Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 19:04
Reklama KD Market

USA zainteresowane izraelskimi pociskami przeciwrakietowymi



USA testują rakietowe pociski przechwytujące krótkiego zasięgu wykorzystywane przez izraelski system Żelazna Kopuła z myślą o włączeniu ich do przyszłej amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie - powiedział w poniedziałek amerykański generał.

Reuters odnotowuje, że - jak podkreślają przedstawiciele USA i Izraela - Żelazna Kopuła, opracowana z pomocą finansową Waszyngtonu, z powodzeniem zestrzeliwuje 90 proc. pocisków rakietowych odpalanych z terenów palestyńskich.

Glenn Bramhall z dowództwa obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej sił lądowych USA powiedział podczas wizyty w Izraelu, że widzi potrzebę uzupełnienia amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu Patriot i THAAD o oszczędny system do zwalczania mniejszych zagrożeń rakietowych.

Ujawnił, że Amerykanie przeprowadzili w tym celu test pocisku rakietowego Żelaznej Kopuły, Tamir, produkowanego wspólnie przez amerykańską firmę Raytheon Co. i izraelskie przedsiębiorstwo państwowe Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

"Biorąc pod uwagę to wszystko, co dzieje się w Europie, zwłaszcza fakt, że Rosja naprawdę się przebudziła i naprawdę postanowiła odbudować swe siły zbrojne i naprawdę stwarza zagrożenie, zastanawiamy się, jak możemy budować wielopoziomową obronę" - powiedział Bramhall agencji Reutera.

Dodał, że rozpatrywane są różne rozwiązania, mające umożliwić trzeci poziom obrony przeciwrakietowej, którego - jak powiedział - brakuje. "Nie sądzę, byśmy chcieli marnować pocisk Patriot czy THAAD na coś, z czym można sobie poradzić za pomocą czegoś, co kosztuje mniej i jest zaprojektowane właśnie do takiego zadania" - oświadczył.

"Myślę, że szukamy czegoś, co jest podobne do Żelaznej Kopuły" - powiedział, wskazując na pocisk Tamir.

Generał przewiduje, że system obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu zostanie rozmieszczony "prawdopodobnie w ciągu dwóch - trzech lat". Jego zdaniem koszt izraelskiego pocisku "mieści się w możliwych do przyjęcia granicach".(PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama