Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 06:40
Reklama KD Market
Reklama

Mali i duzi ambasadorowie polskości

Mali i duzi ambasadorowie polskości

Rozstrzygnięto konkurs „Polskie miejsca w Chicago, o których warto wiedzieć”


DAR_0928

Laureatom międzyszkolnego konkursu „Polskie miejsca w Chicago, o których warto wiedzieć” zorganizowanego przez Polską Szkołę im. Świętej Trójcy wręczono nagrody podczas uroczystej gali, która odbyła się 19 marca na Trójcowie.

Konkurs zorganizowany został z okazji 25-lecia istnienia Polskiej Szkoły im. Świętej Trójcy w Chicago. Spośród około 70 prac, które napłynęły z 14 polskich szkół w aglomeracji chicagowskiej, nagrodzono 25. W najmłodszej grupie wiekowej, której zadaniem było wykonanie pocztówki, pierwsze miejsca zajęli Olivia Stranz z Polskiej Szkoły im. E. Platter i Adrian Szkolnik z Polskiej Szkoły im. Świętej Trójcy. Starsze dzieci z klas od piątej do siódmej miały wykonać ulotkę reklamową i własnoręcznie napisać tekst. W tej kategorii zwyciężyli Arthur Szarowicz i Anna Lind z Polskiej Szkoły im. W. Andersa. Niełatwe zadanie miała najstarsza grupa wiekowa – młodzież z klas od ósmej do trzeciej licealnej – wcielić się w przewodnika i zabrać widzów w wirtualną podróż po polskich miejscach w Chicago za pomocą prezentacji multimedialnej. W tej kategorii pierwsze miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 200 dolarów trafiły do Julii Wojtowicz z Polskiej Szkoły im. T. Kościuszki za pracę „Mała Polska w Chicago”. Z uwagi na wysoki poziom prac w każdej grupie wiekowej przyznano po kilka drugich i trzecich miejsc oraz liczne wyróżnienia.

Nagrody książkowe, a w starszej grupie również pieniężne, atrakcyjne upominki i wyróżnienia ufundowali: Konsulat Generalny RP w Chicago, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, Stowarzyszenie Inżynierów Polsko-Amerykańskich, Kongres Polonii Amerykańskiej, „Dziennik Związkowy”, Związek Narodowy Polski, Daniel Pogorzelski, Małgorzata i Andrzej Pawlusiewiczowie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W pracach konkursowych dominowały polskie kościoły, pomniki i instytucje, lecz również polskie dzielnice, a nawet siedziby polonijnych firm. Dużo uwagi poświęcono kościołowi św. Wojciecha, o który od roku toczy się batalia. Najdalej promowanym miejscem był klasztor polskich karmelitów w Munster w stanie Indiana, zaś najbardziej popularnym – Muzeum Polskie w Ameryce.

Prace pod względem staranności wykonania, poprawności merytorycznej, kreatywności i oryginalności 4 marca oceniało jury w składzie Michał Niemkiewicz, wiceprezes KPA-IL, Joanna Marszałek z „Dziennika Związkowego” oraz Daniel Pogorzelski z Chicagowskiego Towarzystwa Historycznego. Zarówno organizatorzy, jak i oceniający podkreślali pomysłowość i wysoki poziom prezentowanych prac. – Jesteśmy pod wrażeniem pomysłów i inspiracji uczestników konkursu. Wszyscy jesteście zwycięzcami – zwróciła się do laureatów Barbara Gawrońska, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. – To wy jesteście najlepszymi ambasadorami polskości – dodał Michał Niemkiewicz, wiceprezes KPA-IL.

Jak powiedziała nam Maria Baran, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Świętej Trójcy, motyw konkursu zainspirowany był zeszłorocznym tematem prac maturalnych uczniów z Trójcowa, a także cieszącym się dużą popularnością kalendarzem polskich miejsc w Chicago wydanym przez „Dziennik Związkowy”. – Uczymy nasze dzieci o różnych miejscach w Polsce, a często pomijamy te lokalne, ważne dla Polonii. Dzięki temu konkursowi wszyscy możemy przyjrzeć się im bliżej. Wbrew pozorom to nie był taki prosty konkurs. Oprócz zdolności artystycznych trzeba było wykazać się sporą wiedzą.

Podczas imprezy wręczono również nagrody laureatom wewnętrznego konkursu pt. „Moja szkoła” zorganizowanego dla uczniów szkoły na Trójcowie oraz rodzinnego konkursu literackiego. Imprezę uświetniły występy laureatów międzyszkolnego festiwalu piosenki polskiej – Olivii Jasiurkowskiej i Natalii Kawalec.

Zdobywczyni trzeciego miejsca Dominika Kedzior z Polskiej Szkoły im. E. Plater w Hanover Park nad projektem multimedialnym pt. „Polskie wioski i wioseczki w Chicagoland” pracowała prawie dwa tygodnie. Pomysł na pracę podsunęła mama, lecz 15-latka przyznaje, że temat bardzo ją wciągnął. Natalia Kawalec z siódmej klasy szkoły na Trójcowie przyznaje, że nad kolażem zdjęć do szkolnego konkursu spędziła prawie całą noc. Jednak zaprzecza, jakoby w sobotę rano miała problem ze wstaniem do polskiej szkoły. – Nie wiem jak inni, ale ja lubię polską szkołę – mówi Natalia. I brzmi to naprawdę przekonująco.

Joanna Marszałek

[email protected]

Zdjęcia Dariusz Piłka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama