Gubernator zawetował ustawę o automatycznej rejestracji wyborców, choć wcześniej sygnalizował, że popiera taką regulację. Odmawiając zatwierdzenia ustawy Bruce Rauner oświadczył, że dokument wymaga poprawek, by spełniał wymagania federalne.
Zdaniem polityka niezbędne poprawki zabezpieczałyby przed oszustwami wyborczymi. Decyzja republikańskiego gubernatora została przyjęta z niezadowoleniem przez niektórych demokratów.
W myśl odrzuconej 12 sierpnia ustawy, każda osoba ubiegająca się o usługi stanowe w wybranych agencjach, automatycznie rejestrowana byłaby do wyborów. Przepisy miały obejmować urzędy takie jak: departament ds. osób starszych, opieki społecznej, zdrowia oraz biuro sekretarza stanowego.
Tego rodzaju system obowiązuje już w Oregonie; zatwierdzony został przez kilka innych stanów, w innych jest rozważany.
Według szacunków obywatelskiej organizacji Common Cause Illinois, dzięki automatycznej rejestracji liczba wyborców zwiększyłaby się w Illinois przynajmniej o 2 miliony. Szef CCI Trevor Gervais wyraził przekonanie, że Rauner nie chce dopuścić, by przepisy zaczęły obowiązywać przed wyborami na gubernatora i chce odroczyć wejście w życie regulacji do 2019 roku.
Jednak gubernator stwierdził, że ustawa nie zawiera − zgodnie z wymogami federalnymi − konieczności poinformowania petenta, czy kwalifikuje się, by być wyborcą i nie każe złożyć mu podpisu pod podaniem o uzyskanie statusu wyborcy. Zdaniem Raunera w takim kształcie ustawa zbyt dużą odpowiedzialnością obarcza Stanową Radę Wyborczą, wymagając od niej weryfikacji petentów.
Projektodawca regulacji senator Andy Manar, demokrata z Bunker Hill, wyraził swe rozczarowanie decyzją Raunera i podkreślił, że dokument był kompromisem wypracowanym przez legislatorów z obu partii. Pracująca wraz z Manarem nad ustawą Barbara Flynn Currie, zastępczyni przewodniczącego demokratów w Izbie Reprezentantów, odniosła się bardzo krytycznie do decyzji Raunera. Niezadowolenie wyraził również demokratyczny sekretarz powiatu Cook David Orr, który odpowiedzialny jest za organizację wyborów w tym powiecie.
Gubernator Rauner stwierdził, że nie wyklucza podpisania ustawy, jeśli w nowej wersji znajdą się wszystkie sugerowane przez niego poprawki.
Parlament stanowy mógłby obalić weto gubernatora, gdyby za takim rozwiązaniem optowała większość legislatorów.
(ao)
Reklama