Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna spotkał się w niedzielę w Dublinie z Polakami mieszkającymi w Irlandii. Szef dyplomacji podkreślił, że trzeba napisać nowy scenariusz współpracy na rzecz łączności z Polakami mieszkającymi za granicą.
Podczas spotkania zapewnił, że docenia obecność Polaków w Irlandii. "Wiemy, że musimy dużo zrobić, by ta łączność z Polakami mieszkającymi tutaj na wyspie była prawdziwa, intensywna, budująca jeszcze lepsze relacje i pokazująca związek z ojczyzną" - zaznaczył.
Szef dyplomacji powiedział, że współpraca z Polakami jest wyzwaniem. Dodał, że już dzisiaj w ramach tej współpracy realizowane są projekty. "Ale wiemy, że trzeba jeszcze dużo rozmawiać i napisać nowy scenariusz wspólnej pracy. Jesteśmy do tego gotowi" - podkreślił.
Mówił też, że obecność rodaków w Irlandii pokazuje jak dobrze Polacy mogą czuć się w innym kraju.
150 tys. Polaków mieszkających w Irlandii stanowi największą mniejszość narodową w tym kraju, a język polski jest najczęściej używanym językiem obcym.
Według zastępcy ambasadora Piotra Rakowskiego obecnie w Irlandii, gdzie mieszka ok. 25 tys. polskich dzieci, działają 42 polskie szkoły weekendowe.
Jak mówił Rakowski, Polacy w Irlandii angażują się w życie lokalne społeczności, o czym świadczy rosnąca liczba Polaków biorących udział w wyborach samorządowych. Zastępca ambasadora spodziewa się również, że w najbliższych wyborach Polacy doczekają się własnej reprezentacji we władzach lokalnych.
Polacy w Irlandii tworzą społeczność zintegrowaną, o czym w ocenie Rakowskiego świadczy zorganizowany w marcu festiwal kultury polsko-irlandzkiej Polska Eire. W ramach festiwalu w Irlandii zostało zrealizowanych 150 przedsięwzięć kulturalnych, w ich przygotowanie zaangażowani byli również Irlandczycy.
Schetyna w ramach dwudniowej wizyty w Irlandii spotka się z ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Charlesem Flanaganem. Tematem rozmowy ma być m.in. przyszłość Unii Europejskiej i sytuacja w jej najbliższym sąsiedztwie. Jest to pierwsza od dziewięciu lat wizyta szefa polskiej dyplomacji w Irlandii.
Z Dublina Magdalena Cedro (PAP)
Reklama