Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 08:23
Reklama KD Market
Reklama

Renowacja “Wiecznego Indianina” wstrzymana. Polski konserwator przeciw inżynieryjnym zaleceniom

/a> Pomnik Wiecznego Indianina fot.IvoShandor/Wikipedia

Prace renowacyjne pomnika “Wiecznego Indianina”, stojącego nad rzeką Rock w Lowden State Park, zostały tymczasowo wstrzymane, gdy główny wykonawca wycofał się z realizacji projektu.


Jak informuje gazeta “Sauk Valley Media”, Illinois Department of Natural Resources poszukuje nowego wykonawcy, który zastąpi Andrzeja Dajnowskiego, konserwatora z Conservation of Sculpture & Objects Studio z siedzibą w Forest Park.


Gazeta utrzymuje, że Dajnowski odmówił podpisania kontraktu na realizację projektu na rok bieżący, ponieważ umowa nakazywała kontynuowanie prac konserwatorskich w z góry narzucony sposób.


– Została wynajęta inżynier, która m.in. chce usunięcia większej warstwy wierzchniej pomnika niż jest to potrzebne. To z etycznego punktu widzenia jest nie do przyjęcia. To ja jestem konserwatorem, a ta osoba inżynierem – wyjaśnia Dajnowski.


Konserwator ma na myśli Amy Lamb Woods, pracującą dla Simpson Gumperta & Heger, chicagowskiej firmy inżynieryjnej zajmującej się projektowaniem i restaurowaniem pomników i budowli. Pytania dziennikarzy Woods kierowała do Illinois Department of Natural Resources.


Dajnowski twierdzi, że w nowym kontrakcie nie przewidziano też funduszy na ustawienie rusztowania wokół pomnika. – Nie mogę przez ponad rok pracować bez pieniędzy na rusztowanie – mówi konserwator.  – Po raz pierwszy w życiu nie dokończę projektu – dodaje.


Nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione prace renowacyjne postawionej 100 mil na zachód od Chicago rzeźby. Zebrano już 900 tys. dol. potrzebnych do ukończenia projektu, jednak w kwocie tej znajduje się grant stanowy na sumę 350 tys. dol. Jego wypłata została zawieszona z powodu impasu budżetowego Illinois.


Statua “Wiecznego Indianina” została postawiona w 1911 roku. Była hołdem rzeźbiarza Lorado Tafta dla rdzennych mieszkańców tego regionu. (ak)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama