Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 08:20
Reklama KD Market

Sezon podatkowy to sezon oszustów. Jak znaleźć uczciwego księgowego?



Termin składania zeznań podatkowych upływa 17 kwietnia. To za półtora miesiąca – więc czas zabrać się za rozliczenia! Wczesne składanie zeznań ma swoją dobrą stronę. Jest wówczas mniejsza szansa na to, że należny ci zwrot otrzyma... oszust, który rozliczy się za ciebie. Jeżeli przy podatkach korzystasz z usług z zewnątrz, przy wyborze księgowego zastosuj się do wskazówek amerykańskiego urzędu skarbowego oraz BBB.

Choć większość profesjonalistów podatkowych oferuje uczciwe usługi na przyzwoitym poziomie, są również tacy, którzy co sezon rozkładają swój warsztat, aby dokonywać oszustw i zgarniać należne podatnikom zwroty. Osobę przygotowującą twoje podatki powinieneś wybierać uważnie, gdyż powierzasz jej swoje najbardziej poufne informacje finansowe, które należy chronić. Zapamiętaj, ostateczną odpowiedzialność, za to, co znajdzie się na twoim zeznaniu podatkowym ponosisz ty, nawet jeśli rozliczenia sporządzane są przez osoby trzecie.

Księgowi rozliczający podatki stanowią ważną część amerykańskiego systemu podatkowego. Z ich usług co roku korzysta około 60 proc. podatników. Wybierając jednego z nich, zastosuj się do następujących wskazówek:

1. Dowiedz się, czy księgowy ma numer identyfikacji podatkowej księgowego IRS (IRS Preparer Tax Identification Number, PTIN). Osoby przygotowujące podatki powinny być zarejestrowane w IRS i posiadać numer PTIN, którym podpisują się również na zeznaniach podatkowych.

2. Dowiedz się również, czy osoba przygotowująca podatki ma akredytację zawodową (może być biegłym rewidentem, dyplomowanym księgowym lub prawnikiem), należy do organizacji zrzeszającej profesjonalistów w tej dziedzinie i na bieżąco uczestniczy w szkoleniach. Liczba zmieniających się przepisów podatkowych może być kompleksowa. Kompetentna osoba przygotowująca podatki musi być na bieżąco ze wszystkimi tymi zmianami, choć posiadanie akredytacji zawodowej nie jest wymagane. Więcej informacji na temat organizacji zrzeszających profesjonalistów w dziedzinie podatków znajdziesz na stronie urzędu podatkowego.

3. Sprawdź specjalizację księgowego. W zlokalizowaniu księgowego z wybraną specjalizacją pomoże lista znajdująca się na stronie internetowej IRS, na której znajdują się adwokaci, dyplomowani księgowi (CPA), biegli rewidenci, biegli rewidenci specjalizujący się w planach emerytalnych, biegli aktuariusze/rachmistrze, a także uczestnicy sezonowego programu rozliczeń podatkowych.

4. Sprawdź historię księgowego. Możesz to zrobić za pośrednictwem BBB. Sprawdź, czy wobec osoby przygotowującej twoje podatki nie było podjętych akcji dyscyplinarnych i czy osoba akredytowana ma ważną licencję. Dyplomowanych księgowych można sprawdzić w stanowej radzie księgowości, adwokatów – w Bar Association, a biegłych rewidentów – w katalogu na stronie IRS.

5. Zapytaj o opłaty. Unikaj księgowych, którzy opłatę za usługi uzależniają od wysokości zwrotu klienta lub przechwalają się możliwością uzyskania większego zwrotu niż konkurencja. Nie musisz ujawniać swojego numeru Social Security, dokumentów podatkowych ani żadnych innych informacji, jeśli tylko dowiadujesz się o ceny usług. Niestety, nieuczciwe osoby przygotowujące podatki po uzyskaniu tych informacji mogą wysłać rozliczenia bez twojej zgody.

6. Rozliczaj się elektronicznie. Upewnij się, że osoba przygotowująca twoje podatki oferuje opcję elektronicznego rozliczenia. Jeżeli ktoś przygotowuje rozliczenia dla więcej niż 10 klientów, powinien oferować tę opcję. Urząd skarbowy obsługuje ponad półtora miliarda rozliczeń elektronicznych. Jest to najbezpieczniejsza i najbardziej precyzyjna metoda rozliczeń.

7. Przygotuj dokumentację i paragony. Solidni księgowi będą chcieli zobaczyć prowadzoną przez ciebie dokumentację oraz paragony. Będą zadawać pytania, aby ustalić wysokość twoich dochodów, ulg, odliczeń, kredytów itd. Nie ufaj księgowemu, który jest skłonny sporządzić zeznanie na podstawie ostatniego odcinka z czeku zamiast formularza W-2. Nie jest to zgodne z przepisami IRS.

8. Upewnij się, że z twoim księgowym będzie można się skontaktować w przyszłości – na wypadek pytań, które mogą pojawić się w kwestii twoich rozliczeń. Unikaj tymczasowych księgowych, którzy znikają bez śladu po zakończeniu sezonu podatkowego.

9. Zrozum, kto cię może reprezentować. Adwokaci, dyplomowani księgowi oraz biegli rewidenci są uprawnieni do reprezentowania klientów przed urzędem IRS w każdej sytuacji. Księgowi uczestniczący w sezonowym programie (Annual Filing Season Program) mogą reprezentować cię tylko w określonych sytuacjach, jeśli przygotowali i podpisali się na twoim zeznaniu podatkowym. Jednakże nieakredytowani księgowi, którzy nie uczestniczą w programie mogą reprezentować klientów tylko w przypadku zwrotów przygotowanych i podpisanych przed 31 grudnia 2015 r.

10. Nigdy nie podpisuj pustych zeznań podatkowych. Nie korzystaj z usług księgowych, którzy proszą cię o podpisanie pustych lub niekompletnych deklaracji.

11. Zanim podpiszesz swoją deklarację podatkową, sprawdź ją i w razie niejasności – pytaj. Upewnij się, że wszystko się zgadza i że możliwy zwrot nadpłaconego podatku trafi pod twój adres, a nie na konto księgowego. Sprawdź również numer konta i numer identyfikacyjny banku, który podajesz.

12. Zgłaszaj przypadki nadużyć i oszustw do urzędu skarbowego oraz BBB. Jeżeli podejrzewasz nieuczciwe praktyki – zgłoś to. Na stronie internetowej IRS.gov znajdziesz odpowiednie formularze skarg. Możesz również skorzystać ze specjalnej jednostki internetowej BBB Scam Tracker oraz sprawdzić, jakie oszustwa są obecnie „modne” w twojej okolicy. Praktyczne porady, jak znaleźć uczciwego księgowego, jak rozróżnić kwalifikacje księgowych oraz jak wnieść skargę, znajdziesz również na stronie irs.govchooseataxpro. Zawsze możesz też bezpłatnie przeszukiwać bazę uczciwych przedsiębiorstw na stronie BBB.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę jurora w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama