Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 09:23
Reklama KD Market

Boniek: na polskich stadionach jest bezpiecznie



„Na polskich stadionach jest bezpiecznie, co nie znaczy, że idealnie” – powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. W Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się XVI Ogólnopolska Konferencja „Bezpieczny stadion”.

Zdaniem szefa PZPN ostatnie wydarzenia (awantury podczas meczów Legii Warszawa w Lidze Mistrzów z Borussią Dortmund i Realem Madryt) zaciemniają obraz tego, co dzieje się na polskich stadionach. - Jest na nich bezpiecznie, co nie znaczy, że idealnie – podkreślił.

- Jeśli coś się u nas zdarzy negatywnego, to przesłania to wszystko, co pozytywne. Te zdarzenia są promilowe, jeśli chodzi o polską piłkę. My czasami z tych promilowych rzeczy często robimy czysty spirytus. A fakty są takie, że na naszych stadionach jest dużo bezpieczniej niż przed laty – dodał szef PZPN.

Podczas spotkania podkreślano, że walka ze stadionowymi chuliganami będzie skuteczniejsza przy wspólnym działaniu policji, PZPN i organizatorów spotkań. „Jednym z elementów tej walki są zakazy stadionowe” – podkreślił nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji.

- Na 1400 obowiązujących zakazów stadionowych, 170 to są zakazy klubowe, w tym 70 nałożone przez Legię Warszawa po ostatnich wydarzeniach. To pokazuje, że kluby mają jednak narzędzia, aby walczyć z chuligaństwem na stadionach. Muszą je tylko wprowadzać w życie. Zakazów klubowych jest zdecydowanie za mało – dodał.

Według Zbigniewa Bońka potrzebne są ostrzejsze kary dla ludzi zakłócających porządek na stadionach.

- Kibice zatrzymani za awantury podczas meczu Legii z Borussią Dortmund już na drugi dzień byli wolni. Co trzeba zrobić w polskim państwie, aby być skazanym, aby pójść do więzienia, aby odbyć karę? – pytał Zbigniew Boniek.

- Musi obowiązywać nieuchronność kary – przyznał komendant główny policji.

- Temu służą prace, które prowadzi aktualnie Ministerstwo Sprawiedliwości. Są tam propozycje zaostrzenia kar w stosunku do stadionowych chuliganów. Jestem przekonany, że to będzie jeden z elementów skutecznej walki o poprawę bezpieczeństwa na naszych stadionach – dodał Szymczyk.

Na kończącej konferencję „Gali Fair Play” wręczono nagrody za pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich stadionach. W klasyfikacji Fair Play nagrody otrzymało siedem klubów: Piast Gliwice, Termalica Bruk-Bet Nieciecza, Olimpia Grudziądz, Wisła Płock, Rozwój Katowice, ROW Rybnik i Raków Częstochowa. Za organizację spotkań wyróżniono Koronę Kielce, Arkę Gdynia, Siarkę Tarnobrzeg i Zagłębie Sosnowiec. Nagrody otrzymały także samorządy Białegostoku, Kołobrzegu, Lublina i Tychów.

(PAP)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama