Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 10:34
Reklama KD Market
Reklama

Płatne chorobowe dla pracowników sektora prywatnego w Chicago

/a> fot.pixabay.com


Chicagowska komisja Rady Miasta zatwierdziła projekt ustawy przyznającej pracownikom sektora prywatnego prawo do płatnego zwolnienia chorobowego. Projekt wzbudził zadowolenie pracowników, którzy dotychczas nie mogli liczyć na wynagrodzenie w razie choroby.

Ocenia się, że blisko połowa pracowników sektora prywatnego w Chicago, w razie choroby nie otrzymuje zapłaty za dni wolne. Zatwierdzony przez komisję Rady Miasta projekt ustawy ma to zmienić. Pracownicy mają mieć prawo do pięciu płatnych chorobowych dni wolnych w roku, a jeśli ich nie wykorzystają – połowa przejdzie na kolejny rok. Pracodawcy będą mogli zaoferować pracownikom więcej niż pięć chorobowych dni wolnych.

Ustawa ma objąć m.in. pracowników restauracji i firm usługowych, z wyłączeniem branży budowlanej. Zdaniem organizacji pracowniczych, wykluczenie z projektu tej branży jest niezrozumiałe i kontrowersyjne.

Ustawa, poparta przez 38 radnych dotyczyć ma wszystkich pracowników sektora prywatnego w Chicago, także zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzinowym. Każdy pracodawca, bez względu na rozmiar firmy, będzie zobowiazany do płacenia za określoną w ustawie ilość dni chorobowych pracownikowi, który przepracował w firmie przynajmniej 80 godzin w okresie czterech miesięcy. Warunkiem otrzymania świadczenia będzie 6-miesięczny okres zatrudnienia; oznacza to, że większość pracowników sezonowych nie będzie objętych nowymi przepisami.

– Przyjęcie tej ustawy to świetna wiadomość – mówi nam Sylwia Góra, która pracuje jako kelnerka. – Pracuję za minimalną stawkę, bez żadnych benefitów, wakacji, czy płatnych dni wolnych. Utrzymuję się praktycznie tylko z napiwków. W tamtym roku rozchorowałam się i przez tydzień leżałam w łóżku, w tym czasie nie zarobiłam nic. Płatne chorobowe będzie naliczane od podstawowej stawki, ale lepsze to niż nic – dodaje Góra.

Płatne chorobowe podniesie wydatki pracodawców średnio o 0,7-1,5 procenta. Pracodawcy będą mieć prawo do zażądania od pracownika zwolnienia lekarskiego w przypadku, gdy okres nieobecności w pracy wyniesie 3 dni pod rząd lub dłużej. – Dla nas nie będą to duże wydatki – mówi nam Michał Boguszewski, asystent menedżera w Shop&Save. – To dobry pomysł, a nasi pracownicy zasługują na płatne chorobowe. Ciężko pracują i to im się po prostu należy – dodaje.

Projekt ustawy trafi pod głosowanie pełnego składu Rady Miasta 22 czerwca. Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Tym samym Chicago stanie się 26., obok Nowego Jorku i Seattle, amerykańskim miastem, w którym pracownicy sektora prywatnego otrzymają zapłatę za chorobowe dni wolne.

(gd)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama