Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 01:27
Reklama KD Market
Reklama

Wpłata na IRA, gdy nie masz przychodu

Nie masz w tym roku wynagrodzenia z pracy (jesteś na emeryturze, zajmujesz się własną kamienicą albo wychowaniem dzieci), ale chcesz wpłacić na konto IRA, by pomniejszyć podatki od przychodów rodziny z innych źródeł i oszczędzić na starsze lata. Z pozoru wydaje się to niemożliwe. W rzeczywistości możesz zdeponować środki na konto IRA mimo braku zapracowanego przychodu, pod warunkiem, że zarobkowo pracował twój małżonek. Oto szczegóły.

Przypomnienie o koncie IRA

Indywidualne konto emerytalne IRA (ang. Individual Retirement Account) daje możliwość odpisania wpłat od podstawy podatkowej oraz odroczenia podatków od przychodów z tego konta do czasu wybrania środków. Zabezpiecza też majątek przed wierzycielami. Zawsze mamy dostęp do swoich emerytalnych pieniędzy, ale IRS zachęca do cierpliwości przez nakładanie 10-procentowej kary na tych, którzy robią wypłaty z IRA przed ukończeniem 59,5 roku życia.
Wybrane kwoty dodawane są do naszego przychodu i ewentualnie obłożone podatkiem dochodowym zależnym od przedziału podatkowego.

Kiedy małżonek może wpłacić na IRA

Ażeby być uprawnionym do małżeńskiej wpłaty na konto IRA, musisz spełnić następujące warunki:

· być w związku małżeńskim

· rozliczać się z podatków wspólnie (ang.joint tax-return)

· razem z małżonkiem mieć zarobki (wynagrodzenie z pracy albo przychód z pracy na własny rachunek) w wysokości równej co najmniej kwocie wpłacanej na IRA. Nie liczy się przychód pasywny (ang. passive earnings), czyli emerytury, odsetki bankowe, czynsze z kamienicy, czy zyski kapitałowe.

Limit wieku

Na tradycyjne konto IRA można wpłacać tylko do ukończenia 70,5 lat. Limit wieku nie dotyczy rachunków Roth IRA.
Przypomnienie: deponowanie na Roth IRA nie jest odpisem podatkowym. Wycofane wpłaty nigdy nie są opodatkowane, a przyrosłe odsetki, czy zyski kapitałowe nie podlegają opodatkowaniu, jeżeli konto istniało co najmniej 5 lat. Uwaga: konto ma być otwarte ponad 5 lat temu, ale wybierane środki nie muszą leżeć tam tak długo.

Limit zarobków

Jeżeli twój małżonek ma w pracy kwalifikujący się program emerytalny, a ty nie – bo nie pracujesz, to twoja wpłata na IRA jest odpisem, jeżeli dochód rodziny plasuje się poniżej 184 tys. dol., albo częściowym odpisem, jeżeli dochód mieści się w przedziale od 184 tys. do 194 tys. dol. rocznie.

Gdybyś nie był pewny, czy program małżonka jest kwalifikujący się, to spójrz na jego druk W-2. Zakreślony kwadracik "Retirement plan" oznacza, że małżonek posiada w pracy program emerytalny.
Jeżeli ani ty, ani małżonek programu emerytalnego nie macie, limit przychodów was nie obowiązuje. Więcej przeczytać można w książce pt. "Amerykańskie emerytury".

Konto musi być oddzielne

Konto emerytalne musi być oddzielne od innych kont inwestycyjnych i osobne dla każdego małżonka. W odróżnieniu od czekowego czy oszczędnościowego rachunku, konta IRA nie mogą być trzymane wspólnie. Nawet, gdy zarobki są męża, konto IRA żony ma opiewać tylko na jej nazwisko i jej numer Social Security. Podobnie, konto IRA męża musi być na jego nazwisko i jego SSN. Warto uczynić małżonka beneficjentem swojego konta IRA, by miał on do niego pełny dostęp w razie naszej śmierci.

Ile wpłacić

Małżonkowie rozliczający się razem mogą wpłacać na IRA od 2013 roku do 5,5 tys. dol. (każdy na swoje konto). Jak wyjaśniliśmy powyżej, niepracujący małżonek również może wpłacić do 5,5 tys. dol. na swoje konto pod warunkiem, że wynagrodzenie pracującego małżonka wynosi w tym roku co najmniej tyle, ile wynosi wpłacana na IRA kwota. Ponadto, osoby po pięćdziesiątce mogą wpłacać o 1 tys. dol. więcej.

Do istniejącego konta IRA można dopłacać, albo otworzyć nowe konto IRA. Wolno mieć dowolną liczbę kont IRA, choć nie opłaca się ich rozdrabnianie z powodu opłat.

Kiedy wybierać

Z konta IRA, tak jak z innych kont emerytalnych, można robić wypłaty po ukończeniu 59 i pół roku. Jeżeli ktoś chce to uczynić wcześniej, zapłaci 10-procentową karę. Kwoty wybrane z IRA podlegają podatkom dochodowym, lecz po przejściu na emeryturę będziemy w niższym przedziale podatkowym niż obecnie, więc zapłacimy mniej podatków niż teraz.

Po przekroczeniu 70 i pół roku musimy rozpocząć wybieranie pieniędzy z IRA.

Przykład z życia

Oto przypadek, gdy wiedza o małżeńskim koncie IRA popłaca. Państwo Kowalscy wpłacali na konto IRA od wielu lat i lokowali je w funduszach powierniczych (ang. mutual funds), w rezultacie czego uskładali niezłą fortunę. Pan Kowalski dorabia do emerytury, a jego żona nie pracuje. Skoro w tym roku pan Kowalski kończy 70 i pół roku, nie wolno mu już wpłacać na IRA. Pan Kowalski pyta, czy jest jakiś sposób, by małżonkowie mogli nadal zdeponować coś na konto emerytalne. Teraz, kiedy giełda spadła, bardzo przydałoby się zainwestować nowe środki.

Odpowiedź: tak, państwo Kowalscy mają dwie drogi wyjścia. Pierwszym rozwiązaniem jest omówiona wpłata na "małżeńskie IRA" pani Kowalskiej. Drugim – depozyt na Roth IRA. Mimo że pan Kowalski ukończył 70 i pół roku i nie może odkładać pieniędzy na tradycyjne IRA, wolno mu wpłacać na Roth IRA.

Elżbieta Baumgartner

***

Uwaga i pytania do autorki: [email protected]

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama