Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 19:24
Reklama KD Market

Przed trybunałem w Watykanie początek procesu ws. Vatileaks



Przed trybunałem w Watykanie rozpoczął się we wtorek proces 5 osób w sprawie wycieku i rozpowszechnienia tajnych dokumentów. Na ławie oskarżonych zasiedli po raz pierwszy w historii tego sądu dwaj włoscy dziennikarze. Odrzucono wniosek o unieważnienie procesu.

Komentatorzy i sami oskarżeni dziennikarze Emiliano Fittipaldi i Gianluigi Nuzzi podkreślają, że stawką w tym procesie jest wolność mediów i prawo dziennikarzy do wykonywania swego zawodu.

Do watykańskiego trybunału przybyli wszyscy oskarżeni: Fittipaldi - dziennikarz tygodnika "L'Espresso", autor książki "Chciwość", i Nuzzi, który napisał tom "Via Crucis".

W obu tych publikacjach, wydanych na początku listopada, opisali oni finanse Watykanu i ujawnili nadużycia hierarchii oraz brak kontroli nad transakcjami.

W trybunale obecny był też doprowadzony z celi hiszpański ksiądz Lucio Vallejo Balda z Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, a także specjalistka w dziedzinie PR Włoszka Francesca Immacolata Chaouqui. Oboje należeli do powołanej przez papieża Franciszka i już rozwiązanej komisji zbierającej raporty na temat watykańskich finansów w ramach przygotowań do ich reformy. Według śledczych to oni przekazali te dokumenty dziennikarzom. Do sądu przybył też były współpracownik papieskiej komisji Nicola Maio.

Zgodnie z watykańskim kodeksem karnym wszystkim grozi od 4 do 8 lat więzienia.

Watykan poinformował po pierwszej rozprawie, że nie był na niej obecny reprezentant strony poszkodowanej, czyli Stolicy Apostolskiej.

Trybunał - wyjaśniono w nocie - odrzucił wniosek złożony przez obronę Fittipaldiego o unieważnienie stawianych mu zarzutów, czyli nielegalnego wejścia w posiadanie tajnych dokumentów i rozpowszechnienia ich.

Obrończyni wyjaśniła, że jej klient nie rozumie stawianych mu zarzutów. Dziennikarz mówił zaś przed sądem, że ponieważ w akcie oskarżenia nie opisano, jakich czynów miał się dopuścić, nie może zatem się bronić. Fittipaldi twierdzi, że wykonywał tylko swoją pracę. Oświadczył, że stawił się w sądzie na znak szacunku dla tej instytucji, ale wyraził też zdumienie, że wytoczono mu proces za to, że w swoim kraju, we Włoszech napisał i wydał książkę.

Przypomniał, że na straży działalności dziennikarskiej stoi konstytucja oraz Europejska Konwencja Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Promotor sprawiedliwości, czyli odpowiednik prokuratora argumentował, że nie ma podstaw do wniosku o unieważnienie procesu i aktu oskarżenia, i zapewnił, że wymiar sprawiedliwości nie zamierza "deptać wolności prasy". Oskarżyciel podkreślał, że oskarżony musi odpowiedzieć za swoje postępowanie mające na celu uzyskanie informacji i dokumentów, o czym mowa jest w akcie oskarżenia.

Termin następnej rozprawy wyznaczono na 30 listopada, a w jej trakcie zeznania mają złożyć ksiądz Balda i Francesca Chaouqui.

Gianluigi Nuzzi oświadczył: "Nie jesteśmy męczennikami, jesteśmy tylko reporterami, ale są zasady, których należy bronić".

"Można krytykować, chwalić, także ganić, ale jest też inny wymiar, czyli ochrona prawa do informacji" - dodał Nuzzi.

Ksiądz Lucio Angel Vallejo Balda, przebywający w watykańskim areszcie od końca października, powiedział dziennikarzom w przerwie rozprawy, że jest dobrze traktowany.

Zauważa się, że proces w sprawie książek, opublikowanych przed 19 dniami, rozpoczął się wyjątkowo szybko.

O odstąpienie od sądzenia dziennikarzy zaapelowała OBWE. Solidarność z Fittipaldim i Nuzzim wyraził włoski związek dziennikarzy, czyli Krajowa Federacja Włoskiej Prasy. Podkreślił, że należy zwalczać wszelkie próby "nakładania knebla" i "cenzury".

Zaniepokojone procesem jest stowarzyszenie prasy zagranicznej we Włoszech, które stając w obronie sądzonych dziennikarzy powołało się na różne deklaracje praw człowieka, na przykład Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

To już drugi proces przed watykańskim trybunałem w sprawie wycieku tajnych dokumentów. Pierwsza afera, znana też jako Vatileaks, wybuchła w 2012 roku, pod koniec pontyfikatu Benedyka XVI, gdy Gianluigi Nuzzi wydał książkę "Jego Świątobliwość". Ujawnił w niej tajne listy i poufne dokumenty, wykradzione z papieskiej kancelarii. O ich kradzież oskarżono ówczesnego majordomusa Benedykta XVI Paolo Gabriele, który został aresztowany w Watykanie, postawiony przed tamtejszym sądem, skazany na 1,5 roku więzienia, a następnie ułaskawiony przez papieża. Nuzziemu Watykan nie wytoczył wtedy procesu.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Suspected Ebola carrier arrives in Vigo, Spain

Suspected Ebola carrier arrives in Vigo, Spain

epaselect epa04999651 Medical workers move a woman, who is suspected of having Ebola, upon her arrival at Meioxeiro Hospital, in Vigo, northwestern Spain, 28 October 2015. The patient was transfered from the city of A Coruna, where she was admitted to an A Coruna hospital a day before showing 'epidemic and clinical signs compatible with Ebola', according to regional authorities. She is being checked for the Ebola virus. EPA/SALVADOR SAS

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama