Blase Cupich, arcybiskup chicagowski, jest już kardynałem. Do zaszczytnej funkcji został wyniesiony przez papieża Franciszka podczas uroczystej mszy świętej, która odbyła się w Rzymie. Kardynał to najwyższa po papieżu godność w Kościele katolickim, oznaczająca m.in. udział w konklawe.
W sobotniej ceremonii wzięły udział setki chicagowian oraz specjalna delegacja złożona z 80 przedstawicieli stanu, powiatu, miasta i kleru. Wśród nich był burmistrz Rahm Emanuel oraz gubernator Illinois, Bruce Rauner.
Wraz z Cupichem Franciszek mianował 16 innych, nowych kardynałów. Na liście znalazło się dwóch poza Cupichem Amerykanów: arcybiskup Joseph Tobin z Indianapolis, który w latach 90. był proboszczem parafii św. Alfonsa w chicagowskiej dzielnicy Lakeview oraz biskup Kevin Farrell z Dallas. Pozostali pochodzą z dziewięciu krajów na czterech kontynentach.
Przypomnijmy, że Cupich otrzymał wcześniej wiele zaszczytnych funkcji od papieża i wyniesienie do godności kardynała jest konsekwentnym następstwem tych wyróżnień. W lipcu tego roku arcybiskup Cupich został mianowany przez papieża Franciszka do wpływowej Kongregacji ds. Biskupów w Watykanie, która rekomenduje nowych biskupów i przedstawia nominacje do zatwierdzenia papieżowi. Jesienią 2015 r. arcybiskup chicagowski Blase Cupich był wśród czterech dodatkowych hierarchów amerykańskich powołanych osobiście przez papieża Franciszka na synod biskupów.
Cupich uważany jest za liberalnego duchownego, a sam deklaruje, że jego poglądy są “umiarkowanie nowoczesne”. W Chicago wzbudził kontrowersje wśród polskiej społeczności, gdy nie nawiązał dialogu z komitetem ratujących przed zamknięciem zabytkowy kościół św. Wojciecha w chicagowskim Pilsen na południu miasta.
Blase Cupich urodził się 19 marca 1949 roku w rodzinie chorwackich imigrantów w Omaha, w stanie Nebraska. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 roku, cztery lata później uzyskał tytuł doktora teologii sakralnej. 7 lipca 1998 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Rapid City w Południowej Dakocie, a 30 czerwca 2010 r. został mianowany biskupem Spokane w stanie Waszyngton. W 2005 roku odwiedził Polskę, w tym Nowy Targ, jako wizytator seminariów duchownych z ramienia Stolicy Apostolskiej.
Według strony internetowej amerykańskiej Konferencji Biskupów Katolickich w Stanach Zjednoczonych jest obecnie 18 kardynałów.
(jm, ao)
Reklama