Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 12:39
Reklama KD Market
Reklama

Latem więcej zatruć pokarmowych



Latem zwiększa się zwykle liczba zatruć pokarmowych − głównie w wyniku niewłaściwego obchodzenia się z żywnością. W wysokich temperaturach, w niezabezpieczonych produktach spożywczych, szybko mnożą się bakterie powodujące groźne w skutkach infekcje układu trawiennego. Pamiętajmy, by podczas piknikowania przechowywać jedzenie w odpowiednio niskiej temperaturze oraz przyrządzać potrawy i odgrzewać w odpowiednio wysokiej.

Wydział inspekcji gastronomicznych i sanitarnych w Federalnym Departamencie Rolnictwa (U.S. Department of Agriculture, USDA) informuje, że bakterie najszybciej mnożą się w temperaturze od 40 st. F (4 st. C) do 140 st. F (60 st. C) . Dlatego wszelkie sałatki z majonezem, wędliny i mięso należy przechowywać poniżej temperatury 40 st. F (4 st. C).

Eksperci USDA radzą, by przy pomocy termometru kucharskiego sprawdzać wewnętrzną temperaturę pieczystego z grilla. W przypadku wołowiny, cielęciny, baraniny i wołowiny bezpieczną temperaturą jest 71 st. F (160 st. C), a dla drobiu jest to
74 st. F (165 st. C). Potrawy powinny być odgrzewane w temperaturze co najmniej od 165 st. F (74 st. C).

USDA przypomina też o starannym myciu surowych warzyw i owoców, i przechowywaniu przed podaniem w niskiej temperaturze oraz oczywiście o częstym myciu rąk podczas przyrządzania i serwowania posiłków.

Jak informuje federalne centrum epidemiologiczne (U.S. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) rokrocznie co szósty Amerykanin ulega ciężkiemu zatruciu pokarmowemu. To w skali rocznej 48 mln osób, z czego 128 tys. trafia do szpitala z poważnymi powikłaniami, a 3 tys. umiera.

(ao)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama