Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 19:39
Reklama KD Market

Gdy usłyszysz „Czy mnie słyszysz?”, po prostu się rozłącz



Oszustwo „Czy mnie słyszysz” to stara sztuczka przeżywająca obecnie swój renesans. Od lat stosowana była do przymuszania firm do zakupu przyborów biurowych oraz reklam w książkach telefonicznych, których przedstawiciele firm w rzeczywistości nigdy nie zamawiali. W swoim nowym wydaniu podstęp ten używany jest również w stosunku do indywidualnych konsumentów.

Właśnie tego konkretnego oszustwa dotyczy spora liczba zgłoszeń do naszej specjalnej jednostki BBB Scam Tracker. Według konsumentów telefony dotyczą pakietów wakacyjnych, rejsów, gwarancji oraz wydarzeń wymagających zakupu kosztownych biletów. Na szczęście do tej pory nikt nie zgłosił utraty pieniędzy, jednak nie wiemy dokładnie, jakie konsekwencje wobec konsumentów ten przekręt może spowodować w przyszłości.

Jak to działa? Dzwoni telefon. Podnosisz słuchawkę. Ktoś od razu pyta: „Czy mnie słyszysz?” (ang. „Can you hear me?”) lub „Czy rozmawiam z ...(tu pada imię i nazwisko ofiary)?” („Am I talking to...”). Oszustom chodzi o to, abyś odpowiedział „tak”. Większość ludzi w takiej sytuacji zrobi to instynktownie.

Gdy tylko podniesiesz słuchawkę lub w pewnym momencie rozmowy w słuchawce możesz również usłyszeć szmery. Twój rozmówca może nawet powiedzieć coś w rodzaju „Mam problemy z moimi słuchawkami”. W rzeczywistości „rozmówca” może być robotem nagrywającym rozmowę, a twoja odpowiedź „tak” może być zedytowana w taki sposób, że będzie wyglądało na to, że właśnie zatwierdziłeś jakiś spory zakup.

Aby uniknąć tego oszustwa, zastosuj się do następujących wskazówek BBB:

  • Korzystaj z identyfikatora dzwoniącego. Sprawdzaj, kto dzwoni i rozważ nawet nieodbieranie połączeń z nieznanych numerów. Jeżeli sprawa jest ważna, dzwoniący na pewno zostawi wiadomość i będziesz mógł oddzwonić na podany numer.

  • Nie odpowiadaj „tak”. Jeżeli ktoś dzwoni i pyta, czy go słyszysz, nie odpowiadaj „tak”. Po prostu się rozłącz. W miarę demaskowania taktyk, oszuści wynajdują nowe, więc uważaj na jakiekolwiek inne pytania, w których chodzi o pozyskanie od ciebie odpowiedzi twierdzącej.

  • Zgłoś to. Zanotuj numer, z którego wyszła rozmowa, i zgłoś go do bbb.org/scamtracker, aby ostrzec innych. Dane gromadzone przez Scam Tracker przekazywane są lokalnym i federalnym agencjom rządowym, a więc każda informacja od konsumenta jest pomocna, aby namierzyć oszustów.

  • Aby zredukować ilość telefonów od telemarketerów, zapisz się do rejestru „Do not call”, czyli na listę osób, które nie życzą sobie wykorzystywania ich danych w celach marketingowych. Nie zawsze pomoże to zapobiec telefonom od oszustów, którzy nie przejmują się przestrzeganiem prawa, lecz może zredukować ogólną liczbę telefonów, a jednocześnie pomóc szybciej rozpoznać te, które są od naciągaczy.

  • Sprawdzaj swoje wyciągi bankowe. Regularnie sprawdzaj, czy na wyciągach bankowych i z kart kredytowych nie znajdują się nieautoryzowane transakcje. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie rachunków za telefon stacjonarny i komórkowy.

  • Oszuści mogą korzystać z nagrania twojego głosu wypowiadającego słowo „tak” w celu autoryzacji dodatkowych funkcji telefonicznych i jednocześnie kosztów na rachunku za telefon. Praktyka ta nazywa się po angielsku „cramming” i jest bezprawna.


Więcej informacji na temat oszustw można znaleźć na stronie internetowej bbb.org/chicago. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Pintreście.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama