To niezwykły projekt z niezwykłymi ludźmi. Inicjatywa stowarzyszenia KRS Formoza – zrzeszającego obecnych i byłych żołnierzy słynnej jednostki wojskowej Formoza ma na celu oddanie hołdu tragicznie zmarłemu w katastrofie smoleńskiej gen. broni Włodzimierzowi Potasińskiemu - dowódcy wojsk specjalnych. Żołnierze jednostek Formoza, Grom, Komandosów, Nil i Agat oraz przedstawiciele amerykańskiego Navy Seals przemierzą Polskę od nadmorskiego Helu aż po górski szczyt Rys.
Bradley Nagel z Navy Seal bez najmniejszej chwili namysłu przyjął propozycję wzięcia udziału w triatlonie. Były żołnierz elitarnej jednostki US Navy SEAL Team 7 chce odnowić przyjacielskie kontakty z żołnierzami Gromu, z którymi w latach 2003-2004 brał udział w akcjach w Iraku, poznać Polskę, a także wesprzeć swoim udziałem całą akcję. Opowiadał o tym podczas spotkania, które odbyło się w minioną niedzielę w Muzeum Polskim w Ameryce.
Pierwszy etap triathlonu rozpoczyna się 1 sierpnia na helskiej plaży i polegać będzie na przepłynięciu Zatoki Gdańskiej (tj. około 18 km) w piankach i osprzęcie do plaży w Gdyni. Następnym etapem będzie jazda na rowerze na trasie z Gdyni do Morskiego Oka w Zakopanem. Wreszcie finalny etap, czyli wejście na Rysy, jest planowane 6 sierpnia. Ostatnim elementem, po zakończeniu esktremalnego triathlonu, ma być ceremonia odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej zmarłemu dowódcy wojsk specjalnych, generałowi broni Włodzimierzowi Potasińskiemu.
Niedzielnemu spotkaniu towarzyszyła zbiórka funduszy na wyjazd. Do sprzedaży zarówno na miejscu, w muzeum, jak i i do internetowej licytacji zostały przeznaczone m.in. koszulki, naszywki, pamiątkowe medale z wizerunkiem komandora porucznika Józefa Rębisza, pierwszego dowódcy Formozy, publikacje o KRS Formozie, książki o wojskowości, obrazy malowane na szkle oraz piłki z autografem Marcina Gortata, polskiej gwiazdy NBA, a także honorowego patrona tego wydarzenia.
W spotkaniu wziął także udział przedstawiciel Polskich Sił Zbrojnych z Europejskiego Centrum NATO. Pułkownik Grzegorz Barabieda, Narodowy Przedstawiciel Łącznikowy przy Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym, mówił m.in. o działaniach Polskich Sił Zbrojnych w NATO.
Podczas spotkania pokazano również film nakręcony przez Thomasa Drago, były komandosa amerykańskich sił specjalnych polskiego pochodzenia, który w latach 2005-2008 był instruktorem SEAL-ów. Film, nakręcony kamerą umieszczoną na hełmie, powstał podczas akcji bojowych, w których komandos Drago uczestniczył wspólnie z żołnierzami Gromu w latach 2003, 2004 i 2005. Dokument zadedykował obecnej na spotkaniu żonie.
Jola Plesiewicz
Zdjęcia Dariusz Piłka
Reklama