Szczyt. USA i Chiny zapowiadają współpracę w zwalczaniu terroryzmu nuklearnego
- 04/01/2016 12:11 AM
USA i Chiny zapowiedziały w czwartek, że będą współpracować w zwalczaniu terroryzmu nuklearnego i przeciwdziałć zagrożeniu ze strony Korei Płn. Oba mocarstwa mają corocznie konsultować się w sprawachbezpieczeństwa nuklearnego i podpisać Paryskie Porozumienie Klimatyczne.
Zapowiedzi te znalazły się we wspólnym oświadczeniu po spotkaniu prezydentów USA i Chin Baracka Obamy i Xi Jinpinga na marginesie waszyngtońskiego szczytu poświęconego bezpieczeństwu nuklearnemu.
USA i Chiny zadeklarowały ponadto, że będą współpracować w obliczu zagrożenia bronią nuklearną Korei Północnej, zwalczać przemyt materiałów nuklearnych i zacieśnią współpracę w zabezpieczeniu źródeł tych materiałów.
"Prezydent Xi i ja jesteśmy wspólnie zaangażowani na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Zamierzymy przedyskutować jak możemy zniechęcać do takich działań jak próby z bronią nuklearną, które nasilają napięcie i stanowią pogwałcenie zobowiązań międzynarodowych" - powiedział Obama dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów.
Jak informuje Associated Press Obama oświadczył, że USA "witają silne i pokojowe Chiny". Według AP Obama i Xi zadeklarowali też podejmowanie działań mających zmniejszyć różnice zdań w dziedzinie bezpieczeństwa w sieci, praw człowieka i konfliktów na morzach. AP przypomina, że Chiny są skonfliktowane z sąsiadami z powodu wysuwanych roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim.
Prezydent Xi Jinping oświadczył, że oba mocarstwa muszą współpracować w interesie pokoju wobec wzrastającego zagrożenia terrorystycznego na świecie. "Będziemy poszukiwać rozwiązań poprzez dialog i konsultacje" - podkreślił. Xi zapowiedział też pogłębianie kontaktów handlowych między USA i Chinami, współpracę w zwalczaniu naruszeń prawa międzynarodowego oraz w walce ze zmianami klimatu.
We wspólnym oświadczeniu znalazła się też zapowiedź podpisania przez USA i Chiny Paryskiego Porozumienia Klimatycznego. Prezydenci Obama i Xi Jinping zadeklarowali podjęcie "tak szybko jak to będzie możliwe" niezbędnych posunięć krajowych aby podpisanie porozumienia było możliwe. Celem porozumienia, wynegocjowanego w Paryżu w końcu ub. r., jest przeciwdziałanie globalnemu ocieplaniu się klimatu. Aby weszło w życie musi być podpisane przez co najmniej 55 krajów emitujących ponad połowę zanieczyszczeń do atmosfery.
Wcześniej Obama spotkał się z przywódcami Japonii i Korei Południowej, z którymi omawiał kwestie zacieśnienia współpracy wobec zagrożenia nuklearnego ze strony Korei Północnej. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama