Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 17:08

Polski właściciel myjni samochodowej zapłaci swoim pracownikom 800 tys. dol. zaległych nadgodzin

Sędzia federalny nakazał Mariuszowi Lekarczykowi, właścicielowi czterech myjni samochodowych w rejonie Chicago, wypłatę blisko 800 tys. dolarów zaległych nadgodzin i prawie 111 tys. dol. kary na rzecz Departamentu Pracy za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących godzin nadliczbowych. Przepisy te obowiązują na mocy federalnej ustawy o uczciwych standardach pracy (Fair Labor Standards Act).

Autor: Google Map/screenshot

Według komunikatu prasowego federalnego Departamentu Pracy (U.S. Department of Labor), wyrok zapadł 19 września. Mariusz Lekarczyk, właściciel We Wash Car Care Center, Inc.. musi wypłacić 110 pracownikom sumę 799 566 dolarów do 1 maja 2025., a do 1 sierpnia 2025 r. musi uregulować karę na rzecz Departamentu Pracy w wysokości 110 990 dolarów.

Jako pracodawca Lekarczyk musi też niezwłocznie wywiesić plakaty informujące pracowników w ich prawach wynikających z ustawy o uczciwych standardach pracy (Fair Labor Standards Act). Nakaz sądu jest wynikiem porozumienia między stronami.

Sprawa trafiła do sądu rejonowego, gdy wydział ds. płac i godzin (Wage and Hour Division) Departamentu Pracy ustalił w toku śledztwa, że Lekarczyk nie płacił swoim pracownikom prawidłowej stawki nadgodzin wynoszącej półtora normalnej stawki po przepracowaniu 40 godzin tygodniowo. Nie prowadził też wymaganej dokumentacji dotyczącej godzin pracy swoich podwładnych.

Nieprawidłowości dotyczyły wszystkich czterech lokalizacji myjni na przestrzeni dwóch lat. Od czerwca 2020 do czerwca 2022 nieprawidłowości miały miejsce w lokalizacjach na północy Chicago przy 4660 W. Lawrence Ave. i na południu przy 2042 S. Halsted St. W myjniach na przedmieściach – przy 744 Skokie Valley Road w Highland Park i 5600 New Wilke Road w Rolling Meadows nieprawidłowości zarejestrowano od co najmniej października 2020 roku do października 2022.

W skardze złożonej w sądzie federalnym zarzuca się, że Lekarczyk i jego firma płacili pracownikom czekiem za pierwsze 40 przepracowanych godzin, a następnie za godziny nadliczbowe płacili normalną stawkę gotówką.

Według komunikatu prasowego, podobne nieprawidłowości odkryto w tej samej firmie w 2013 r.

Przedstawiciele Departamentu Pracy wyrazili uznanie dla sądu za wsparcie w walce o prawa pracowników i pociągnięcie nieuczciwych pracodawców do odpowiedzialności.

„Odzyskanie tych słusznie wypracowanych wynagrodzeń będzie miało ogromny wpływ na pracowników, którzy je zarobili i wysyła jasny sygnał wszystkim pracodawcom, że nie będziemy tolerować niewypłacania przez nich nadgodzin” – wyjaśnił dyrektor okręgowy Wage and Hour Division Tom Gauza w Chicago.

Przedstawicielka Departamentu Pracy w Chicago Christine Z. Heri dodała, że departament będzie podejmować wszelkie niezbędne kroki prawne, w tym odzyskanie zaległych wynagrodzeń, dochodzenie odszkodowań i nakładanie kar, w celu pociągnięcia do odpowiedzialności pracodawców naruszających prawo.

Departament Pracy przypomina, że prawa pracownicze wynikające z ustawy o uczciwych standardach pracy wyszczególnione są w przewodniku, który można ściągnąć przez internet na stronie  dol.gov lub zamówić pocztą. Zawiera on m.in. plakaty informujące o minimalnej płacy, urlopie chorobowym lub rodzicielskim i innych prawach pracownika na poziomie federalnym.

Według strony internetowej, We Wash  – Hand Car Wash and Detail Center to rodzinna firma, która powstała w Chicago i której usługi są dostosowane do potrzeb właścicieli samochodów w rejonie Midwestu.

Według strony sekretarza stanu Illinois, Mariusz Lekarczyk jest właścicielem kilku firm o podobnych nazwach: We Wash Car Wash, Inc. (od 2001), We Wash Car Care Center, Inc. (od 2003), We Wash $3 Express Wash Inc. (od 2014) i We Wash Holdings LLC (od 2020).

Joanna Marszałek
[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama