„W ramach mojego planu ponad 100 milionów Amerykanów z klasy średniej otrzyma ulgę podatkową, w tym 6 tysięcy dolarów dla nowych rodziców w pierwszym roku życia dziecka, aby pomóc rodzinom pokryć koszty zakupu od fotelików samochodowych po łóżeczka dziecięce” – mówiła wiceprezydent Harris w środę, 25 września na Uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu.
„Obniżymy również koszty opieki nad dziećmi i seniorami, a także zapewnimy wszystkim pracownikom dostęp do płatnego urlopu, co pomoże osobom opiekującym się dziećmi i starszymi rodzicami” – deklarowała kandydatka Demokratów na prezydenta.
Harris omówiła także plany zwiększenia podaży domów, co miałoby obniżyć ich ceny. Przedstawiła propozycję wsparcia finansowego w wysokości 25 tysięcy dolarów na pokrycie wkładu własnego dla osób kupujących dom po raz pierwszy.
Wiceprezydent mówiła również o inwestowaniu w amerykańską innowacyjność i przedsiębiorczość, przedstawiając plan, który ma pomóc w zakładaniu małych biznesów.
„W 2024 roku prawie niemożliwe jest założenie firmy za 5 tysięcy dolarów, dlatego jako prezydent zwiększę ten odpis podatkowy dziesięciokrotnie, podnosząc go z 5 tysięcy do 50 tys. dol.” – powiedziała wiceprezydent.
Harris podkreśliła, że chce, aby Stany Zjednoczone przewodziły światu w innowacyjnych branżach, takich jak bioprodukcja i sztuczna inteligencja (AI), ale także „w sektorze, na którym zbudowano Pittsburgh”.
„Zainwestujemy w przemysł, który uczynił Pittsburgh miastem stali, oferując ulgi podatkowe na rozwój dobrze płatnych związkowych miejsc pracy przy produkcji stali i żelaza w takich zagłębiach produkcyjnych, jak Mon Valley” – powiedziała Harris.
Znany inwestor pochodzący z Pittsburgha, Mark Cuban, który przysłuchiwał się przemówieniu Harris, pochwalił plan Demokratki, uznając, że dalsze inwestycje w nowe technologie będą korzystne dla Pittsburgha i stworzą jeszcze więcej miejsc pracy.
Demokratyczna kandydatka na prezydenta odwiedziła rejon Pittsburgha po raz czwarty od rozpoczęcia swojej kampanii. Pensylwania należy do wahających się stanów (swing states), w których żadna z partii nie utrzymuje znaczącej przewagi. Po tym, jak Harris podczas debaty z Trumpem zauważyła obecność 800-tysięcznego elektoratu polskiego pochodzenia w Pensylwanii, Demokraci zaczęli mobilizować tamtejszą Polonię i Amerykanów z polskimi korzeniami.
Republikański kandydat na prezydenta Donald Trump miał w niedzielę, 22 września, spotkać się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Pensylwanii. Ostatecznie do jego wizyty w Doylestown nie doszło. Trump w poniedziałek, 23 września, prowadził kampanię na zachodzie Pensylwanii.
Joanna Trzos
[email protected]