sobota, 5 października 2024 10:22

Vuelta a Espana - sędziowie wykluczyli Nibalego z wyścigu

Vicenzo Nibali (Astana), jeden z faworytów Vuelta a Espana, został wykluczony z wyścigu przez sędziów po drugim etapie. Włoch został ukarany za to, że po upadku ok. 30 km przed metą gonił peleton trzymając się samochodu technicznego swojej grupy.

Sędziowie podjęli decyzję po analizie zapisu wideo, na którym dostrzegli niezgodne z regulaminem zachowanie ubiegłorocznego triumfatora Tour de France i zwycięzcy Vuelty z 2010 roku. Do zdarzenia miało dojść ok. 16 km przed metą. Z imprezy został wykluczony również dyrektor sportowy Astany Aleksander Szefer, który prowadził auto.

- Decyzja należała do komisji sędziowskiej, zostaliśmy o niej poinformowani - powiedział dyrektor wyścigu Javier Guillen. - To złe dla kolarstwa, dla zawodnika, dla Vuelty i postrzegania wyścigu, ponieważ straciliśmy jednego z faworytów - dodał.

Na metę niedzielnego etapu w Caminito del Rey Nibali dotarł jako 31., ze stratą 1.38 do zwycięzcy Kolumbijczyka Estebana Chavesa. Taka sama była jego pozycja w klasyfikacji generalnej.

30-letni Włoch jest jednym z sześciu kolarzy, którzy w trakcie kariery wygrali trzy wielkie wyścigi - Tour de France, Giro d'Italia i Vuelta a Espana.

Za podobne zachowanie co Nibali w trakcie ubiegłorocznego Tour de France został zdyskwalifikowany Hiszpan Jose Joaquin Rojas z grupy Movistar, któremu zarzucono zbyt długi kontakt z samochodem w trakcie wspinaczki pod Tourmalet.