Działacze Amerykańskiej Rady ds. Polskiej Kultury na uroczystym bankiecie uhonorowali prestiżowymi nagrodami pięć najbardziej zasłużonych osób za działalność na rzecz Polonii. Dla wyróżnionych promowanie polskiej kultury, dziedzictwa i historii jest celem nadrzędnym.
Tematem przewodnim 67 Konferencji Amerykańskiej Rady ds. Polskiej Kultury byli emigracyjni kompozytorzy i muzycy polscy. Tegoroczna czterodniowa konferencja rozpoczęła się 5 sierpnia w podchicagowskim Rosemont. Obrady, rozpoczęte w czwartek, zainaugurowały cykl spotkań biznesowych, wykładów i koncertów.
Ważnym wydarzeniem muzycznym tego dnia była premiera kompozycji Jarosława Golembiowskiego “Melodia na skrzypce i fortepian” w wykonaniu Krzysztofa Zimowskiego i Sławomira Dobrzanskiego.
Z kolei w piątek gratką dla melomanów był otwarty dla publiczności koncert mezzosopranistki Katarzyny Sądej, laureatki konkursu wokalnego im. Marcelli Kochańskiej Sembrich.
Kulminacyjnym wydarzeniem ostatniego dnia konferencji był uroczysty bankiet, podczas którego przyznano nagrody. Wyróżnienia otrzymali: dr Zbigniew Sobol z South Bend z Indiany za działalność na rzecz Polonii, dr Paweł Chęciński z Chicago za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, państwo Raymond i Cecilia Glembocki z Waszyngtonu oraz Camille Kopielski z Chicago za zaangażowanie i pracę dla organizacji.
Informacją, doskonale rokującą na przyszłość dla artystycznych przedsięwzięć, było ogłoszenie przyjęcia w poczet Amerykańskiej Rady ds. Polskiej Kultury Orkiestry Symfonicznej im. Paderewskiego.
Jednym z równie istotnych punktów wieczoru było zaprzysiężenie nowego zarządu Rady. Prezesem został Thomas Payne, który zastąpił ustępującą Mary Ellen Tyszkę. Podczas bankietu z mini recitalem wystąpiła Ewa Staniszewska. Aktorka wykonała filmowe przeboje o miłości z międzywojnia. Akompaniowali jej Jarosław Golembiowski i Marcus Band.
Gospodarzem i organizatorem 67 konferencji Rady do Spraw Polskiej Kultury był specjalnie powołany przez Chicagowskie Towarzystwo Chopinowskie komitet w składzie: dr Jarosław Golembiowski, prezes Towarzystwa Chopinowskiego oraz dr Waldemar Niklinski, Andrzej Marek Urbaniak, Ewa Labowicz i Stanisława Rawicka. W konferencji wzięło udział 44 delegatów z 20 stanów oraz goście z Chicago. Działa nieprzerwanie od 67 lat. Jej misją jest promowanie polskiej kultury, dziedzictwa i historii.
Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama