Zanim powiesz „tak”, czyli najczęstsze problemy z planowaniem ślubu
- 03/11/2017 04:43 PM
Szacuje się, że w 2017 r. ponad dwa miliony par stanie na ślubnym kobiercu. Każda młoda para marzy o tym, aby w idealnej atmosferze wypowiedzieć „tak” – ale na pewno nie nieuczciwym firmom usługowym.
Według ostatnich danych z 2015 r. koszt przeciętnego amerykańskiego wesela wynosi nieco ponad 26 tys. dolarów. Biorąc pod uwagę koszty i wysiłek zainwestowane w przygotowanie ceremonii, warto podjąć odpowiednie środki ostrożności przy wyborze solidnych i uczciwych usługodawców.
Ponieważ w grę wchodzi wiele skomplikowanych szczegółów, od wyboru sali bankietowej, przez florystę, catering, fotografa i podróż poślubną, młode pary często przekonują się, że łatwo o potknięcie. Są błędy niezawinione, ale i takie, które przez nieostrożność mogą zrujnować nawet najlepsze plany. Co roku Better Business Bureau otrzymuje setki skarg dotyczących usługodawców związanych z branżą ślubną.
Poszukiwanie uczciwych sprzedawców i usługodawców w branży ślubnej warto rozpocząć na stronie internetowej BBB – www.chicago.bbb.org. Niektóre pary, aby zdjąć z siebie ciężar poszukiwań, odwiedzają popularne wczesną wiosną targi ślubne. Jednak BBB ostrzega pary przed jednodniowymi ofertami często oferowanymi podczas tych targów oraz pobieranymi tam zaliczkami. Wszystko, co podpisujesz, powinno być uważnie przeczytane. Nie wahaj się zadawać pytań. Bądź szczególnie ostrożny wobec sprzedawców, którzy wymagają sporej zaliczki i dowiedz się, jaki jest regulamin zwrotów. Nie polegaj na kolorowych broszurach i recenzjach internetowych, które mogą być zmyślone. Poproś sprzedawcę o referencje.
Do częstych problemów należą:
Niespodziewane opłaty. Niektóre firmy cateringowe, hotele i sale bankietowe pobierają opłaty za usługi dodatkowe: rozdzielanie dań (na dwa talerze), krojenie zamówionego tortu, czy prawo wypicia przyniesionego ze sobą alkoholu. Dowiedz się zawczasu, czy poza wynajmem sali, napiwkami i ceną na osobę, mogą pojawić się jakieś inne, ukryte opłaty.
Problemy z suknią ślubną. Panny młode skarżą się do BBB na sklepy, które zamówiły zły rozmiar lub kolor sukni, a także suknie, które nadeszły za późno na dokonanie niezbędnych poprawek krawieckich. Upewnij się, że na formularzu zamówienia zaznaczysz, że suknia musi być nowa, sprawdź czy wpisano odpowiednie rozmiary i wcześniej poinformuj sklep o swoich ważnych terminach.
Problemy z transportem. Skargi na firmy oferujące limuzyny najczęściej dotyczą słabej obsługi klienta oraz rygorystycznych przepisów dotyczących anulowania kontraktu. Poproś o szczegóły na piśmie i nie płać całej sumy z góry.
Coś nie gra z muzyką. Przy wyborze muzyki pary nie powinny polegać na rozmowie telefonicznej z przedstawicielem grupy, stronie internetowej i zawartych tam demo. Dowiedz się, gdzie możesz usłyszeć muzyków na żywo. Zapytaj, kto będzie grał i poproś o pisemne potwierdzenie ilości godzin oraz dodatkowych kosztów na wypadek przedłużenia imprezy.
Gdzie te zdjęcia? Młode pary często skarżą się, że zamówiony fotograf nie pojawił się lub że na zdjęcia musieli czekać długie miesiące. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób będą dostarczone zdjęcia, czy będziesz mieć możliwość otrzymania ich elektronicznie, ile czasu masz na wybór zdjęć oraz czy inni członkowie rodziny również mogą mieć do nich wgląd.
Usługi florystyczne. Świeże kwiaty łatwo się psują, a ostateczne bukiety mogą ulec zmianie w zależności od tego, co dostępne jest w dniu ślubu. Upewnij się, że szczegółowo określisz ilość kwiatów w każdym bukiecie i dekoracji. Zapytaj, jak firma florystyczna radzi sobie ze zmianami w ostatniej chwili i jakie są tego koszty.
Przechowywanie sukni ślubnej. Niektóre salony sukien ślubnych sprzedają pakiety do przechowywania sukien ślubnych za 250 dol. lub więcej. Wiele z tych pakietów to nic innego jak zwyczajne czyszczenie i kartonowe pudełko. Dlatego warto sprawdzić w sprawdzonej pralni chemicznej, jaka jest cena takiej usługi.
Aby znaleźć wiarygodne przedsiębiorstwo w branży ślubnej lub jakiejkolwiek innej w twojej okolicy, zachęcamy do przeszukiwania naszej bezpłatnej bazy firm pod adresem ask.bbb.org. Polub nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Reklama