Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 16:36
Reklama KD Market
Reklama

Karta Praw Pracowników Domowych podpisana przez gubernatora. Nowe prawo wchodzi w życie od 2017 r.

/a> fot.123RF Stock Photos


Gubernator Bruce Rauner podpisał Kartę Praw Pracowników Domowych. Ustawa (oznaczona symbolem HB 1288) wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku. Sprzątaczki, nianie, opiekunki osób starszych, szoferzy, kucharze i inni pracownicy domowi będą mieli m.in. prawo do ubezpieczenie przed wypadkami podczas pracy i do minimalnej stawki wynagrodzenia.

Regulacja chroni też przed złym traktowaniem przez pracodawcę, przed znęcaniem się i napastowaniem seksualnym, gwarantuje wypoczynek po określonej liczbie godzin pracy i przynajmniej jeden dzień w tygodniu wolny od pracy. − To naprawdę ogromny sukces – mówi nam Marzena Żukowska, działaczka National Domestic Workers Alliance, jednej z organizacji, która prowadziła starania o wprowadzenie ustawy.

Jak szacuje Stanowy Departament Pracy, legislacja obejmie około 35 tys. pracowników domowych w Illinois. Karta Praw Pracowników Domowych została zatwierdzona wiosną przez obie izby parlamentu stanowego w wyniku kompromisu polityków z obu partii.

Starania o zatwierdzenie regulacji prowadziły od kilku lat różne organizacje, w tym te, zrzeszające pracowników domowych, m.in. Arise Chicago i wspomniane National Domestic Workers Alliance. W obu ugrupowaniach działają polskie sprzątaczki i nianie. Jedna z nich, Magdalena Żylińska, na konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 16 sierpnia reprezentowała przedstawicieli szeroko rozumianej branży prac domowych. W konferencji wzięli udział także − wnioskodawca ustawy senator stanowy Ira Silverstein (demokrata, 8. okręg) i posłanka Elizabeth Hernandez (demokratka, 24. okręg),.

Żylińska, członkini Arise Chicago, pracuje w branży domowej od 1990 r., aktualnie jako sprzątaczka, wcześniej jako niania. Według niej ustawa polepszy warunki zatrudnienia wielu pracowników dotychczas oszukiwanych, zastraszonych i maltretowanych przez pracodawców. − Przedtem nic nam się nie należało, a dzięki ustawie uzyskamy prawo choćby do minimalnej stawki płacowej i wypoczynku po określonej liczbie godzin pracy – mówi.

Po wejściu w życie nowej ordynacji, Illinois dołączy do kilku stanów, przyznających ochronę prawną pracownikom domowym, których nie obejmuje ustawa federalna o sprawiedliwości w zatrudnieniu (Fair Labor Standards Act) obowiązująca od 1938 roku. Przepisy chroniące branżę domową weszły niedawno w życie w Kalifornii, Nowym Jorku, Massachusetts, Connecticut, Oregonie i na Hawajach.

Przypomnijmy, że ugrupowania pomagające w Illinois pracownikom domowym − m.in. sprzątaczkom, opiekunkom i nianiom − prowadzą też działalność edukacyjną oferując m.in. szkolenia zawodowe. Coraz więcej przedstawicieli tego zawodu znajduje też wsparcie moralne, poradę i przyjaźń, przyłączając się do branżowych organizacji. Polonijni pracownicy domowi, którzy chcieliby dołączyć do ruchu broniącego ich praw, powinni skontaktować się z Anną Jakubek, telefonując pod numer: (773) 937 1835 lub pisząc na adres e-mailowy: [email protected].

(ao)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama