Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 08:24
Reklama KD Market

Ostrożnie z lekami na receptę z internetu



Better Business Bureau na region Chicago i Północnego Illinois wraz z krajowym stowarzyszeniem rad farmaceutycznych (National Association of Boards of Pharmacy, NABP) ostrzega konsumentów przed kupowaniem leków przez internet. Nie tylko łatwo zostać przytłoczonym dostępnym w internecie wyborem leków, lecz również trudniej jest ustalić, czy strona, przez którą kupujesz, jest bezpieczna. W związku z tym konsumenci częściej padają ofiarą oszukańczych stron, które sprzedają podrobione leki na receptę.

Oszuści handlujący lekami często mają strony internetowe, które wydają się profesjonalne i bezpieczne. Tym trudniej zidentyfikować, które strony są wiarygodne a które nie. Na stronach mogą być sprzedawane leki podrabiane (zawierające za dużo, za mało lub w ogóle nie zawierające aktywnego składnika, który potrzebujesz), które są najpoważniejszym problemem w przypadku aptek internetowych. Korzystając z tych stron narażamy na szwank nie tylko nasze zdrowie fizyczne, lecz również finansowe, gdyż dodatkowo możemy paść ofiarą kradzieży naszych informacji finansowych i innych poufnych informacji.

Ochrona konsumentów jest podstawowym zadaniem BBB. Jest ono tym ważniejsze, gdy w grę wchodzi nasze zdrowie fizyczne.

Stowarzyszenie NABP już od 2008 r. przygląda się stronom internetowym sprzedającym leki. Organizacja odkryła, że 96 proc. tych stron nie odpowiada amerykańskim przepisom i standardom praktyk ustalonym przez NABP. To kolejny dowód na to, jak ważne jest informowanie konsumentów o konieczności unikania tych witryn.

Jeżeli kupujesz leki przez internet, zastosuj się do następujących wskazówek BBB i NABP:

Szukaj stron, które w swojej domenie mają nazwę „.pharmacy” . W przeciwieństwie do stron kończących się na „.com” lub „.biz” strony zakończone na „.pharmacy” przechodzą proces weryfikacji NABP dla zapewnienia, że spełniają standardy bezpieczeństwa.
Unikaj stron, które wydają leki na receptę... bez recepty.
Upewnij się, że strona, z której kupujesz, ma fizyczny adres oraz bezpłatny numer telefonu, pod którym można dzwonić. Unikaj stron, na których jedyną formą kontaktu jest e-mail.
Uczciwe apteki internetowe umożliwiają swoim klientom kontakt z farmaceutą – telefoniczny lub przez komunikator internetowy – w razie pytań dotyczących leków.
Jeżeli internetowa apteka oferuje tylko limitowany rodzaj leków, np. tylko środków przeciwbólowych, na impotencję, otyłość, trądzik itp., możesz mieć do czynienia z nieuczciwym przedsiębiorstwem.
Nie korzystaj z internetowych aptek, które wysyłają masowe e-maile reklamowe (które z reguły wpadają do spamu). Zazwyczaj działają one nielegalnie i nie są wiarygodnym źródłem kupowania czegokolwiek, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy tak delikatne jak leki na receptę.

Więcej informacji na temat bezpiecznego kupowania leków w internecie, a także listę stron zakończonych na .pharmacy, można znaleźć pod adresem www.safe.pharmacy/buying-safely.

 

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama