Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 06:22
Reklama KD Market
Reklama

Ciężarne kobiety wśród 10 przypadków zika w Illinois

/a> fot.Christian Bruna/EPA


Jak informuje Stanowy Departament Zdrowia Publicznego, w Illinois odnotowano już 10 potwierdzonych przypadków gorączki zika. Wśród zarażonych są dwie kobiety w ciąży. Wirus zika jest bardzo niebezpieczny dla płodu ludzkiego. Okazuje się jednak, że może on powodować komplikacje zdrowotne nie tylko u ciężarnych.

Zika u nienarodzonego dziecka może powodować zaburzenia rozwojowe w tym małogłowie i ślepotę, a u osób dorosłych różne komplikacje zdrowotne, m.in. zaburzenia naurologiczne, w tym podobne do demencji. Jak stwierdziła dr Anne Schuchat, zastępca dyrektora federalnego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), wirus zika jest bardziej niebezpieczny niż się początkowo wydawało. Podkreśliła, że obawy służby zdrowia rosną w miarę, jak przybywa informacji na temat patogenu.

Wirus gorączki zika przenoszony jest przez komary w krajach Ameryki Łacińskiej i na Karaibach. Do niedawna uważano, że do zakażenia wirusem zika (ZIKV) dochodzi tylko i wyłącznie przez ukąszenie komara-nosiciela zarazka i że nie jest on przenoszony z człowieka na człowieka, ale niedawno potwierdzono zarażenie drogą płciową. Typowymi objawami gorączki zika są: podwyższona temperatura ciała, dreszcze, bóle mięśni i kości, wysypka oraz zaczerwienienie białek gałki ocznej. Symptomy mogą się utrzymywać od kilku dni do kilku tygodni.

Według danych CDC w USA odnotowano do 12 kwietnia 346 przypadków zika, z czego 32 to ciężarne kobiety. Większość zarażonych podróżowała do krajów, w których panuje choroba. Jak dotąd brak jest skutecznych metod leczenia gorączki zika i jeszcze nie wynaleziono odpowiedniej szczepionki przeciwko wirusowi. Administracja prezydenta Baracka Obamy prowadzi starania w Kongresie o prawie 2 mld dol. na wypracowanie skutecznych metod zwalczania zika. Czekając na akcję Kongresu prezydent zamierza wyasygnować na ten cel około 600 mln dol., które pozostały z funduszy na walkę z ebolą.

Stanowy Departament Zdrowia Publicznego (Illinosi Departament of Public Health, IDPH) apeluje na swej witrynie internetowej, by osoby, które podróżowały w rejony zagrożone epidemią zika i rozpoznają u siebie objawy zarażenia, skontaktowały się z lekarzem i poddały testom na obecność wirusa w organizmie.

CDC ostrzega kobiety, które są w ciąży lub zamierzają zajść w ciążę, przed podróżowaniem w strefę epidemii zika. Agencja apeluje do mężczyzn, którzy odbyli podróże w tropiki na zachodniej półkuli, aby używali prezerwatyw, zwłaszcza podczas zbliżenia intymnego z ciężarnymi partnerkami, albo − w tym ostatnim przypadku − zachowali wstrzemięźliwość seksualną aż do urodzenia dziecka.

(ao)

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama