili się Tim Evans, sędzia powiatu Cook i Frank Spula, prezes KPA i ZNP. Ten ostatni, dziękując lokalnym politykom za przybycie, apelował do zebranych, by jak najliczniej brali udział w wyborach i życiu politycznym, bowiem to przy poparciu lokalnych polityków było możliwe nadanie honorowej nazwy odcinkowi ulicy Milwaukee.

Księża poświęcili tablicę z nazwą ulicy i wraz z pozostałymi zaproszonymi gośćmi dokonali uroczystego odsłonięcia honorowej Ziemia Moniecka Way.

Po zakończeniu uroczystości burmistrz Moniek zaprosił wszystkich na poczęstunek i przyjacielskie pogawędki, by powspominać stare, dobre, monieckie czasy.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama