Ekspert: terroryzm dotrze do Polski; musimy nauczyć się żyć z tą świadomością
- 03/22/2016 02:13 PM
Wszelkie zjawiska obecne w zglobalizowanym świecie, również te negatywne, wcześniej czy później do nas dotrą, tak będzie też z terroryzmem - mówi PAP dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Krzysztof Liedel. Trzeba nauczyć się żyć z tą świadomością i uruchomić system edukacji antyterrorystycznej - dodaje.
"Zamachy w Brukseli są bezpośrednio związane z szeroko zakrojoną operacją antyterrorystyczną na terenie Belgii i Francji" - uważa ekspert. Jego zdaniem wtorkowe zamachy "być może nie są związane z aresztowaniem konkretnego terrorysty, ale ta grupa (związana z zamachami w Brukseli-PAP) najprawdopodobniej zdawała sobie sprawę, że w każdej chwili może zostać zatrzymana i być może ad hoc przygotowała ten zamach terrorystyczny, a być może był to scenariusz, który miał być zrealizowany w późniejszym czasie, natomiast został przyspieszony ze względu na operację antyterrorystyczną".
W zamachach w Brukseli śmierć poniosły co najmniej 34 osoby. 20 osób zginęło w metrze, a 14 na lotnisku. Pierwszy atak miał miejsce przed godziną 8 rano na lotnisku Zaventem w belgijskiej stolicy, gdzie doszło do podwójnej eksplozji. Kolejny zamach nastąpił dwie godziny później w wagonie metra na stacji Maelbeek w pobliżu siedzib instytucji UE.
"Trzeba pamiętać, że Polska nie żyje w próżni. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i dzisiaj w zglobalizowanym świecie jest tak, że wszelkie zjawiska - i te związane z nowoczesnością, postępem cywilizacyjnym, ale również te negatywne (...), wcześniej czy później do nas dotrą - tak będzie również z terroryzmem. Im więcej zyskamy wiedzy, doświadczenia z nieszczęścia innych, tak będziemy w stanie się przygotować na to negatywne zjawisko" - powiedział Liedel.
Jego zdaniem ważne jest to, "byśmy nauczyli się żyć z terroryzmem". Według Liedla "trzeba pamiętać, że terroryzm wszedł do kanonu stosunków międzynarodowych i będzie w nim funkcjonował, każdy obywatel, każdy członek społeczeństwa powinien być takim aktywem, jeśli chodzi o system antyterrorystyczny".
"Chodzi o to, byśmy zwracali uwagę na nietypowe zachowania, na to, co się dzieje wokół nas, musimy uruchomić system edukacji antyterrorystycznej, ludzie muszą wiedzieć, co robić, jak się zachowywać w przypadku zagrożenia terrorystycznego, jak współdziałać ze służbami, tylko wtedy jesteśmy w stanie minimalizować zagrożenie i jesteśmy w stanie minimalizować straty" - przekonuje ekspert.
W miniony piątek, po czterech miesiącach poszukiwań, belgijska policja schwytała w Brukseli Salaha Abdeslama, uważanego za koordynatora krwawych paryskich zamachów z 13 listopada ub.r. Poza nim zatrzymano jeszcze cztery inne osoby podejrzane o związek z zamachami. Zatrzymań dokonano podczas zakrojonej na szeroką skalę operacji policji, wojska i sił specjalnych przeprowadzonej w brukselskiej dzielnicy Molenbeek, skąd 26-letni Abdeslam pochodził. Funkcjonariusze otoczyli tam dom, w którym zabarykadowali się terroryści; doszło do wymiany ognia, Abdeslam i co najmniej jeden z jego wspólników zostali ranni. Według belgijskich mediów, policja użyła granatów.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama